NFL

Suçun Ve Futbolun Prensi: Michael Vick

2007 öncesine döndüğümüzde, NFL’de bir Michael Vick fırtınası esiyordu. Atlanta Falcons’un 2001’de ilk sıradan seçtiği oyuncu, o zaman için alışagelmişin dışındaki oyun tarzıyla tüm izleyici kitleyi avucunun içine almayı başarmıştı. Devasa reklam anlaşmaları, büyük bir kontrat… Hatta “Madden” kapağında dahi yer almıştı.

2007’de ise basına düşen bir haber, tüm bu sempati rüzgarlarının aksi yönde esmesine neden olacaktı. Daha sonrasında doğrulanacak olan iddialar, Vick’in kariyerini bir katana darbesi gibi ortadan ikiye bölecekti. İddialara göre; oyuncu Virgina’daki evinde yasa dışı pitbull dövüştürüp, bahis oynatıyordu. Kan donduran detay ise, bu müsabakalarda hayal kırıklığı yaratan köpeklerin hemen ardından telef edilmesiydi. Olayın tanıklar tarafından doğrulanması üzerine oyuncu 23 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ligden ihraç edildi. Hapis cezası ev hapsine çevrilen oyuncu için asıl büyük sorun ise futbol kariyeri olacaktı. Vick bir anda ülkenin en sevilmeyen şahıslarından birine dönüşmüştü.

Andy Reid’in Yardım Eli

Uzaklaştırılma süresi son bulduktan sonra, Michael Vick’in futbola dönüp dönmeyeceği çok büyük soru işaretlerinin odağındaki bir konuydu. Performans anlamında da oldukça riskli gözüken bu hamledeki asıl kumar olayın medyatik tarafıydı. O dönem tablo itibari ile hiçbir NFL takımı oluşacak tepkileri göze alacak gibi gözükmüyordu. Hatta öyle ki oyuncu şansını CFL’de (Canadian Football League) denemek istemiş ve oradan dahi kabul görmemişti. O dönem dibe vurmuş, karanlığın içine tamamen batmış oyuncuya son yardım elini Andy Reid’in yoğun ısrarları üzerine Philadelphia Eagles uzatacaktı. O dönem bu olay beklendiği gibi ciddi tepkilerle karşılandı. Saygın kariyerinde irili ufaklı sansasyonlara daha önce de yer vermiş olan Andy Reid, bu riski almıştı. Oyuncunun kariyerinin ikinci yarısı bir “Eagle” olarak başlayacaktı.

Oyuncunun kariyeri pamuk ipliğine bağlıydı. Bir yıllık kontrat alan oyuncunun sözleşmesinde garanti bir kuruş dahi yoktu.

Sezona Donovan Mcnabb’in yedeği olarak başlayan oyuncu, üçüncü haftada ancak forma bulabilmişti. Eagles’da ilk sezonunda çok fazla süre alamamış olsa da; takım içi tavırları, sportmenliği ve karakterindeki gelişim takdir toplamaya başlamıştı. Oyun anlamında zaman ona yaramamıştı belki ama psikolojik olarak artık çok daha ideal bir noktada gözüküyordu.

Ertesi sezon başında Donovan Mcnabb’in takaslanması, Vick’in kariyerindeki ikinci zirveye açılan bir yol olacaktı. O sezonun büyük bir kısmında “starter” olarak görev alan oyuncu adeta tekrardan eski günlerine dönmüştü. O sezon yıllar sora “Pro Bowl” seçilen oyuncu, sene sonunda da “yılın en iyi dönüş yapan oyuncusu” ödülünün sahibi oldu.
Oyuncu için süre gelen nefret furyası bir nebze olsun durulmuştu. Hatta öyle ki, oyuncuyu o yıl “Wells Fargo Center” da oynanan Lakers-Sixers maçını saha kenarından takip ederken tribünler tarafından coşku ile karşılamıştı.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Oyuncu ertesi sezon başında Eagles tarafından oldukça yüklü bir kontratla ödüllendirildi. Oyuncu kariyerini kurtarmıştı. Andy Reid kumarı kaybetmemişti.

Michael Vick, Eagles’ta birkaç kalburüstü sezon daha geçirdikten sonra yavaş yavaş zamana yenik düştü. 2013 itibari ile Eagles “starter” rolünü Nick Foles’a devrettikten sonra oyuncunun kariyerinin bu etabı da bitmiş oldu. Bunun ardından Jets ve Steelers’ta kısa süreli “backup” maceraları yaşadıktan sonra oyuncu 2017’de emekliliğini açıkladı.

Geri dönüp baktığımızda Michael Vick, spor tarihindeki en çalkantılı kariyerlerden birine sahip ve insanlar kendisine karşı halen bölünmüş durumda.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu