Futbol

Arjantin ve Polonya El Ele!

2022 Katar Dünya Kupası’nda grup aşamaları tek tek tamamlanırken tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu Arjantin’in de olduğu C grubunda son maçlar öncesi işler karışıktı. 4 takımın da gruptan çıkma şansının olduğu senaryoda özellikle Messi fanları, Arjantin’in kötü bir sürprizle karşılaşmasını istemiyordu.

Polonya İlk XI

Szczesny/ Bereszynski – Glik – Kiwior – Cash/ Frankowski –  Bielik – Krychowiak – Zielinski- Swiderski/ Lewandowski

Arjantin İlk XI

Martinez/ Molina- Romero- Otamendi- Acuna/ De Paul- E. Fernandez- Mac Allister/ Messi- Alvarez- Di Maria

İlk Yarı

İlk dakikalarda Polonya’nın ön alan baskısı uygulamaya çalıştığını gördük. Lewandowski’nin sırtı dönük oyunundan pozisyonlar bulmaya çalıştılar. Arjantin ise baskılı başlamak yerine dengeli bir oyun ile başlamayı tercih etti. İlk 10 dakika itibariyle Arjantin’in oyununu Di Maria üzerinden şekillendirmeye çalışması dikkat çekti. Messi’nin bu maça olan motivasyonu ise maç başından itibaren göze çarptı. Polonya, takım olarak Arjantin’i ikinci bölgede karşılarken Arjantin ise Messi’nin oyun görüşü ile Polonya savunmasını açmaya çalıştı. İlk devrenin ortalarına doğru Mavi- Beyazlılarda Di Maria’nın kanat değiştirdiğini gördük ve Lionel Scaloni ise oyunu Di Maria üzerinden kurma ısrarının devam ettirdi.

Dakikalar 37’yi gösterirken kafa topuna çıkan Messi’ye Polonya kalecisi Szczesny’nin müdahalesi sonrası Hakem Makkelie, beyaz noktayı gösterdi. Topun başına geçen Kaptan Messi penaltı atışından faydalanamadı. Turnuvada bir penaltı daha kurtaran Szczesny, Messi’nin penaltısını da çıkardı. Kaptan’ın da milli takımdaki penaltı laneti böylece devam etti.

Devre boyunca Arjantin, baskılı oyununa devam etse de umduğu sonucu elde edemedi. Hem kötü vuruşlar hem de Polonya kalecisi Szczesny’nin gösterdiği performans bunun nedenleriydi.

İkinci Yarı

İkinci yarının henüz ilk dakikası içerisindeyken Arjantin, Mac Allister ile gölü buldu. İlk yarıdaki gibi Arjantin planını Di Maria’nın olduğu kanattan uygulamaya devam etti. Molina’nın yerden sert gönderdiği topu Mac Allister ağlarla buluşturdu. Arjantin’in gölüyle beraber Polonya cephesi, soğukkanlılığını kaybetti ve savunmada boşluklar vererek gol arayışlarına başladı. Birkaç kez gole yaklaşmış olsalar da sonuç alamadılar.

Golü bulduktan sonra Güney Amerika temsilcisi ,oyunun temposunu yavaşlatmaya ve topun hakimiyetini kurmaya çalıştı. Lionel Scaloni ilginç bir karar vererek dakika 58’de Di Maria’yı oyundan aldı ve Leandro Paredes’i oyuna sürdü. Scaloni’nin oyunun hakimiyetini alma çabasına yönelik açıkça bir kanıt oldu.

Oyunu iyice kendi hakimiyeti altına alan Arjantin, dakika 67’yi gösterirken Manchester City forması giyen Julian Alvarez’in ayağından golü buldu. Enzo Fernandez’in derin savunmaya rağmen attığı güzel pası Alvarez, harika bir son vuruş ile ağlarla buluşturdu. Polonya bu golle beraber artık mental olarak da oyundan düştü. İkinci gol sonrası Polonya cephesinde grup ikinciliğinin hesapları yapılmaya başlandı. Arjantin’in skordan memnun olması, Polonya’nın bir gol daha yemek istememesi maçı artık psikolojik olarak bitirdi.  Arjantin birkaç kez üçüncü gole yaklaşsa da sonuca gidemedi. Maç 2-0 sona erdi.

Maç Sonu

Arjantin bu sonuçla C grubundan lider olarak çıktı. Polonya ise Meksika ile aynı puanda olmasına rağmen genel averaj farkıyla gruptan ikinci çıkmayı başardı.

Arjantin cephesi, Dünya Kupası’na şok bir mağlubiyetle başlamış olsa da takım olarak bunun üstesinden geldiler. Maç boyu ne yaptığını bilen, sakin ve çok soğukkanlı bir Arjantin vardı. Kaçan penaltıya rağmen oyuna olan konsantreleri hiç bozulmadı ve takım olarak kazanmayı bildiler.

Polonya ise genel olarak kompakt savunma yapan ve akıllıca hücumlar yapan Polonya’dan çok uzak bir görüntü sergilediler. Takımın Lewandowski ve Zielinski gibi dünya yıldızları da sönük bir performans gösterince Polonya için işler bir hayli zorlaşmıştı. Grubun diğer maçında Suudi Arabistan’ın golünün gelmesiyle son maçta çok da emek sarfetmeden gruptan çıkmış oldular.

Suudi Arabistan mağlubiyetiyle taraftarlarını endişelendiren Messi ve arkadaşları gruptan lider olarak çıkmayı başardı. Milyonlarca taraftarın aklında ise tek bir soru var: Messi son dansını şampiyonlukla taçlandırabilecek mi?

Emre Laçin

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu