Genel Basketbol

Portland Şampiyonluk İçin Doğru Hamleleri Yapıyor mu?

2014 senesinden bu yana NBA’de play-off yapmayı başaran Portland Trail Blazers; NBA finalleri bir yana dursun, geçen seneki konferans finallerinden öteye gidemedi. Konferans finallerinde varlık gösteremeyen ve Golden State Warriors tarafından süpürülen Blazers, bu sezon sakatlıkların da etkisiyle sekizinci sıradan play-off’a girmeyi başarsa dahi, Lebron James liderliğindeki Lakers’a 4-1 kaybetti.

Damian Lilllard’ın yanına CJ McCollum’u monte eden, pota altında Jusuf Nurkic ve Hassan Whiteside ikilisiyle varlık gösterebileceğini düşünen Blazers koçu Terry Stotts, sezon ortasında kulüpsüz oyuncu Carmelo Anthony’i ile anlaşmıştı. Carmelo’nun da takıma katılmasıyla birlikte şampiyonluk için iddialı takımlar arasına girmeyi düşünen Portland’ın yaptığı en büyük hata, basketbolun iki taraflı bir oyun olduğunu unutması oldu. Savunma tarafında hiç ama hiç varlık gösteremeyen Portland için sezonun en büyük artısı Amerikalı 3 numara oyuncusu Garry Trent Jr’in çıkışıydı. Takımdaki 3 yıldızın aksine savunmada gayret gösteren ve çok keskin bir şutör olan Garry Trent, Portland’ın sezonun sıralama maçlarında yakaladığı başarının mimarlarından biriydi.

Gary Trent Jr. ve Carmelo Anthony

Beklentilerin altında bitirilen sezonun ardından Portland cephesinde gözler GM Neil Oshley’e çevrildi. Günümüz basketbolunda mobil uzunların öneminin gittikçe artmasıyla beraber önemli hale gelen Zach Collins, Jusuf Nurkic gibi oyuncuların yanında; pek de mobil sayılmayan ve hucümda katkı veremeyen Whiteside’la sözleşme uzatmak Portland için ne kadar doğru olur? Kısa rotasyonunda savunma yönünden çok fazla eksiği olan CJ Mccollum ve Carmelo Anthony, Portland’a istediği o şampiyonluğu getirir mi? Bu ve bunun gibi sorular, özellikle bu yaz ve önümüzdeki yaz Genel Menajer Oshley’nin kafasını çok ağrıtacak gibi.

Rol oyuncuları özelinde yeteri kadar sorun yaşayan Portland ofisinin yetmezmiş gibi bir sorunla daha ilgilenmesi gerekiyor. Franchise oyuncuları olarak seçtikleri ve önümüzdeki 3 yılda da onlara liderlik edecek oyuncuda belki de sorun. Evet, Damian Lillard Portland için artık doğru adam değil gibi, ancak Blazers’ın da Lillard için ne kadar doğru bir seçenek olduğu da bir o kadar tartışılır bir konu. Sıralama maçlarının en değerli oyuncusu seçilen Lillard; emekli olduğunda parmağında yüzükler mi görmek istiyor yoksa efsanesi olduğu bir takım mı, işte Blazers’ın geleceğini şekillendirecek en önemli faktör de bu sorunun cevabı.

Baran İşçi

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir Yorum

  1. Lillard portland için iyi bir deçenek değil mi ? Carmelo savunma olarak yetersiz mi kalıyor ? İlginç bir yazı olmuş. Carmelonum savunma istatistikleri , Cj in son haftalarda sırtında kırık ve nurkicin uzun bir sakatlıktan yeni döndüğünü unutmamak lazım. Rakipleride lakers dı yani

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu