NFL

Felaketten Bir Gece : 1967 NFL Şampiyonluk Maçı

Green Bay durmak bilmiyordu. 2 Ocak 1966 tarihinde Dallas Cowboys ile NFL Sampiyonluk maçında karşı karşıya gelmiş ve 23-12’lik skorla galip gelmeyi başarmışlardı. 1966’nın yazında Amerika’daki iki büyük “football” ligi birleşme kararı almışlardı. Bu duruma göre yeni kurulmuş olan AFL liginin şampiyonu ile NFL liginin şampiyonları bir maç yaparak bu büyük ve tek ligin şampiyonunu belirleyecekleri bir maç oynayacaklardı.

Green Bay Packers, bu birleşmenin ardından da iyi gidişini devam ettirmiş ve adını bir kez daha NFL şampiyonluk maçına yazdırmıştı. Packers üç sene üst üste NFL şampiyonluğuna ulaşarak tarihe geçmek istiyordu. Fakat sakatlıklar takımın başını ağrıtıyordu. Cowboys ise 1966 tarihinde genç ve tecrübesiz bir takıma sahip olmalarının cezasını çekmişti. Buna rağmen NFL şampiyonluk maçı oynamış olmaları, takımlarının ne kadar gelecek vaad ettiğinin bir göstergesiydi. Cowboys, Playofflar’a hızlı bir başlangıç yapmıştı. NFL konferans finaline de Cleveland Browns’u 52-14 yenerek ulaşmışlar bu da Tom Landry ve takımına dönemin futbol krallarını tahttan indirebilmek için bir şans daha tanımıştı. İyi gidişatlarından ve rakiplerini iyi tanımalarından ötürü bu sefer başarılı olacaklarına inançları tamdı.

Takvimler 30 Aralık 1967’yi gösterdiğinde takımlar şehre ayak basmışlardı ve hava mevsim normallerinde idi. Antrenmanlar yapılmış ve otele dönüş yapılmıştı. Gün içerisinde meteoroloji, insanları büyük bir soğuğa karşı uyarmıştı lakin tahminlere göre soğuklar maçtan sonraki vakitlere denk geliyordu bu nedenle ne taraftarları ne de organizasyonu telaşlandıran bir durum yoktu.

Dönemin Dallas Cowboys Guard’ı olan John Niland’ın anlattığına göre odadaki ve dışarıdaki sıcaklık farkı dolayısı ile odasının kapısı donmuş ve dışarıya çıkabilmek için kapının kırılması gerekmişti. Beklenen büyük soğuk o gece şehri etkisi altına almıştı. Her yere felaket derecesinde bir kuru soğuk hakimdi ve Cowboys soğuğa alışık bir takım değildi. Ev sahibi olan Packers bile bu soğuk karşısında ne yapacağını bilmiyordu. Oyuncuların birçoğunun arabası çalışmamış ve sahaya otostop yoluyla ulaşmak durumunda kalmışlardı. Maçı yönetecek olan hakemlerin de bu soğuk için doğru ekipmanları bulunmuyordu. Bu nedenle erken saatlerde,kış sporlarına uygun ekipmanlar almak için mağazalara gitmek durumunda kalmışlardı.

Felaket soğuğa rağmen fanatik taraftarlar sahaya akın etmeye başlamışlardı bile. Herkes farklı şekilde önlem almaya çalışıyordu. Kimi alkol tüketiyor, kimi üst üste giydiği kabanlarla ısınmaya çalışıyordu. Verimli bir maç olabilmesi için saha zemininin de aynı şekilde sıcak kalması gerekiyordu. Bu nedenle sahayı sıcak tutmak adına bir sistem alınmıştı ancak maçın olacağı gün kontrol yapıldığında sistemin bozulmuş olduğu görüldü. Bununla ilgili de bir sürü dedikodu ortaya atılmaya başlamıştı. Bu dedikoduların başında dönemin Packers koçu olan Vince Lombardy’nin sistemi bilerek bozduğu gelmekteydi. Hatta bizzat kendisi, Packers televizyonlarında yayınlanan “Vincent Lombardy Haftalık Programı” bu sistemi kapatarak Cowboys’un hızını kesebileceği ile ilgili de şaka yapmıştı.

Bunun spekülasyonlara yol açmasındaki esas neden dönemin Cowboys takımının hız ve koşu oyunu anlamında üstün konumda bulunmalarıydı ki bunu Lombardy de pek iyi biliyordu. Bu da yetmezmiş gibi sahanın üzerine bir gün önceden çekilen branda ile birlikte sıcaklık farkı yüzünden sahanın üzerinde nem oluşmuştu. Branda maç için kaldırıldığı anda soğukluktan ötürü sahanın üzeri buz kesmişti. Oyuncuların anlattıklarına göre saha artık bir buz pisti idi çünkü ayakkabılarının dokunduğu yerlerden çatırdama sesleri yükseliyordu.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bütün bunların ardından maçın başlamasına dakikalar kala maçın iptali konuşulmuştu ancak taraftar çokluğundan ve maçın hazırlıklarının tamamlanmasından dolayı taraflar devam etmek istediklerini belirttiler. Maçın başlaması için işaret vermek adına Norm Schachter düdüğünü ağzına götürüp üflemişti. Ancak sonrasında düdüğü dudaklarından ayıramadı. Bunun üzerine düdüğü tüm kuvveti ile çekip dudaklarını parçalayarak düdüğü oradan çıkarabildi. Dudakları kanlar içinde kaldıktan saniyeler sonra ise bu kanlar havadan dolayı kurumuştu. Bu olay üzerine hakemler düdükleri kullanmamaya başladılar. Oyunu durdurmak istedikleri zaman bağırıyorlardı.

Oyun başladıktan sonra Cowboys’un bu soğuğa hazır olmadığı daha da belli oluyordu. Cıowboys’un efsane atleti Bob Hayes’in belki de fark etmeden yapmış olduğu hareket yüzünden Packers savunması çok kolay reaksiyon gösterebiliyordu. Cowboys, koşu oyunu oynayacağı zaman Hayes ellerini sıcak tutmak adına ceplerine koyuyordu. Bu yüzden hangi oyunun oynanacağı kolayca anlaşılabiliyordu. Bu nedenle Packers takımı skordaki üstünlüğü hızlı yakalamışlardı. Maçın başlaması oyunculardaki maçı oynama yönündeki isteksizliği etkilememişti. Hepsi seyirciler arasında olmak istiyordu ama seyircilerde de durum farksızdı. Seyirciler arasında başarılı aktör Willem Dafoe da vardı. O dönem 12 yaşında olan aktörün anlattığına göre arkadaşı ile katıldıkları ilk Packers maçının seçiminde büyük hata yapmışlardı.

Kurulan bu üstünlük Packers’ın hataları ve Cowboys’un sahaya alışması ile el değiştirmişti. 14-0 başladıkları maçta Packers, maçın bitimine 4:50 dakika kala 14-17 mağlup duruma düşmüşlerdi. Ancak buradan itibaren maçın kaderini belirleyecek Packers hücumu başlayacaktı. Kısa ama emin oyunlarla End-Zone’a 2 yardalık mesafeye gelmişlerdi ve tek oyun hakları kalmıştı. Maçın bitimine 17 saniye vardı ve Packers takımı tarihte ilk defa 3 sene üst üste şampiyon takım olmaya 2 yardalık mesafedelerdi. Packers’ın efsane Quarterback’i Bart Starr’ın koşu yapması ile bu mesafe kat edilmiş ve takımını tarihi bir zafere taşımıştı.

Bu zafer kimilerine göre Cowboys’un efsane Quarterback’i Don Meredith’in sporu bırakmasına sebep olurken daha büyük felaketlere de yol açmıştı. Devre arasında gösteri yapmak için hazırda bekleyen bando üyelerinin birçoğu, -36 dereceye varan soğuklar yüzünden hipotermi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Bu nedenle doğal olarak devre arasındaki gösteri iptal edilmişti. Birçok oyuncu soğuk ısırmasından ötürü tedavi görürken bir seyirci de aşırı soğuklardan ötürü hayatını kaybetti. Böylesi bir maç kendisini her çetin geçen maçtan sonra hatırlatmaya devam ederken NFL’in en iyi 100 maç listesinde 3. sırada yer almakta.

Melih Yasir

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu