Genel Basketbol

Milli Takım’da Yeni Dönem: Coach Orhun Ene

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Basketbol Federasyonu, Milli Takım baş antrenörü Ufuk Sarıca ile yollarını ayırmış ve yerine Tofaş takımındaki görevinden ayrılan Orhun Ene getirilmişti. Bu yazımızda 12 Dev Adam’daki yeni dönemi, alınan sonuçları değerlendireceğiz.

Milli maçların oynanmasına günler kala Ufuk Sarıca ile yollar ayrılmıştı. Bu ayrılığın nedeni hakkında bir çıkarım yapmak zor. Sarıca’nın Shane Larkin yerine sırf aynı menajerlik şirketine bağlı olduğu için Scottie Wilbekin’i çağıracağı, bu yüzden de yolların ayrıldığına dair bir iddia okumuştum. Ancak bu iddia, TBF yetkilileri tarafından kısa sürede yalanlandı.

Ufuk Sarıca dönemi hakkında ne iyi ne de kötü yorumlar yapabilirim. Hayal kırıklığı yaşatan bir dönem olduğu kesin. Dünya Kupası’nda biraz şanssızlık, biraz da tecrübesizlikten dolayı ABD’ye kaybettiğimiz maç gruplardan çıkamamamıza neden oldu. O maçı kazansak, belki de 2010’daki gibi yeniden tarihe tanıklık edeceğimiz bir maceraya çıkacaktık ama olmadı.

Şimdiyse karşımızda yeni bir dönem, yeni bir heyecan var. Elimizde genç yeteneklerin çoğunlukta olduğunu düşünürsek, en doğru tercih Orhun Ene olurdu. Tofaş döneminde çok güzel bir sistem oturtan Orhun Ene’nin gençlerle çalışma ve gençlerinin oyununda seviye atlatmada çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Hırvatistan maçına bir hafta kala Orhun Ene ile anlaşıldı. İlk maçında beklenmedik bir performansla adeta hezimete uğradık. Hollanda maçını ise kazanarak en azından elemelerde ilk galibiyetimizi almış olduk.

Milli Takımda Yeni Dönem: Coach Orhun Ene

Böylelikle ilk 3 maçta aldığımız saçma yenilgilerden dolayı EuroBasket’e katılma şansımızı son 2 maça bıraktık. Elemelerde şansımızı son maça getirmemiz genimize işleyen bir durum oldu.

Elemelerdeki son 2 maç bizim için önem taşıyor. İlk maçı İsveç ile oynayacağız ve bu maç Hırvatistan maçına göre daha önemli. İsveç’i yendiğimiz takdirde, grubumuz ciddi derecede kızışacak. Son maçımızı Hırvatistan ile oynayacağız. Hırvatistan’ın namağlup olması, maça “sonuçta lider olarak çıkıyoruz” havasıyla çıkarlarsa bizim için avantaj olabilir. Eğer bu maçı da ciddiye alıp, namağlup unvanlarını korumak için çıkarlarsa turnuva bileti riske girebilir.

Ahmet Naci Baytuğ

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu