Genel BasketbolNBA

NBA’de En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu Kim Olacak?

2019-20 sezonu için verilecek ödüllerin nihai finalistleri belli oldu. Most Improved Player (MIP – En Çok Geliştirme Gösteren Oyuncu) ödülü, rekabetin bir hayla fazla olduğu ve basketbol severler arasında da farklı görüşler barındıran bir kulvar. Luka Doncic, Bam Adebayo ve Brandon Ingram arasındaki bu rekabeti istatistikler ile inceleyip ele alacağız.

1. Bam Adebayo

Miami Heat’in 23’lük yeni yıldız adayı Bam’in NBA tecrübesi, bu sezon da dahil olmak üzere 3 sezon. Şunu göz önünde bulundurmak lazım ki, Adebayo ilk 2 sezonunda çok az ilk 5 tecrübesi edinebildi. İlk sezonunda Hassan Whiteside ve Kelly Olynyk arasında dönen rotasyonda istediği ortalamaları yakalayamadı. İkinci sezonunda ise Whiteside’ın arkasında 20’li dakikaların üstünde üstünde bir ortalama yakaladı ve takım için önemini bir tık daha arttırmış oldu.

Onu ödül finalisti konumuna getiren bu sezonda ise Bam ciddi anlamda takımın en önemli parçalarından birisine dönüştü. Hassan Whiteside’ın Portland yolunu tutmasıyla birlikte 5 numaranın mutlak oyuncusu haline gelen Adebayo, oyunun her alanında değerli katkılar vermeye başladı. Takımdaki konumu açısından da epey bir yükseldi ve kendisi için Jimmy Butler’dan sonra gelen en önemli isim desek hiç de yanlış olmaz. Bu sezon gösterdiği performanstan ötürü kariyerinde ilk defa All-Star olduğunu da kesinlikle atlamamamız gerek. Kendisi Heat markasının güncel sembol oyuncularından birisi olmak için emin adımlarla yürüyor. Aşağıdaki tabloya da bakıldığında yükselişinin gayet iyi olduğu ve ödül için ciddi anlamda iddialı olduğunu söylemek lazım.

SezonOynadığı Maçİlk 5 Çıktığı MaçAldığı Ortalama SüreSayı OrtalamasıRibaund OrtalamasıAsist Ortalaması
2018-19822823,38,97,32,2
2019-20717133,816,110,35,1

2. Brandon Ingram

Bu sezon başlamadan gerçekleşen, büyük Lakers-Pelicans takasında New Orleans yolunu tutan isimlerden birisi de Ingram’dı. Fakat önce Los Angeles sınırlarında geçirdiği son sezona değinelim. LeBron James’in de ilk sezonu olmasından dolayı, tıpkı Ball, Hart ve Kuzma hakkında olduğu gibi kendisi için de beklentiler yükseğe çekilmişti.

Ingram’ın geçen sezon oynadığı maç sayısının düşük olmasının sebeplerinden birisi, Lakers’ın erken havlu atması ve önemli isimlerin dinlendirilmesi. Kendisinin takımda LeBron’dan sonra en fazla süre alan oyuncu olması önemli bir rol yüklendiğinin vr kötü bir performans sergilemediğinin işaretidir. Ingram’ın geçen sezonki istatistikleri kötü değil fakat kendisi bu ödüle aday yapan mevcut sezonun arka planı var. New Orleans Pelicans takımında belirgin bir yıldız olmadığı için, kendisi daha ön planda yer aldı ve çektiği skor yükünden dolayı ana isim oldu diyebiliriz. Zaten genç bir takım olan Pelicans, Ingram’ın daha fazla sorumluluk üstlendiği ve parkede daha da aktif olmasını sağladı. Brandon bu sezon aynı zamanda ilk kez All-Star olma sevincini yaşadı.

SezonOynadığı Maçİlk 5 Çıktığı MaçAldığı Ortalama SüreSayı OrtalamasıRibaund OrtalamasıAsist Ortalaması
2018-19 (LAL)525233,818,35,13
2019-20 (NOP)626233,923,86,14,2

3. Luka Doncic

Gelelim Sloven yıldızımıza. Kendisi geçen sezon henüz ilk senesinde yarattığı dominasyon ile çok hızlı bir giriş yapmış ve Yılın Çaylağı ödülünün sahibi olmuştu. Lige girdiği sene hiçbir çaylaktan beklenmeyecek bir performansla kasıp kavuran Doncic, performansının üstüne koyarak şimdi de MIP ödülünün adaylarından. Hatta kendisinden beklenen ve tahmin edilen derece, MVP finalistleri arasında olmasıydı.

Luka Magic’i derin derin analiz etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü kendisi gözümüzün önünde bir şeyleri başarmaya ve rekorları kırmaya devam ediyor. Değineceğim noktalardan birisi şu ki, Porzingis’in takıma dahil olması ve onun oyununda yarattığı etki. Geçen sezon Luka’nın yanında olan tek isim Nowitzki idi fakat o da yaşından dolayı oyunundan çok tecrübesiyle yardımcı olmuştu. Mevcut sezonda ise Porzingis ile çok daha da yükselişe geçen Doncic, neredeyse triple-double’a yakın ortalama ile performans sergiliyor.

SezonOynadığı Maçİlk 5 Çıktığı MaçAldığı Ortalama SüreSayı OrtalamasıRibaund OrtalamasıAsist Ortalaması
2018-19727232,221,27,86
2019-20595933,929,19,58,9

Sizce NBA’de 2020 Sezonu’nda En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu ödülü kimin olacak?

Umut Başaran Cürebal

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu