Futbol

Bir Yenilgiden Daha Fazlası: Hezimet

Erol Bulut yönetiminde sezona iyi bir başlangıç yapan Fenerbahçe, evinde Yeni Malatyaspor’a 3-0’lık skorla mağlup oldu. Kadıköy’de son 3 maçı da kaybeden Fenerbahçe’de Erol Bulut tartışılır konuma geldi. Bu yazıda takımdaki düşüşün nedenini ve sorunları ele alacağız.

Fenerbahçe, yaptığı transferlerle sezona favori girmişti. Sezona da hızlı giren Fenerbahçe ilk 7 haftada aldığı 17 puanla liderdi. Takım birlik olmuş, şampiyonluğu istedikleri her hallerinden belliydi.

bir-yenilgiden-cok-daha-fazlasi-hezimet-gustavo

8. hafta ilk mağlubiyetiyle evinde tanıştı Fenerbahçe. Oyun olarak, takım bağı olarak ileri gitmesi gereken Fenerbahçe, bu maçla birlikte geri gitmeye başladı. Sahada mücadele etmeyen oyuncular, kenarda suskun teknik ekip olduğunu gören taraftar deliriyor ister istemez. Erol Bulut, takımı çalıştırmıyor desek yine olmaz. İlk 11’inde Caner, Gökhan, Sosa, Gustavo gibi lider nitelikte oyuncular varken hiçbir şekilde reaksiyon gösterilememesi kabul edilemez. Sahada bu isimler el ele verip reaksiyon vermek yerine birbirlerine el kol yapıyorlar.

Erol Bulut, geldiğinden beri takım içerisinde hâkimiyeti sağlayamamış durumda. Emre Belözoğlu da hocanın çalışabileceği şartları sağlamak benim sorumluluğumda deyip, bunu gerçekleştiremediği ortada. Ali Koç, zor şartlarda hiçbir şekilde hocaların arkasında durmadı ve bu sezonda da buna devam ediyor. Görevde olduğu 3 senede her zaman oluşan sorunların tek bir kişide bulunması ama sorunların hala kulüp içerisinde tartışılıyor olması tesadüf olamaz.

Fenerbahçe’de ilk gözüme batan sorun, Emre Belözoğlu ve Erol Bulut’un Caner’in ipini çektiği grupla sahada daha sık takılması. Emre ve Selçuk Şahin’in saha içerisinde olduğu fotoğraf çekiliyor, yanındakilere bakıyorsunuz ve Caner’in grubunu görüyorsunuz. Bunun yanında, Emre ve Erol Bulut’un birbirine orta açıp kaleye şut çektiği bir video var. Bu videoda da etrafındaki kişilerin Caner ve Türklerin olduğu bir grup olmasından dolayı ben, Erol Bulut ve Emre’nin Türklere daha fazla ilgi gösterildiği anlamını çıkardım. Bu sorundan dolayı sahaya hocanın istediklerinin yansımadığını düşünmekteyim. Kendimi, yabancı oyuncuların yerine koyduğumda onların bu protestosuna da hak vermiyor değilim.

bir-yenilgiden-cok-daha-fazlasi-hezimet-erol

Bir diğer sorun, hocanın sezon başından beri takım içerisinde hâkimiyeti sağlayamaması. Erol Bulut’un daha kariyerinin başında olması, kariyerinde hiç geniş rotasyonlu bir takımda bulunmamış olması ve ilk kez yıldız oyuncularla hoca olarak çalışıyor olması bu sorunu daha da tetikliyor. Ali Koç ve Emre Belözoğlu’nun açıklamalardaki davranışını kulüp içerisinde faaliyete dönüştürmediği takdirde bu sorunun devam edeceğini ve Erol Bulut ile devam edilirse sezon sonunda tatsız bir tabloyla karşı karşıya kalacaklarını düşünüyorum.

Beşiktaş maçında Gustavo’nun Lemos’a tepki göstermek için kasıtlı faulü ile sorunlar daha da büyüdü. Çoğunluğun Lemos’u desteklemesiyle Gustavo artık sahada bana bir şey olmasın mantığıyla hareket etmeye başladı. Gustavo, Lemos’a tepkisini cezalı duruma düşmeden de gösterebilirdi. Kimsenin takıma küstürülmemesi gerekiyor, bu noktada da yetkili kişilerin devreye girmesi gerekiyor.

Kafada kurulan ilk 11’in 1 kere bile sahada birlikte oynayamaması, oyuncular arasında gruplaşma ve küslüklerin olmasından dolayı Erol Bulut ile yolların ayrılacağını düşünmüyorum. Ayrılık olmayacağı için Erol Bulut’a destek amaçlı bir açıklamanın yayınlanmasından yanayım, ama böyle bir şey olmayacağını bildiğim için Erol Bulut’un takımdan ayrılması iki taraf için de hayırlı olacaktır.

Öncelikle bu sorunlar, çözülemeyecek cinsten değil. Medya bu sorunları abartıyor ve sosyal medyadaki haber ve kişilere itimat ettiğinden dolayı Fenerbahçe taraftarı direkt şampiyonluk şansının bittiğini düşünüyor. Fenerbahçe taraftarının, bu tür algı yapmaya çalışan yerlere ve kişilere itibar etmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Sorunların çözüldüğü takdirde, sezon başından daha iyi bir Fenerbahçe izleyeceğimizi düşünüyorum. 12. Hafta sonunda geçen seneye göre kıyasladığımızda 2 puan önünde bir takımın, sorunların çözüldüğü takdirde devre arasına lider gireceğini düşünüyorum. Tabii ki öncelikle herkesin kendine çeki düzen vermesi gerekiyor.

Ahmet Naci Baytuğ

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu