FutbolMilli Takım

Türkiye’nin Euro 2024’teki Tüm Eşleşme İhtimalleri

Euro 2024 heyecanının başlamasıyla beraber, eleme turundaki eşleşme formatı ve yeni sistem çok merak edilmeye başladı. Biz de Euro 2024 Avrupa Şampiyonası’ndaki yeni sistemi ve Türkiye’nin Euro 2024’teki tüm eşleşme ihtimallerini araştırdık ve daha kolay takip edilebilmesi için tablo haline getirdik.

Önce gruplara bakalım.

Euro 2024 Gruplar
Euro 2024 Gruplar

6 gruptan 4’er takım ile 24 takım Euro 2024’e katıldı. Milli Takımımız F grubunda yer alıyor.

Knock-out denilen eleme turuna 16 takım yükselecek. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar ve 3. sıradaki en iyi 4 takım bir üst tura yükselecek. Eleme turundaki eşleşmeler ise biraz karışık. En iyi 3.’lerin hangi gruplardan çıktığına göre eşleşmeler değişiyor. Şimdi detaylı olarak tüm eşleşme ihtimallerini inceleyelim.

6 gruptan 3.’ler arasında en iyi 4 takım 15 farklı şekilde çıkabilir. 6’nın 4’lü kombinasyonu. Bu 15 ihtimale göre B, C, E ve F gruplarını 1. sırada bitiren takımların rakipleri değişiyor.

Aşağıdaki tabloda bu 15 ihtimali de görebilirsiniz.

Örnek ile açıklayalım ve 8. ihtimale bakalım. Bu ihtimalde en iyi 4 tane 3. sıradaki takım A, C, D ve F gruplarından çıkıyor; eşleşmeler ise şu şekilde oluyor:

B1-F3
C1- D3
E1-C3
F1-A3

Türkiye'nin Euro 2024'teki Tüm Eşleşme İhtimalleri
Türkiye’nin Euro 2024’teki Tüm Eşleşme İhtimalleri

Türkiye A Milli Futbol Takımımız F grubunu 1. sırada bitirirse, rakibimiz yukarıda 15 ihtimale göre A3, B3 veya C3 olacak.

Eğer grubumuzu 2. sırada bitirirsek rakibimiz D1 yani D grubunu 1. sırada bitiren takım olacak.

Grubumuzu 3. sırada bitirir ve en iyi 4 takım arasına girersek, eleme turundaki rakibimiz B1 veya C1 olacak.

Grubu lider bitirmek bizim için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü bu durumda en iyi 3.’lerden biriyle eşleşeceğiz ve o turu da geçmemiz durumunda yine grup liderleri ile karşılaşmadan yarı final için mücadele edeceğiz.

Türkiye Gruptan Nasıl Çıkar?

Euro 2024 gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar ve en iyi 3.’lerden 4 takım gruplardan çıkıyor. Portekiz mağlubiyetinden sonra Türkiye’nin gruptan çıkması için son maçında Çekya’yı yenmesi ya da berabere kalması yeterli. Bu durumda grubu 2. sırada bitirecek olan A Milli Futbol Takımımız D grubunun 1.’si ile eşleşecek.

Türkiye 3. Olursa Gruptan Nasıl Çıkar?

Hiç düşünmek istediğimiz senaryo son maçta Türkiye’nin Çekya’ya mağlup olması. Eğer Çekya’ya yenilirsek ve Gürcistan da Portekiz’i yenemezse grubu 3. sırada bitireceğiz. Bizim yenildiğimiz senaryoda, Gürcistan’da Portekiz’i yenerse grubu 4. sırada bitiriyoruz ve eleniyoruz. Grubu 3. sırada bitirirsek en iyi 4 üçüncü arasına girebilirsek gruptan çıkıyoruz.

En İyi Üçüncüler Nasıl Belirleniyor?

6 gruptan da 3. sırada olan takımlar şu şekilde sıralanacak:

– En çok puan alan takım ya da takımlar üst sırada yer alır.
– Puanlar eşitse, en çok averaja sahip takım ya da takımlar üst sırada yer alır.
– Puan ve averaj eşitse, en çok gol atan takım ya da takımlar üst sırada yer alır.
– Eşitlik bozulmadıysa galibiyet sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
– Sarı ve kırmızı kartlara göre en az ceza puanı olan takım üst sırada yer alır.
– Eğer eşitlik hala bozulmadıysa bu durumda Euro 2024 Şampiyonası’na katılma hakkı elde edilirken oluşan sıralamaya göre üst sıradaki takım ya da takımlar avantajlı olur.

Sıralama son kritere kalır mı bilinmez ama eğer kalırsa burada avantajlıyız. Çünkü turnuvaya 8. sıradan katılma hakkı elde ettik ve ilk 7 takımın (Almanya, Portekiz, Fransa, İspanya, Belçika, İngiltere ve Macaristan) çoğu ilk 2 sıradan üst tura yükselecek.

2. maçlar sonunda oluşan puan durumu şu şekilde. Son maçlarda aynı renkteki takımlar birbiri ile oynayacak.

Türkiye En İyi Üçücüler Arasına Nasıl Girer?

Çekya’ya 1 ya da 2 farkla yenildiğimiz ve Gürcistan’ın da Portekiz’i yenemediği senaryoda grubu 3. bitiriyoruz ve üst tura çıkıyoruz. Çünkü bu durumda A ve B gruplarının üçüncülerini geçiyor ve en iyi 4 üçüncü arasına giriyoruz.

A grubunda İsviçre – İskoçya maçı berabere bitmişti ve aralarında 6 averaj fark var. Son maçta İskoçya ve Macaristan berabere kalırsa bizim için en iyi senaryo olur. Bu maçta ne kadar az fark olursa, bizim için o kadar iyi. Takımlardan biri 3 farkla kazanırsa, bu grubun 3.’sü bizim üstümüzde yer alır. İskoçya 2 farkla kazanırsa üstümüzde yer alır, Macaristan 2 farkla kazanırsa averaj eşitlenir ve atılan gol sayısına bakılır.

Macaristan son dakikada golü buldu ve grubu 3. bitirdi.

Macaristan’ın puanı 3, averajı -3, attığı gol 2.
Bizim puanımız 3, averajımız -1, attığımız gol 3.

Çekya’ya 2 farkla yenilsek dahi, grubu 3. sırada bitirirsek Macaristan’ın üstünde yer alıyoruz. Golü İskoçya atsaydı, bizim için daha kötü olacaktı. Bu saatten sonra tüm grup liderleri ve grup 2.’leri bizim için oynuyor diyebiliriz.

B grubunda İspanya ve İtalya kazanırsa, bizim için en iyi senaryo olur. İspanya, Arnavutluk’u yenerse, İtalya-Hırvatistan beraberliği de bizim için en iyi senaryolardan biri olur. Hırvatistan, İtalya’yı 1 farkla yenerse bu grubun 3.’sü bizim üstümüzde yer alır.

Güncelleme: Hırvatistan – İtalya maçı son dakikada gelen gol ile berabere bitti ve tam da bizim istediğiniz gibi sonuçlandı. Bu grubun 3.’sü Hırvatistan oldu ve 2 puanda kaldılar. Bizim 3 puanımız var ve 3. olma ihtimalimizde, Hırvatistan’ın üstünde yer alacağız.

A ve B grubu maçları tamamlandı. Şu anki duruma göre Çekya’ya 2 farkla yenilsek dahi; Gürcistan, Portekiz’i yenemezse gruptan çıkıyoruz.

Son maçta Çekya ile berabere kalırsak ya da maçı kazanırsak grubu 2. sırada bitiriyoruz ve Avusturya ile eşleşiyoruz.

Çekya maçını 1 ya da 2 farkla kaybedersek, 3. olmamız için Gürcistan’ın Portekiz’i yenememesi gerekiyor. Bu senaryoda da İspanya ile eşleşiyoruz.

Bizim için 3 seçenek, 2 eşleşme ihtimali kaldı.

– Grubu 2. bitirip Avusturya ile eşleşeceğiz.
– Grubu 3. bitirip (3 fark yemeyeceğiz) İspanya ile eşleşeceğiz.
– 3. seçeceği yazmaya gerek yok. Türkiye-Çekya maçı 26 Haziran Çarşamba günü saat 22.00’de.

Şu an belli olan eşleşmeler ve final yolları bu şekilde.

F2 olursak Avusturya ile eşleşiyoruz ve sağ tarafa geçiyoruz. Bu durumda Almanya, İspanya, Fransa ve Portekiz gibi güçlü takımlar finale kadar karşımıza çıkmıyor.

F3 olursa İspanya ile eşleşiyoruz ve sol tarafa geçiyoruz.

Milli takımımıza başarılar ve iyi şanslar diliyoruz. Yolumuz açık olsun, sonu final olsun.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu