Futbol

Dünya Kupası: Gruptan Nasıl Çıkılır?

Katar 2022 Dünya Kupası’nda ikinci maçların başlamasıyla birlikte çoğu takım da averaj hesaplarına girmeye başladı. Eşit puanda olan takımlar neye göre gruptan çıkacak, bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

1.Grup maçlarında alınan puan

Tabii ki ilk başta grupta alınan puanlara bakılacak. Grupta puan olarak ilk 2 sırayı paylaşan takımlar son 16’ya adını yazdıracak. Diğer takımlar ise evin yolunu tutacak.

2. Genel averaj

Aynı puanı paylaşan iki takım olması halinde takımların genel averajına bakılacak. Örneğin; Polonya 4 puan, 2 atılan gol ve 2 yenen gol ile grubu tamamladı. Meksika da grubu 4 puan, 3 atılan gol ve 2 yenen gol ile tamamladı. Bu sonuçlarla Polonya’nın genel averajı 0 iken, Meksika’nın genel averajı 1 olarak hesaplanır.(Atılan gol-yenilen gol) Bu durumda gruptan Meksika çıkar.

3. Atılan gol sayısı

Puanları ve genel averajı aynı olan takımlar olması halinde ise takımların attıkları gol sayılarına bakılır. Örneğin; Avustralya, grubu 4 puan, 4 atılan gol ve 4 yenen gol ile tamamladı. Aynı gruptaki Danimarka da grubu 4 puan, 5 atılan gol ve 5 yenen gol ile tamamladı. İki takımın da puanları ve genel averajları eşit olduğu için attıkları gole bakılır. Bu durumda daha fazla golü atan Danimarka gruptan çıkacaktır.

4. Eğer yukarıdaki kriterlerin üçünde de iki takım birbirlerine üstünlük sağlayamamışsa aşağıdaki kriterlere bakılır:

a. Bu takımların aralarında oynadıkları maçlarda aldıkları puan

b. Bu takımların aralarında oynadıkları maçlardaki gol farkı

c. Bu takımların aralarında oynadıkları maçlarda attıkları gol sayısı

d. Fair-play puanı: Ceza puanı az olan takım üst tura çıkar. (sarı kart 1, ikinci sarıdan kırmızı kart 3, direkt kırmızı kart 4 ve sarı + kırmızı kart 5 ceza puanı)

5. Bu kriterler sonrasında da eşitlik sağlanıyorsa gruptan çıkacak takım kura ile belirlenir.

Ardıl Nergiz

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu