Genel Basketbol

Philadelphia 76ers, James Harden’ı Ben Simmons Olmadan Nasıl Takaslar?

NBA’de son günlerin en çok konuşulan ismi şüphesiz James Harden. Son gün takımla çalışmalara başladığı bilgileri gelse de Harden’ın hala takas olmak istediği söylentileri çok kuvvetli. James Harden’ın takaslanmak istediği takımlar arasında Brooklyn Nets, Miami Heat ve Philadelphia 76ers yer alıyor.

Son haftalarda gece kulüplerinde manşet olması, korona önlemlerine uymaması gibi birçok absürt olayla medyaya yansımasına rağmen Harden gibi bir oyuncu takasını istiyorsa taliplisi çok olur. Buna bağlı olarak Rockets’ın bu takastan beklentisi de. Takasta istekli üç arasından elinde genç potansiyelli parçalar itibariyle Rockets’ın istediği paketi en kolay sunabilecek olan takım Miami Heat. Ancak Heat – Rockets takası üzerine dedikodular çok konuşulmuyor. Brooklyn Nets ise Kevin Durant’in 2 yıl aradan sonra geri dönüşü ve yine uzun süredir oynamayan Kyrie’nin takıma katılmasıyla bu konuda kendisini çok baskı altında hissetmiyor anlaşılan. Belki de yeni genç bir koç ve 2 baskın süper starın arasına topa ve oyuna hükmetmeyi seven Harden’ı dahil edip takım kimyasını bozmak istemiyorlar.

Bu üç takım arasından takası yapması en beklenen takım Philadelphia 76ers. Daryl Morey takımın başına geldikten sonra gerek Josh Richardson – Seth Curry takasında gerekse Al Horford – Danny Green takasında çok başarılı işler çıkardı. Her geçen gün, medyada 76ers’ın James Harden için sunacağı söylenen yeni bir takas teorisi ortaya atılıyor. Son olarak 76ers’in Rockets’a Ben Simmons + 3 tane 1. tur draft hakkı önerdiği iddia edildi. Fakat Philadelphia 76ers’ın bu takası içerisinde Embiid ve Simmons’ın olmadığı bir paketle gerçekleştirmek istediği de bilinen bir gerçek. Bleacher Report’tan Evan Massey 13 Aralık’ta bu takasın nasıl gerçekleşebileceğine dair bir yazı kaleme almış. Biz de bu yazıyı sizler için uyarladık.

Philadelphia 76ers, James Harden’ı Ben Simmons Olmadan Nasıl Takaslar?

Houston Rockets için offseason boyunca bir ton takas söylentisinden bahsedildi. Russell Westbrook zaten takas edildi ve James Harden da yolcu olabilir. Philadelphia 76ers, Joel Embiid veya Ben Simmons’ı takas etmeden süperstar gardı almak için bir hamle yapabilir mi?  Son iddialar, 76ers’ın Harden’ı takas etme konusunda favori olduğunu gösteriyor. James Harden, kafasınd Rockets’ı tamamen bitirdiği görünüyor. Sezona başlamak için takıma büyük raporlar verdi. Bunun yerine striptiz kulüplerinde görüldü ve yeni baş antrenör Stephen Silas’ın bile neler olup bittiğine dair hiçbir fikri yok. Kendisi geçen sezon Houston Rockets ile inanılmaz bir sezon geçirdi.  Maç başına 34.3 sayı, 7.5 asist ve 6.6 ribaunt ortalamasına ulaştı. Öte yandan yüzde 44.4 ile şut attı ve üç sayı çizgisinden yüzde 35.5 oranı tutturdu.

Philadelphia 76ers büyük bir sıçrama yapmak isterse James Harden için yapılan bir takastan çok daha büyük olamaz. Ancak ne Joel Embiid ne de Ben Simmons’ı hareket ettirmek istemediklerini açıkça belirttiler. Bu, potansiyel bir takası karmaşıklaştırabilir, ancak yine de bir şeyler yapmanın yolları vardır. Tüm bunlar söyleniyor, hadi içeri girelim ve Harden’i Rockets’tan 76ers’a Embiid veya Simmons dahil edilmeden gönderecek potansiyel bir takasa bakalım.

Varsayımsal Bir James Harden Takası

76ers’ın alacakları: James Harden

Rockets’ın alacakları:

  • Tobias Harris
  • Matisse Thybulle
  • Mike Scott
  • 2021 1. tur draft hakkı
  • 2023 1. tur draft hakkı
  • 2026 1. tur draft hakkı

Bu takasla Philadelphia 76ers, NBA’in gördüğü en ölümcül “Big Three”lerden birini oluşturacaktır. Joel Embiid, Ben Simmons ve Harden üçlüsünü yenmek çok zor olurdu. Elbette, bunları birbirleriyle oynamak için gerekli tavizleri vereceklerini varsayarak söyleyebiliriz. Bu takasta Rockets, Harden için istedikleri getiriyi elde edecek. Şimdi rekabet etmelerine yardımcı olabilecek Harris’i ve Thybulle’daki sağlam genç yetenekleri alacaklar. Herhangi bir Harden takasında üç ilk tur draft hakkı eklemek bir zorunluluk olacaktır. Bu Houston’ın tetiği çekmesi için yeterli olmayabilir. Ancak 76ers, Simmons veya Embiid ile takas yapmak istemezse, bu sunulabilecek en iyi paket.

Philadelphia 76ers, James Harden’ı Ben Simmons Olmadan Nasıl Takaslar?

Hem 76ers hem de Rockets için bu takasa ve masada ise neden tetiği çekmeleri gerektiğine daha yakından bakalım.

Bu Takas Houston Rockets İçin Neden Mantıklı?

Yapılan bu takasa bakıldığında, Rockets için sevilmeyecek bir şey yok. Açıkçası franchise ile birlikte olmak istemeyen James Harden karşılığında epeyce anahtar parça alacaklardı. Tobias Harris, John Wall ile uyum sağlayabilecek kaliteli bir forvet. Geçen sezon maç başına 19.6 sayı 6.9 ribaund ve 3.2 asist ortalamalarıyla oynadı. Bu sayılara ek olarak sahadan yüzde 47.1 ve üç sayı çizgisinden yüzde 36.7 ile attı.

Bu takasın en ilgi çekici kısmı, Matisse Thybulle’un dahil edilmesi olacaktı. 4.7 sayı, 1.6 ribaunt ve 1.2 asist ortalamalarıyla sağlam bir çaylak sezonu geçirdi. Bu rakamlar harika görünmeyebilir, ancak savunması birinci sınıftı. Houston Rockets, sadece 23 yaşında olan NBA’in elit savunma yeteneklerinden biri haline gelebilecek bir adama sahip olacaktı. Bir savunma uzmanı her zaman değerlidir.

Bu Takas 76ers İçin Neden Mantıklı?

Takasın diğer tarafında 76ers bu anlaşmada tetiği çekmekten çekinmemeli. James Harden gibi bir yeteneğe sahip olmak her zaman gelcek bir fırsat değil. Harden’a sahip olmak sadece onun yeteneklerine sahip olmak değil. Buna ek olarak takımın hem Joel Embiid hem de Ben Simmons’a bağımlılığını ve onların üzerindeki baskıyı da azaltmak demek olacaktır. Tobias Harris, 76ers için büyük bir oyun değiştirici değil. Öte yandan, James Harden şüphesiz öyle.

Harden’in Philadelphia’daki uyumuyla ilgili endişeler olacaktır. O, Simmons’un uyum sağlamasını zorlaştırabilecek derecede topu domine eden bir skorer. Ya da tam tersi, hem Simmons hem de Embiid için oyunu açarak işleri kolaylaştırabilir. Philadelphia 76ers son birkaç yıldır ciddi bir rakip olarak görülüyor. Maalesef play-offlar geldiğindeyse yetersiz kalıyorlar. Harden bunu değiştirmeye yardımcı olabilir.

Doc Rivers ve Daryl Morey tamamen zafer felsefesiyle çalışan isimler. Morey’nin Harden ile geçmişi iyi, bu da bu ticaretin mantıklı olmasının başka bir nedeni. Philadelphia bu takas paketini sunmaya istekliyse, NBA tarihindeki en iyi skorerlerden birini takıma getirme şansları var.

Uğur Bal

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu