NBA

LaMelo Ball NBA’de Başarılı Olabilecek mi?

Gerek ailesinin basketbolcu kimliği gerekse babasının sıradışı açıklamalarıyla spot ışıkları küçüklükten beri üzerindeydi LaMelo Ball’un. California’daki Chino Hills Lisesinde eyalet şampiyonluğunu kazandığında insanlar çoktan potansiyelini fark etmişlerdi. Ancak Chino Hills kariyerini noktalamadan tarihte ender görülen bir karara imza attı ve Litvanya’nın BC Vytautas takımıyla profesyonel sözleşme imzaladı. Burada spot ışıklarından bir tık da olsa kurtulan LaMelo Ball, sonrasında liseyi tamamlamak adına babasının Ohio eyaletinde kurduğu, sadece 45 öğrencilik özel bir atletik & akademik tesis olan SPIRE Academy’nin yolunu tuttu.

Bu süreçte kendisi çokça 2020 Draftının ilk sırasından seçileceği spekülasyonları döndü. Hatta bu spekülasyonları biz de kaleme almıştık. Draft öncesi tabloyla şu anki tabloyu karşılaştırmak isteyenler göz atabilir.

Günün sonunda Charlotte Hornets tarafından 3. sıradan draft edilen LaMelo Ball, Ball ailesinin en küçüğü. 2001 doğumlu olan LaMelo, 2.03 boyunda ve 82 kg ağırlığında. Şutunun yanı sıra pozisyonuna göre uzun boyu sayesinde skor katkısı ön planda olan bir oyuncu. Savunması ve zaman zaman bencilliği kendisine problem yaşatsa da hücum katkısı, şut yeteneği ve oyun görüşü ile bu açığı kapatıyor.  Aynı zamanda çoğunuzun yakından tanıdığı, New Orleans Pelicans’ta forma giyen Lonzo Ball’ın en ufak kardeşi.

LaMelo henüz lige girmeden babası Lavar Ball, ilgi çekici açıklamalar yapmıştı.

LaMelo lige henüz başlamadan herkesin yakından tanıdığı Lavar Ball, oğlu hakkında sürpriz olmayacak bir şekilde sansasyonel açıklamalarda bulundu. Stephen Curry’nin oyunda devrim yaratmadığını iddia eden LaVar: “Hayır oyunda bir devrim yarattığını söyleyemem çünkü birçok adam uzak mesafeden şut atıyor… Bunun istikrarla ilgisi yok çünkü aslında sadece soktuğu şutları gösteriyorlar… Mark Jackson’ın (eski Warriors koçu) ona istediği an şut atma özgürlüğünü vermesi, bunları başarmasını sağladı. Benim oğullarım, onun attığından daha uzaktan şut atıyorlar” sözleriyle Shannon Sharpe ile “Club Shay Shay” podcastinde düşüncelerini aktardı.

LaVar Ball ve LaMelo Ball, Staples Center’daki BIG3 turnuvasından. (@Los Angeles, CA. 13 Ağustos 2017)

Peki LaMelo başarılı olabilecek mi?

Söylenenleri bir kenara koyarsak LaMelo Ball’ın büyük başarılar elde edeceğine inanacağına inanan büyük bir kitle var. Charlotte ise onun oyununu kanıtlaması gereken bir yer. Devonte Graham, Terry Rozier gibi oyuncular ile rekabet etmek zorunda. Devonte Graham’ın geçtiğimiz sene yaptığı çıkışın üzerine Charlotte Hornets’in pek beklenmedik şekilde LaMelo’yu draft etmesi tabi ki kafalarda soru işareti yarattı. Takımın ihtiyacı olan pozisyonlarını doldurmak için bir takasta kullanılabilir olacağı söz konusu fakat draftın üzerinden hayli süre geçmesinden dolayı düşük bir ihtimal. Devonte Graham kadar iyi bir savunmacı olmasa da uzun boyu sayesinde bu açığı kapatabileceğini ve takımda kendine çok kısa sürede rol edinebileceğine inanıyoruz. Keskin şut yeteneği sayesinde her takımda kendine yer edinebilecek bir potansiyele sahip. Kimilerinin gelecekte bir süper yıldız olacağına inandığı LaMelo Ball’ın gelecekte kariyerini nasıl ilerleteceğini zamanla göreceğiz.

Ahmet Akyıldız

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu