NBA

Carmelo Anthony, NBA Tarihinin En Skorer 10. Oyuncusu! | Altyazılı Video

Carmelo Anthony, 3 Mayıs Pazartesi gecesi Portland Trail Blazers’ın Atlanta Hawks ile oynadığı maçta Elvin Hayes’i geçerek NBA tarihinin en skorer 10. oyuncusu oldu. Maçtan sonra soyunma odasında yaptığı konuşmadaysa birkaç yıl önce hiçbir takımın onu istemediğinden, neredeyse ligin dışında kaldığından bahsetti.

“Bugün burada olacağımı düşünmüyordum, fakat kendime inanmaya devam ettim, sabrettim ve bugün NBA tarihinin en skorer 10. Oyuncusuyum” diyen Melo gerçekten de dediklerinde haklı mı?

Carmelo, 2003 yılında Denver Nuggets tarafından draft edildi. Çaylak sezonunda 21.0 sayı ortalaması yakalayarak LeBron James’in ardından Rookie of the Year (ROTY) sıralamasında 2. oldu. Ligdeki performansını ve değerini giderek arttıran Carmelo, ilk kez 2007 yılında All-Star kadrosuna seçildi. Bu, kariyerindeki 10 All-Star oluşunun sadece ilkiydi. Aradan geçen 5 sezonda da iyi işler yapan fakat Denver Nuggets’ın gidişatından memnun olmayan Carmelo Anthony, 2011 yılında takasını istemişti. Akabinde 12 oyuncuyu içeren bir takas ile New York Knicks’in yolunu tuttu.

Knicks’te geçirdiği 7 sezonun tamamında All-Star seçilmeyi başardı. İstatistikleri de gayet iyi görünüyordu. Fakat modern basketbolun gerektirdiği tempolu, alanı ve topu paylaşan sisteme uygun bir oyuncu değildi, dolayısıyla değişen oyuna adapte olamıyordu. Performans olarak aynı olsa; istatistikleri iyi dursa da topu paylaşmayı, tempoyu seven bir oyuncu olmadığı için daha modern bir oyun oynamak isteyen hiçbir takım onu kadrosunda istemiyordu. Üstüne savunmada hiç çaba göstermemesi de eklenince sahada tutması iyice zor bir oyuncu haline gelmişti. Bu sebepler onun 2018 yılında Oklahoma City Thunder’a takaslanmasına yol açtı. O sezonun sonunda da Houston Rockets’a takaslandı; ancak sadece 10 maçta forma şansı buldu.

Yaklaşık bir yıl boyunca parkeden uzak kalmıştı. Carmelo’nun kariyeri iyiden iyiye dibe doğru çöküyordu. Artık istenmeyen adam haline gelmişti. 2019 yılında serbest oyuncu konumundayken Portland Trail Blazers ile 1 yıllık “veteran minimum” sözleşmeye imza attı. Bu belki de Carmelo’nun kariyerinin yeniden yükselişini sağlayan ilk adımdı. Eskiden ligin en değerli birkaç oyuncusundan biriyken şuan bir rol oyuncusu olmak Carmelo Anthony için kolay değildi. Fakat onun kariyerinin yeniden canlanmasını sağlayan belki de en önemli şey egosunu bir kenara bırakarak takım için en uygun rolde olmayı kabul etmiş olması.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Carmelo Anthony, 2019-2020 sezonunda ilk beş başlarken 15.4 sayı ortalaması yakaladı. Bu sezon ise kenardan gelerek takımına katkı veriyor. 36 yaşında kariyerinde ilk kez kenardan gelen Carmelo bu rolü kabul ederek takımı için iyi işler çıkarmayı başardı. Pazartesi gecesiyse Atlanta Hawks karşısında kaydettiği 14 sayı ile Elvin Hayes’i geride bırakarak NBA tarihindeki en skorer 10. oyuncu oldu.

Maç sonrası soyunma odasında yaptığı konuşmada kendisinin de söylediği gibi bundan iki yıl önce kimse onun burada olmasını, barajı geçerek bu şekilde tarihe geçmesini beklemezdi. Fakat Melo gerek oyun stilinde gerek mentalitesinde yaptığı değişiklikler ile hala ligin değerli bir rol oyuncusu olduğunu ve kendine verilen görevi layıkıyla yerine getirebileceğini gösterdi.

Oğulcenk Bıçakçı

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu