NFL

Savunmaların Savaşı : Cardinals x Rams

Yazıya başlamadan önce beklenmedik bir şekilde Wild Card oynayan ve takım olmayı başarabilen Cardinals’ı biraz övmek istiyorum. Sezon başında yakaladıkları inanılmaz performansı devam ettiremeseler bile üst üste her hafta Cardinals’ın maçını izlerken zevk aldığımı söyleyebilirim. Güç sıralamasına aşağılarda başlayan Cardinals’ın bu yükselişinde iki kişiye dikkat çekmek isterim. Kyler Murray ve Christian Kirk. Bu ikili sezonun başında gerçekten güzel bir kimya ortaya  koydu. Sezon içerisinde  toplamda  982 yard kazanan Kirk’e Murray’nin katkısı gerçekten gözle görülür şekilde. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi sezon başındaki yakaladıkları formlarının üstüne normal sezonun sonuna doğru oluşan formsuzluk da savunma takımının hatası. Özellikle bu maçta da gördüğümüz üzere savunma takımının ve OL oyuncularının Rams’in blitz oyunlarına karşı olan çaresizliği, Stafford ve OBJ’in ekmeğine yağ sürdü. Cardinals’ın maçın başından itibaren üstün olan Rams’e karşı sadece 3. çeyreğin sonunda ve son çeyrekte touchdown yapabilmesi de Rams’in savunmada ne kadar iyi bir performans sergilediğini gösteriyor. Ayrıca istatistiklere baktığımız zaman pozisyon açısından Rams’ın daha fazla sahada kalmasına izin veren Cardinals savunması bence  bu oyunun artık savunma ile kazanıldığını anladığını düşünüyorum. 

Rams tarafına baktığımız zaman ise sadece oyunu domine etmediler, playoff sürecinde rakiplerine neler yapabileceklerini de göstermiş durumdalar. Ayrıca Stafford’un kariyerinde ilk defa bir playoff maçı kazanması, OBJ’nin eski formuna yakın bir şekilde oynamaya başlaması ve Aaron Donald’ın savunmada Kyler Murray’i sık sık rahatsız etmesi de Rams açısından playoffların iddialı geçeceği konusunda bize biraz umut vermiş durumda. Ancak karşısındaki takımın da Cardinals olması onları sadece biraz daha fazla çalışmaları gerektiğini ve shotgun oyunlarına karşı savunma konusunda bir çözüm bulmaları gerektiğini göstermekte. Koşu oyunlarına karşı iyi bir savunma ortaya koyan Rams defansının kısa pas oyunlarına dikkat etmesi çok mühim bir konu olarak önümüzde duruyor .İddialı kadrosunun nereye kadar gidebileceği ise henüz tartışma konusu çünkü bu sezon gerçekten enteresan ve kesin bir final söylememiz mümkün değil benim nazarımda.

Bireysel performanslara baktığımız zaman ise Stafford 17 pasın 13’ünü tamamlamış ve toplamda 202 yard kazandırmış bunu da 2 touchdown ile süslemişken, Cardinals tarafında Murray 34 pasın 19’unu tamamlamış ve  137 yardlık bir katkı vermişken maalesef 2 tane interception yaparak takımını zor durumda bıraktığını görebiliriz. Öbür taraftan Chase Edmonds’un 28 yardlık katkısı ile  oyuna tutunmaya çalışan Cardinals’ın koşu oyunlarının Rams savunması üzerinde bir işe yaramadığını az önce de yukarıda bahsettiğimiz konu açısından kanıtlar nitelikte .Rams için ise Sony Michel’in 53 yardlık katkısı, koşu oyunlarını çok fazla tercih etmeyen Rams’in maçı hangi seviyede oynadığını ve O-Line’ın iyi bir iş çıkardığını gösterir nitelikte. Reciever tarafında da Cooper Kupp, 61 yard kazanıp, bir de touchdown hediye etmiş. Cardinals tarafında ise Christian Kirk 6 kez topla buluşup 51 yard kazanarak Cardinals tarafında çabalayan isim olarak öne çıkmış diyebilirz.

Yazar / Ekin Çekim

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu