Genel Basketbol

Play-off Giannis Antetokounmpo Neden Hayal Kırıklığı?

Yine play-offlar, Giannis Antetokounmpo’nun liderliğini üstlendiği Milwaukee Bucks yine hayal kırıklığı… Bu sözler ağır gelebilir, ancak bunu ben değil, veriler söylüyor:

  • 2017: Doğu Konferansı ilk turu: Toronto Raptors 4-2 Milwaukee Bucks,
  • 2018: Doğu Konferansı ilk turu: Boston Celtics 4-3 Milwaukee Bucks,
  • 2019 Doğu Konferansı Finalleri: Toronto Raptors 4-2 Milwaukee Bucks.

Üç başarısız play-off macerasının ortak noktası, takımın iskeletinin -değişikler olsa dahi- genel anlamda bozulmaması. Giannis Antetokounmpo etrafına kurulu iskeletin baş rollerini Khris Middleton ve Malcolm Brogdon oynuyordu. İskelete 2017-18 sezonunda oyun kurucu Eric Bledsoe eklense de kadro büyük ölçüde korundu. Büüyk umutlarla lige gelen Duke çıkışlı Jabari Parker’ın istenen seviye ulaşmaması ve uzun rotasyonunda Greg Monroe – Mason Plumlee ikilisinin yetersiz gelmesi, 2018-19 sezonuna girerken Bucks’ta ufak çaplı bir kadro yapılanmasına yol açtı.

Jabari Parker (Washington Wizards) ve Mason Plumlee (Denver Nuggets) 31 Mart 2019 tarihinde rakip takımlarda mücadele ederken. (AP Photo/ David Zalubowski)

Pota altı rotasyonunu baştan aşağı yenileyen Milwaukee Bucks, Brook Lopez ve Nikola Mirotic’i kadrosuna kattı. Öte yandan kısa rotasyonunu George Hill ve Pat Connaughton ile güçlendirdi. Yapılan değişikler akabininde ilk turdan elenme lanetinden kurtularak konferans finaline kadar gelen Bucks, Kawhi Leonard’ın liderliğindeki Raptors’a boyun eğerek umutları bir kez daha boşa çıkardı.

2018-19 Milwaukee Bucks: Malcolm Brogdon #13, Khris Middleton #22, Brook Lopez #11, Pat Connaughton #24 ve Nikola Mirotic

Peki Milwaukee temsilcisini başarıdan alıkoyan faktör ne? Giannis Antetokounmpo’nun play-offlarda kilitlenmesi mi yoksa sorun takımıyla mı alakalı?

Cevap ikisi de. Aslında birbiriyle bağlantılı ifadeler bunlar. Giannis’in play-offlarda zaman zaman kilitlenmesinin en büyük sebebi birlikte oynadığı oyuncu grubu. Parçalara ayrı ayrı bakıldığında Milwauke Bucks, Boston Celtics ile birlikte Doğu Konferansının en güçlü iki takımından biri; ama özellikle işin hücum kısmında her maç maksimum iki oyuncudan destek alabiliyor. Bu da rakip takımların savunma odaklarının %80’ini Giannis’e vermeleri demek. Antetokounmpo zaten şutu olmayan bir oyuncu. Üstüne takım arkadaşları rakip savunmaya tehdit unsuru oluşturamayınca rakip savunmanın tüm konsantrasyonu üzerinde topluyor, bu da zaman zaman kilitlenmesine neden oluyor. Halbuki yanında en azından Khris Middleton kadar düzenli ofansif katkı verebilecek bir takım arkadaşına daha sahip olsa rakip savunmanın odağı bir nebze de olsa dağılacak; böylelikle onun Giannis’in işi de bir tık rahatlayacak.

Evet şut atamaması çok büyük eksi. Evet rakipleri Giannis’e karşı gömülü müdafaa yaparak etkili şekilde savunabiliyor. Antetokounmpo’nun bu konuda yetersiz kaldığı su götürmez bir gerçek. Bütün bunları kenara koyarak Giannis’in yanına LeBron’un yanındaki gibi bir Anthony Davis verildiğini düşünün: ligi kasıp kavurmazlar mı?

19 Aralık 2019: Los Angeles Lakers vs. Milwaukee Bucks (AP Photo/ Morry Gash)

Milwakuee Bucks’ın kadro yapılanması Giannis Antetokounmpo için ideal değil. Hücumda çok yalnız kalıyor. Başka hiçbir şampiyonluk adayındaysa durum böyle değil.

  • Los Angeles Clippers’ta Kawhi Leonard’ı kitlesen şu an “Play-off P” diyerek dalga geçtiğimiz, son zamanlarda tuğla atan Paul George çıkıp 30 atarak maçı alabilir; kimse de şaşırmaz.
  • Los Angeles Lakers’ta LeBron James’i durdursan Anthony Davis çıkıp maçı koparıp alır. Öyle bir süper yıldız, oyunun iki tarafını da domine ederek takımına galibiyeti getirebilir.
  • Kağıt üzerinde kendisinden daha güçsüz gözüken Oklahoma City Thunder’ı Batı Konferansı ilk turunda 4-3 ile zorlanarak geçen Houston Rockets’da bile James Harden’ı durdursan dahi Russell Westbrook direksiyonu eline alarak maçı kazandırabilir.

Fakat Milwaukee Bucks için aynı durum söz konusu değil. Dolayısıyla hem Giannis Antetokounmpo hem de Milwaukee Bucks üç senedir play-offlarda yetersiz kalıyor.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Deniz Sarıaslan

NBA, NCAA & EuroLeague connoisseur / Instagram: @dnzsariaslan

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu