F1

Şampiyonun Gölgesinde Kaybolan Kariyer: Valtteri Bottas

Valtteri Bottas, 31 Ağustos 1989 tarihinde Finlandiya’da dünyaya geldi. Bu iklimi soğuk ülkede hayata başlayan Bottas’ın hedefleri küçük yaşta belli olmuştu. Pistlerde olmak onun en büyük hayaliydi ve bunun için küçük yaşta çalışmalarına başladı. Karting pistlerinde kendini geliştirdi. 2007 yılında Formula Renault 2.0 Serisinde iyi bir performans gösterdi. 2008 yılında ise Valtteri 19 yaşındaydı ve artık hazırdı. Formula Renault Cup ve Formula Renault Northern European Cup serilerinde yarışacaktı. Bu serilerde muhteşem bir performans gösteren Valtteri Bottas, iki yarışı da kazanmayı başardı. Ayrıca Formula 1’de kendisi için yeni bir örnek bulunuyordu. Karting zamanlarını Mika Hakkinen’i örnek alarak geçirmişti 2008’de ise bir başka Fin pilot Kimi Raikkonen, Formula 1 pistlerinde Finlandiya’yı gururlandırıyordu. Bottas’ın yapmak istediği tam da buydu.

Formula Renault serilerinde gösterdiği başarının ardından Valtteri Bottas, 2009 yılında Formula 3 Şampiyonası’nda yer alıyordu. 2009 Formula 3 sezonunda yarış kazanamasa da iki kez pol pozisyonu başarısı gösterdi. 2010 yılındaysa daha başarılı ve tecrübeli bir şekilde yer aldı. İstikrarlı sonuçların ardından Formula 1 takımlarının da dikkatini çekmeye başlamıştı. 2012 yılında Williams takımı Fin pilotu test sürüşlerine çıkartmaya başladı. 2013 yılındaysa Williams takımında Pastor Maldonado ile birlikte kendine yer buldu. Valtteri Bottas, her zaman hayalini kurduğu Formula 1’e yükselmeyi başarmıştı ama ileride onu zorlu günler bekliyordu.

İlk sezonunda neredeyse her yarışta puan sıralamasının uzağındaydı. Sezonu da 4 puanla 17. sırada, takım arkadaşının bir sıra önünde bitirdi. 2014 sezonunda yine Williams koltuğunda yer alıyordu. Maldonado yerine takım arkadaşı olarak Felipe Massa vardı ve Williams daha iyi bir araçla pistlerdeydi. Valtteri Bottas 2014 sezonunda adeta uçuyordu. Kariyerinin ilk podyumunu bu sezonda kazandı ve bunu birçok kez tekrarladı. Sezon sonunda puan tablosuna baktığımızda Valtteri, takım arkadaşı Massa’nın üç sıra önünde dördüncü sıradaydı. İyi bir araçla neler yapabileceğini herkese kanıtlamıştı. Başarılı geçen sezonun ardından Williams kadroyu bozmadı ve 2015 sezonunda da Massa-Bottas ikilisiyle pistlerde yer aldı. Yine iyi bir sezon geçiren Bottas, bu kez de sezonu takım arkadaşının bir sıra önünde beşinci sırada bitirdi. Artık Formula 1’de yeri garanti gözüküyordu. 2016 sezonunda ise yine takım arkadaşı Massa’yı mağlup etmeyi başardı ve onun üç sıra önünde sekizinci sırada sezonu bitirdi. O sezonu Mercedes takımından Nico Rosberg şampiyon olarak tamamlamış ve emeklilik kararı almıştı. Mercedes cephesinde oklar Valtteri Bottas’a dönmüştü. Anlaşma tamamlandı ve Fin pilot Mercedes takımında Lewis Hamilton ile takım arkadaşı olmuştu. Büyük bir heyecanla bu anlaşmayı imzalasa da başına geleceklerden habersizdi.

2017 sezonunda Valtteri Bottas, yeni takımıyla ilk kez yarışlara çıkıyordu. Rusya’da kariyerinin ilk yarış kazanma başarısını elde etmeyi başardı. Bunu iki kez daha tekrarladı ve sezon genelinde de üst sıralarda yer aldı. Sezonu üçüncü sırada bitirdi. Birinci sırada ise takım arkadaşı Lewis Hamilton yer alıyordu. 2018 sezonu ise onun için kötü geçmişti. Şampiyon yine Lewis Hamilton olmuştu ama kendisi sezonu beşinci sırada tamamlamıştı. Pistteki en hızlı araçla beşinci sırada olmak ve takım arkadaşına sürekli yenilmek kabul edilebilir bir durum değildi. Hamilton’ın her zaman yükselişte olan kariyerinin gölgesinde kalmaya başlamıştı.

2019 yılında Valtteri Bottas, sezonu yine Lewis Hamilton’ın arkasında tamamlamıştı. İkinci sırada yer alsa da buna sevinemiyordu çünkü Hamilton’ı yenebileceği birçok yarışta takım emriyle pozisyon değişikliği yapılmıştı. Adeta takımın üvey pilotu konumundaydı. Bunu değiştirmek için bir şeyler yapması gerekiyordu. Artık Lewis Hamilton’ı yenmesi gerektiğinin farkındaydı. 2020 sezonunda ise Valtteri Bottas’a yine bu fırsat verilmedi. Sezonu ikinci sırada bitirse de geçen sezon yaşanılanlar tekrar etmişti. Bottas’ın kazandığı yarışlarda yaşanan sevinçle Hamilton’ın kazandığı yarışlarda yaşanan sevinç arasında bile fark vardı. Mercedes, Hamilton’ın yanındaydı. Bir Formula pilotu için bu durum çok can sıkıcıydı. Yükselişte olan bir kariyer gridin en iyi takımında eriyip gitmişti. Valtteri Bottas’dan kral değil kralcı olması istenmişti. Hayranlar da bu duruma tepkiliydi. Rosberg’den sonra bu koltuğa oturan pilotun bu konuda pasif olması onlar için heyecanı öldürüyordu. Ayrıca 2020 sezonu içerisinde Hamilton yerine bir yarış George Russell Mercedes koltuğunda yer almış ve Valtteri’yi oldukça zorlamıştı.

Valtteri Bottas 2021 sezonunda hala Mercedes takımında Lewis Hamilton’ın takım arkadaşı olarak yer alıyor. Artık takımın tutumu konusunda bir değişim beklemediği de açık şekilde gözüküyor. Valtteri Bottas, adeta Mercedes’in yolları ayırma kararı vereceği günü bekleyerek pistlerde yer alıyor. Belki de Williams’tan ayrıldığı gün için pişmanlık duyuyor.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu