NFL

Yarım Kalan Hikaye: Sean Taylor

İki gün önce, şuan yaşasaydı Sean Taylor’un 38. yaş günü olacaktı. NFL’de bulunduğu kısa sürede gerek skandalları gerekse saha içindeki performansı ile adeta ligden kasırga gibi geçip giden yıldızın hikayesine kısaca göz atalım.

2004 NFL Draft’ta 5. sıradan o zamanki adıyla Washington Redskins tarafından seçilen Taylor, ilk sezonunda 13 maça ilk 11’de başladı. Bu maçlarda; 61 solo tackle, 4 interception, 1 sack gibi, bir çaylak için oldukça tatmin edici istatistikler elde etti. Ancak Taylor, problemli yüzünü sakınmayı pek başaramadı. Bengals maçında rakibi T.J. Houshmanzade’ye tükürerek daha ilk sezonunda skandalların göbeğine oturdu.

2005-2006 sezonu başlamadan Sean Taylor, 36 olan forma numarasını 21 ile değiştirdi. Taylor’un 15 maça ilk 11 çıktığı sezonu, Redskins 10-6’lık derecesi ile bitirip Wildcard’a kaldı. Kariyerinin ilk play-off maçına Buccaneers karşısında çıkan oyuncu, maçın ilk çeyreğinde 51 yard fumble return ile Redskins adına Touchdown’u buldu. Takım öndeydi. Her şey mükemmel ilerlerken Sean Taylor yine bastıramadığı duygularına yenik düştü ve 3. çeyrekte Michael Pittman’ın yüzüne tükürerek oyundan ihraç edildi. Bu sezonda saha içinde yine iyi bir iş çıkaran Taylor, sezon içinde silahlı saldırıya karışma olayı ile yine gündeme gelmişti.

2006’da hakkındaki silahlı saldırı iddiaları düşürüldü. Aile hayatına geçen ve yaşam tarzını değiştiren Taylor, bu sefer tamamen futbola odaklanmıştı. 2006-2007 sezonunda 16 maçta ilk 11 başlayan Taylor; 114 combine, 84 solo tackle ve 1 interception istatistikleri ile sakatlanan Brian Dawkins’in yerine Pro Bowl’a seçildi. O sezon defansif koordinatör Gregg Williams, kendisi için “koçluk yaptığım en iyi atlet” ifadesini sarf etmişti. NFL’in haylaz çocuklarının başında gelen Sean Taylor için işler sonunda yoluna girmişti. Kendini futbola verip, sansasyonlara dahil olmadığında değeri salt bir şekilde gözler önüne serilmeye başlamıştı.

2007-2008 sezonuna başlamadan Sports Illustrated kendisini en sert hit yapan oyuncu olarak ilan etti. Sean Taylor, önceki sezon ile birlikte kendisinden beklenen adımı atıp, artık kariyerinin yükseliş aşamasına gelmişti. Eminim o dönem kendisini izleyen herkese geleceğe dair büyük hayaller kurduruyordu. Sezonun ilk 9 maçına ilk 11 başlayan Taylor, yaptığı 41 tackle ile NFL zirvesindeydi. O sezon, Sean Taylor için tekrardan bir Pro Bowl sezonu, hatta muhtemelen bir All-Pro sezonu olacaktı. Ta ki o güne kadar.

Tarihler 26 Kasım’ı gösterirken Sean Taylor’ın evi silahlı kişilerce saldırıya uğradı. Ailesini koruma içgüdüsüyle saldırganların karşısına çıkan Taylor kasığından vuruldu. Saldırganlar ailesine zarar vermeden olay yerini terk ettiler ama mermi, hastaneye kaldırılan Sean Taylor’ın femoral arter damarına isabet etmişti. Sean Taylor maalesef ertesi gün aşırı kan kaybından ötürü hayatını kaybetti. Olayın ardından 4 şüpheli tutuklandı. Olayın detayı daha sonra “Perfect Murder” adlı diziye konu dahi oldu.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bu olay tüm futbol dünyasını derin bir yasa boğdu. Sean Taylor’un cenazesi, mezunu olduğu Florida International University stadyumunda gerçekleştirildi.

Olayın ardından Washington Redskins’in ilk çıktığı maç Bills’e karşıydı. Maç bir anma videosu ve saygı duruşu ardından başladı. Redskins, Taylor’un yerinin asla dolmayacağı mesajını vermek adına karşılaşmaya 10 kişilik bir savunma takımı ile çıktı. Takım arkadaşları maç içerisinde onun forma numarası olan 21’i elleriyle göstererek, sık sık gökyüzünü işaret ettiler. Redskins; onu Ring of Fame’e seçti, 21 numarayı stadyumun çeşitli yerlerine konuşlandırdı ve kızı Jackie için bir güven fonu oluşturdu.

NFL’in 13. haftasında tüm oyuncular sahaya arka kısmında 21 yazan kasklarla çıktılar. O yıl, Pro Bowl maçında ise Redskins oyuncuları sahaya onun forması ile çıktı. 

İnsan düşünmeden edemiyor. Eğer bu olay yaşanmamış olsa bugün Sean Taylor’ın ismi; belki de Brian Dawkins, Ed Reed, Rod Woodson gibi efsanelerin yanında zikredilecekti. Keşke hikayesi yarıda kalmasaydı. Huzur içinde uyu Sean Taylor…

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu