Genel Basketbol

Michael Jordan’ın Charlotte Hornets için Dahice Planı

Mevzu bahis başarısız yapılanmaysa Charlotte Hornets, akla ilk gelecek takımlardan. Yanlış oyunculara verilen yüklü kontratlardan başı senelerce ağrıyan Hornets için sonunda tünelin sonundaki ışık gözüktü. Bismack Biyombo, Michael Kidd-Gilchrist ve Marvin Williams’ın kontratlarından kurtulan Charlotte temsilcisinde Cody Zeller ve Nicolas Batum da son yıllarına girdiler.

Michael Jordan’ın Charlotte Hornets için Dahice Planı

Hornets’ın yakın geçmişte başına gelen en güzel olay, fotoğraftaki ikilinin (Marvin Williams, Michael Kidd-Gilchrist) maaşından kurtulmak oldu. 2015-16 sezonu öncesi ikiliye dörder senelik kontratlar teklif eden Hornets yönetimi bu periyot boyunca Marvin Williams’a $54.5 milyon, MGK’e $52 milyon ödedi.

O dönemde bu kontratları verdikleri için Jordan’ı eleştirmemek elde değil. Ancak Adrian Wojnarowski’nin haberine göre Marvin Williams, yıllık $15 milyon civarında teklifler almasına karşın Hornets’ta oynamaktan keyif aldığı için sözleşmesini yenilemiş. Öte yandan Kentucky çıkışlı Michael Kidd-Gilchrist, 2012 Draftında 2. sıra seçimiydi ve henüz 22 yaşındaydı.

Bu Free Agency dönemininse Hornets adına dönüm noktası, Nicolas Batum’un yıllık $27 milyonluk oyuncu opsiyonlu kontratını bir sene daha uzatıp uzatmayacağı. Geçtiğimiz sezon devasa kontratının hakkını vermeyi bırakın; gülünç derecede utanç verici bir performans ortaya koyan Fransız forvet maç başına 23 dakika süre bulurken 3.6 sayı, 3 asist ve 1 top kaybı ortalamaları tutturdu.

Michael Jordan’ın Charlotte Hornets için Dahice Planı

Charlotte Hornets yanlış yapılanmanın cezasını yıllardır çekiyor. Ancak bu sezon işlerin yoluna girmeye başladığına dair birtakım işaretler gördük. Oyun kurucu rotasyonunda minimum kontratla oynamasına karşın takımın birincil skor opsiyonlarından biri haline gelen Devonte Graham’ın yanına yapılan Terry Rozier takviyesi meyvelerini vermeye başladı. Öte yandan kısa forvet pozisyonunda Nicolas Batum’un vasat altı performansını izlemekten bizleri kurtaran Michigan çıkışlı Miles Bridges’ın henüz 22 yaşında olması Hornets taraftarlarına umut aşılıyor.

Michael Jordan’ın Charlotte Hornets için Dahice Planı

Doğru yapılanmanın ilk adımı atılmışken Michael Jordan’ın durmaya niyeti yok gibi. Biraz da şansının yardımıyla 2020 NBA Draftında 3. sırayı alan Hornets, maaş bütçesinde açılan boşluğu doğru kullanırsa birkaç sene içinde kolayca kendisini play-off potasına atabilir. Doğru yapılanmanın devam etmesi için Jordan’ın iki kilit hamlesi şu şekilde:

– Üçüncü Sıradan James Wiseman ya da LaMelo Ball’u Seçmek

Bahsettiğimiz üzere Devonta Graham – Terry Rozier kısa rotasyonu umut vaad ediyor. Üstelik ikilinin yaş ortalaması henüz 25.5. Dolayısıyla oyun kurucu draft etmek pek akıl karı durmuyor. Özellikle Bismock Biyombo’nun takıma vedasıyla beş numarayı Cody Zeller’a emanet eden Hornets ekibinin pivot takviyesine ihtiyacı var. Dolayısıyla üçüncü sıradan James Wiseman’i seçmek bence en ideal senaryo.

Michael Jordan’ın Charlotte Hornets için Dahice Planı

Fakat ikinci sıradan seçecek Golden State Warriors problem teşkil ediyor. Stephen Curry – Klay Thompson ikilisinin yoğun top kullandığı Wariors’da topu eline isteyen bir oyuncudan ziyade Andre Bogut’un vedasından beri süregelen pivot eksikliğini çözecek bir oyuncu seçilebilir. DeMarcus Cousins ile bu sorunu çözmeyi hedefleyen Warriors, Cousins’ın sakatlığıyla play-offlarda sendelemişti. Bütün bunlar göz önüne alındığında James Wiseman ikinci sıradan Golden State Warriors’ın yolunu tutabilir.

Bu senaryo yaşandığı takdirde Hornets’ın seçimi LaMelo Ball olacaktır. Kadro yapısına zıt gelecek olsa da böyle bir cevheri elden kaçırmak Hornets’a pahalıya patlayabillir. Jordan’ın hali hazırda hatalı kararlarının ardından böyle bir risk daha alacağını zannetmiyorum.

– Free Agency ve takas dönemini iyi değerlendirmek

Charlotte Hornets’ın bu Free Agency döneminde yaklaşık $20 milyon boşluğu olacak. Bir süper yıldız getirmek için yeterli mi? Tabi ki değil. Ancak maaş limitini aşan ve lüks vergisi ödeyen takımların arka planda kalan yıldızlarını takas penceresinde kovalaması ihtimaller dahilinde. Örneklendirmek gerekirse Al Horford. Philadelphia 76ers, iki senedir play-offlarda hayal kırıklığına uğramasına rağmen Ben Simmons – Joel Embiid iskeletini bozma niyetinde değil. Aksine çekirdeği koruyarak üstüne takviye yapmak istiyorlar. İki genç oyuncunun da yüklü maaşlar aldığını düşünürsek yıllık $28 milyon maaş alan Al Horford, 76ers’ın kadroda tutmaktan kaçınacağı bir uzun olabilir. 34 yaşındaki uzunun performansı, özellikle süpürüldükleri Boston Celtics serisinde maaşını karşılayacak seviyeye erişemedi.

Michael Jordan’ın Charlotte Hornets için Dahice Planı

Sözleşmesi sona erecek Cody Zeller’ın uygun maaşı Philadelphia 76ers’a tatlı gelebilir. Öte yandan Hornets, Philadelphia temsilcisinden bir draft picki koparmayı başarırsa Horford’ın maaşını 2 seneliğine ödemeye razı olabilir. Şahsi fikrimce Horford ne maaş boşluğunu harcamaya değecek bir uzun, ne de Hornets’a seviye atlatacak kumaşta bir oyuncu. Dolayısıyla beni asıl heyecanlandıran ve muhtemelen Jordan’ın kovalayacağı asıl plana geçelim: Hornets’ın uzun vadeli planlamasında kendisini daha da parlatabilecek; üst düzey fakat süper yıldız seviyesine erişememiş oyuncuları kovalamak.

Şayet James Wiseman’i draft edemezlerse bu isimlerin başında Miles Turner geliyor. Phoenix Suns ile senelerdir başarıya hasret Kelly Oubre Jr. ise bir diğer alternatif olabilir. Bu isimleri kadrolarına katmak adına P.J. Washington, Malik Monk gibi parçaların yanında draft haklarını takaslamaları gerekebilir. Fakat potansiyelli bir draft sınıfından üçüncü sıra seçiminin yanına -hali hazırda gelişime açık bir oyun kurutucu rotasyonuna sahipken- bu tür parçaları eklemek uzun vadede başarı getirebilir.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Deniz Sarıaslan

NBA, NCAA & EuroLeague connoisseur / Instagram: @dnzsariaslan

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu