NCAA

Hoş Geldin NCAA Final Four

Basketbolseverler, özellikle NCAA sevdalıları bir sene aradan sonra tekrar Final Four heyecanını yaşayabilecekler. Pandemiden dolayı önceki senelere kıyasla alışılmışın oldukça dışında geçen bu sezonun sonunda Gonzaga, Baylor, Houston ve UCLA Üniversiteleri, Final 4’e adlarını yazdırmayı başardı. Şimdiyse Final 4 eşleşmelerine ve bu eşleşmelerdeki favorilerimize göz atacağız. “Takımların yıldızlarını NBA’e gitmeden önce Final Four’da incelemek istiyorum” diyorsanız, bu yazı tam sizlik:

Gonzaga Bulldogs ve UCLA Sınavı

Yenilgisiz Gonzaga, Final 4’un en büyük favorisi. Senelerdir büyük üniversitelere karşı Avrupalı oyuncularla ve Avrupa basketboluna en yakın oyunu oynayarak kafa tutan Gonzaga, NCAA basketbolunda bu sene “en iyi benim” demeyi başardı. Zira üç yıldız oyuncusuyla Gonzaga Bears, sahada tutulması en zor takımlardan bir tanesi. NBA yıldızı olmaya aday oyun kurucuları Jalen Suggs, forvette NBA’deki Joe Scotti andıran keskin nişancı Corey Kispert ve içeride akıllı oyunu, bıyıkları ve basketlerinin ardından sergilediği ilginç hareketleriyle ilgi toplayan Drew Timme ile bu sene NCAA şampiyonluğunu kazanacak gibi görünüyorlar.

Gonzaga’nın şampiyonluğu, Indiana Üniversitesinin 1975-76 sezonundaki namağlup şampiyonluğundan sonraki yenilgisiz ikinci şampiyonluk olacak. Güçlü rakipleri karşısında UCLA’in izleyeceği en iyi yol, müdafaayı ve aslında bütün oyunu yavaşlatarak rakibini alıştığı oyun anlayışının dışına çıkmaya zorlamak olacak gibi.

UCLA Bruins

Final 4’daki dört takımdan NCAA Şampiyonluğu olan tek takım olan UCLA, bu sene Final 4’a adını yazdıran en sürpriz takım oldu. Takım, bu sene Los Angeles ve civarında yetişen genç çocuklarla kurduğu güçlü müdafaasıyla rakiplerini yenip Final 4’a gelmeyi başardı.

Takımın en iyi oyuncusu Kentucky Üniversitesinden transfer ettikleri Johnny Juzang.  Juzang, Michigan Üniversitesine karşı çeyrek finalde 51 sayının 28’ini atarak takımını Final 4’a taşıyan isimdi. Yine de UCLA’in yarı final maçını kazanmasının hem ekstra oynamalarına hem de Gonzaga’nın yıldızlarının faul problemine girmelerine bağlı olduğunu düşünüyorum.

Diğer yarı final Teksas derbisi: Baylor Üniversitesi, Houston Üniversitesiyle karşı karşıya gelecek.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Baylor Bears

Baylor, sezon boyunca sergilediği istikrarlı oyunuyla birlikte kısa oyuncularının güçlü hücum ve müdafaa özellikleriyle Gonzaga’nın ardından NCAA’deki en iyi 2. takım olduğunu Final 4’a kalarak kanıtladı. Guardlar Jared Butler ve Davion Mitchell sadece Houston’ı değil, Gonzaga’yı da durdurabilecek iki yıldız isim. Nitekim sahada oyun kurucuları Davion Mitchell’in kuvveti, sürati ve müdafaadaki hissine karşı oynamak zorunda kalan tüm guardlara üstünlük sağladılar. Şayet hücumda çok büyük bir handikap olmazsa, Houston Üniversites’ni eleyerek, finale adını yazdıracak ikinci takım olacaklardır.

Houston Cougars

Bu sezonki Final 4’un önemi Houston’un yıldız oyuncuları Hakeem Olajuwon ve Clyde Drexler’in de yer aldıkları dönemden sonraki ilk Final 4’ları olacak olması. Her ne kadar Final 4’e en kolay rakipleri yenerek çıkmayı başaran takım da olsa, takımın hem atletik özelliklerinin hem de müdafaasının öne çıktığını söylemek gerekir. Fakat yine de kazandıkları iki maçta da rakiplerinin son şutu kaçırdığını göz önüne alırsak, şansın bu sene Houston’dan yana olduğunu da es geçmemek lazım.

Bana göre Houston Üniversitesinin Baylor’ı yenmek için önemli bir şansı var: O da kimsenin konuşmadığı DeJon Jerreau. Bana kalırsa maç Jerreau’un kalitesini ve yeteneğini ortaya koymasına bağlı. Zira atletik özellikleri, ribaundu, pasları ve skor kabiliyeti ile Jerreau, Houston’a şampiyonluğu getirebilecek yetenekte bir yıldız adayı. Dolayısıyla Houston’ın şansı rakibinin atışlardaki talihsizliğine değil, bu yıldız adayı oyuncusunu doğru kullanmasına bağlı. Bakalım Houston’ın şansı yaver gidip de oyuncusunu parlatabilecek mi?

(16 senelik NCAA D1 asistan coach tecrübesiyle) Ali Ton

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu