NBA

Günah Keçisi Doc Rivers

Doc Rivers, 7 senelik beraberlikten sonra batan gemi Los Angeles Clippers’ın yollarını ayırdığı ilk isim oldu. Acaba Clippers’ta başarısızlığın faturasını Doc Rivers’a kesmek doğru bir karar mı? Bu kararın alınmasında Kawhi Leonard ve Paul George’un rolü ne oldu?

Medya tarafında üretilen spekülasyonlar var ancak takımın süperstarlarının bu konuda tek başlarına karar alıp uygulatmaları pek gerçekçi bir yaklaşım değil. Zaten Kawhi Leonard’ın Clippers’ı seçmesinin en büyük nedenlerinden biri takımın başında Doc Rivers olmasıydı.

Konuya düz mantıkla yaklaşacak olursak 7 senedir beklenenin altında performans gösteren bir takımın koçunun işinden kovulması gayet normal; bunun örneklerini daha önce birçok defa gördük. Ancak Doc Rivers’tan önce hiçbir başarısı olmayan bir franchise, koçunu kovarak 7 sene boyunca oluşturulan kültürün mimarını takımdan gönderdi. Kendi kendine Playoff P lakabını takan Paul George’a hala bir süperstar gibi davranırsanız ve soyunma odanızda bu takımda senelerdir ter döken Patrick Beverley, Lou Williams gibi bir sürü ismin bu takım için ne kadar önemli olduğu unutursanız, kendi içinde sorunları bir takım kimyası çoluşturursunuz. Tabii ki böyle bir sorunun ortaya çıkmasında Doc Rivers’ın da payı azımsanmayacak derecede fazla. Ancak Steve Ballmer’ın Kawhi Leonard ve Paul George’un imza gününde başlayan aşırı reaksiyonu ve takımın geri kalanını adam yerine koymaması bu sorunların ana nedeni.

Doc Rivers artık Clippers’ın koçu değil. Şu an için en muhtemel aday Tyron Lue gibi gözüküyor. Eğer Lue Clippers’ta bu sezon şampiyon olamazsa, ki şanslarının geçen seneki kadar fazla olacağını hiç ama hiç zannetmiyorum, Paul George’un elendikten sonra söylediği bahanelerin hepsi ortadan kalmış olacak. O zaman Steve Ballmer, Tyron Lue’yu da mı kovacak? Sonra bir diğer koçu, sonra bir diğerini… Elinizdeki parçalar sizin beklediğiniz gibi çıkmamış olabilir ancak bu elinizin güçsüz olduğu anlamına gelmez. Böyle bir durumda, elinizin bu kadar güçlü olmasını sağlayan yapı taşını elinizden atmak yerine sorunlu parçayı veya parçaları işe yarayan bir parçayla değiştirmeye çalışırsınız. Böylece hem daha hızlı hem de kolay bir çözüm bulmuş olursunuz.

Baran İşçi

         Paylaş ya da Gönder

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu