NBA

Knicks’in Play-off Planı: Chris Paul’un Yeni Rotası New York mu?

NBA Finalleri 4. maçına saatler kala New York Post muhabiri Marc Berman bombayı patlattı: Oklahoma’daki peri masalının başrolü Chris Paul, Kevin Knox + 1. sıra draftı karşılığında New York Knicks yolunda!

Baş antrenör Billy Donovan ile yollarını ayıran Oklahoma City Thunder, bu ayrılık akabininde önümüzdeki seneyi rebuilding (yeniden yapılanma) ile geçirecek. Bu süreçte 35 yaşındaki Chris Paul’un yıllık $39.9M’lık maaş yükünden kurtulmayı hedefleyen Genel Menajer Sam Presti’nini asıl çekincesi yıldız oyun kurucunun 2020-2021 sezonu için $44M’lık oyuncu opsiyonunu kullanması.

Chris Paul #3 ve head coach Billy Donovan

Gelelim makalenin asıl konusuna, işin New York Knicks tarafına. Olası bir takasa dair görüşler ikiye ayrılmış durumda: Bir taraf takasın Knicks’in işine geleceğini, bir tarafsa Knicks’in adeta soyulacağını düşünüyor. Gelin iki perspektife de tek tek göz atalım:

Takas New York Knicks’in Yararına Olur

New York Knicks’in 35 yaşındaki Chris Paul için 2018 Draftı 9. sıra picki Kevin Knox’un yanı üst sıralardan bir draft hakkından vazgeçmeleri kağıt üzerinde aşırı gelebilir. Ama koşulları gerçekçi değerlendirmek lazım. New York Knicks, Carmelo Anthony’nin vedasından bu yana senelerdir aralıksız tanking yapıyor, yani üst sıralardan draft hakları kazanarak yeniden yapılanma uğraşında. Kendilerinden daha kısa sürede tanking sürecini tamamlayan takımlarsa Knicks’i geride bıraktı bile.

Knicks’in tanking öncesi son zamanlarından; Carmelo Anthony #7

En büyük örnek Philadelphia 76ers. 2014-2015 normal sezonunda Doğu Konferansının son iki sırasını paylaşıyordu bu iki takım.

#14: Philadelphia 76ers (18-64)
#15: New York Knicks (17-65)

Gelelim 2017-18 normal sezonuna:

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

#3 Philadelphia 76ers (52-30)
#11 New York Knicks (29-53)

Deyim yerindeyse atı alan Üsküdar’ı geçti, fakat New York Knicks geride bıraktığımız sezonu Doğu Konferansındaki 15 takım arasında 12. tamamladı.

New York temsilcisinin tanking konusunda bariz sıkıntıları var. Biraz abartacağım, Knicks taraftarları mazur görsün, New York Knicks sabaha kadar ilk 3 sıradan oyuncu seçse yine iflah olacağa benzemiyor. Zion Williamson ile birlikte Duke Üniversitesini uzay takımı yapan 3. sıra draftı R.J. Barrett’ın dahi hali ortada. Diyelim ki takas için 2020 Draftı için ellerinde bulunan 8. sıra hakkını Thunder’a verdiler. Bu takım 8. sıra draftıyla ne kadar geleceğe yatırım yapabilecek ki? Gelecek ne getirir bilinmez ama muhtemelen umut vaadeden bir genç yeteneğin daha tökezleyişini izleriz.

R.J. Barrett #9

Bu draft hakkından ve geçtiğimiz sezon %35.9 saha içi isabetiyle 6.4 sayı ortalaması tutturan Kevin Knox’tan vazgeçerek Knicks’in Chris Paul’u getirdiğini varsayalım. En azından Chris Paul faktörüyle Free Agency döneminde yıldız kovalarken ellerinde bir kozları olur. Her yaz çok büyük isimler yazıldı New York medyasında. En son örneği de geçen yaz dolaşan Kevin Durant spekülasyonları. Ancak Knicks bizleri şaşırtmayarak Kevin Durant’i aynı eyaletten Brooklyn Nets’e kaptırdı. Peki neden süper yıldızlar Knicks’i tercih etmiyor? Çünkü süper yıldızlar play-off heyecanını yaşamak, hatta yüzük kovalamak istiyor. Ancak New York Knicks yüzük macerası için tercih edilecek en son franchise. Asla umut vaat etmiyorlar; ne şu an ne de sonrası için.

Geçen sezon imkansızı başararak Oklahoma City Thunder’ı play-off potasına sokan Chris Paul’un takıma gelişiyle bu yaz Free Agency penceresinde elleri bir tık daha güçlü olacaktır. Kaldı ki Demar DeRozan, Gordon Hayward, Andre Drummond gibi isimlerin kontratları bitiyor bu yaz. Hali hazırda formda olan bir yıldızı Knicks’e çekemezsiniz ama Hayward, DeRozan tarzı yeniden işleri rayına oturtup eski günlere dönmek isteyen yıldızları çekebilirsiniz. Özetle FA piyasası Knicks için bu yaz ideal. Hedefsiz kalan, form düşüklüğünden muzdarip bir sürü yıldız var havuzda.

Kanatları R.J. Barrett – Hayward / DeRozan olan bir ekip, sırıtmayan yan parçalarla ve tabi ki oyun kurucu pozsiyonunda Chris Paul ile normal koşullarda zaten Doğu Konferansında play-off yapar. Seneler sonra son sıralardan olsa dahi play-off potasına girmenin takımın atmosferini değiştireceğine gerçekten inanıyorum. Sanki Maddison Square Garden üzerinde bir lanet var da Knicks play-off yapsa büyü bozulacak gibi.

Biraz da büyük pencereden bakmak lazım. Yüksek basketbolu IQ’suna sahip, pass-first bir oyun kurucu olan Chris Paul başta R.J. Barrett olmak üzere takımdaki genç potansiyellerin de parlamasına yardımcı olabilir. Oklahoma City Thunder’da diğer oyuncular üzerindeki doping etkisini görmüştük.

Takas New York Knicks’in Aleyhine Olur

Argümanın bu tarafındaysa olay tamamen cap space, yani maaş boşluğu. New York Knicks’in Free Agency penceresinde limite bağlı olarak $42.4M ile $47.8M arasında maaş boşluğu olacak. Bu takastan verim alınması ve New York Knicks’in Free Agency periyodunda etkili olabilmesi için tek şart Chris Paul’un oyuncu opsiyonunu kullanmayarak maaşının yarıya indirildiği yeni bir sözleşme imzalaması. Kariyerinin son demlerindeki bir yıldızın tek yılda $20M’dan vazgeçmesi ne kadar olası tartışılır.

Sonuç

Maaş boşluğunun hesabını kitabını yapmadan, PlayStation’da NBA2K oynar gibi New York Knicks kesinlikle Chris Paul’u getirmeli demeyeceğim. Seneye 36 yaşına girecek bir oyuncuya $44M vermek Knicks’in kendi kafasına sıkması demek. Ancak Chris Paul majör bir indirimi New York’ta son bir macera uğruna kabul ederse işler değişir.

Knicks istiyor ki köklü bir New York takımı olduğum için bir yazda iki-üç süper yıldız getireyim, şampiyonluk kovalayayım. Knicks taraftarlarına kötü bir haberim var, öyle bir dünya yok. Yeniden yapılanma sürecinde bir anda dipten zirveye çıkmaktan ziyade adım adım gitmek gerekiyor. Eğer Los Angeles Lakers değilseniz ve tarihin belki de en iyi oyuncusuyla imzalamıyorsanız, işi sürece yaymanız gerek.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Deniz Sarıaslan

NBA, NCAA & EuroLeague connoisseur / Instagram: @dnzsariaslan

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu