NBA

Mike D’Antoni için Philadelphia Doğru Karar mı?

Önümüzdeki sezon Houston Rockets’la çalışmayacağını yönetime bildiren tecrübeli koç Mike D’Antoni’nin yeni adresi merak konusu. Adı geçen takımlar arasında Indiana Pacers ve Philadelphia 76ers en istekli ikili olarak göze çarpıyor. Peki, şu ana kadar şampiyonluk yaşayamayan D’Antoni için doğru takım ve sistem hangisi olur?

Açıkçası takım seçerken D’Antoni’nin takımın sistemine bakmasına gerek yok. Zaten 2005 yılından beri NBA’in değişimine ön ayak olan, “small-ball” ve “pace and space” tarzıyla geldiği her takıma kendi sistemini oynatan bir koç Mike D’Antoni. Onun için sisteminizin ne olduğundan çok elinizdeki oyuncuların onun sistemine yatkın olup olmadığı önemli. Philadelphia’nın ana planı D’Antoni’yi takımın başına geçirip onun etkisiyle Harden’ı da takıma kazandırmak. Koçun sistemi onun oyun tarzına çok uyuyor ve bu onun performansını ikiye katlıyor. Aynı zamanda kadronuzda Joel Embiid gibi her şeyi yapabilen bir uzun olduğu için D’Antoni’yi etkilemeniz çok daha kolaylaşıyor. Ancak buradaki en büyük sorun Ben Simmons. Ben Simmons inanılmaz saha görüşüne sahip bir oyuncu olmasıyla, ribauntlara katkı vermesiyle takıma katkı sağlıyor. Hatta tartışmasız bu takımın beyni. Ancak ciddi şut problemi var. Harden’la takas edilmesi söz konusu olursa bile Houston’ın böyle bir takası kabul edeceğini düşünmüyorum çünkü ellerinde benzer özelliklere sahip Russell Westbrook var.

Eğer Philadelphia bir yolunu bulup Al Horford’ın hem kontratından kurtulur hem de Harden’ı alırsa fikrim Ben Simmons’ın da takas edileceği yönünde. Bu sezon gördüğümüz üzere Harden’ın yanına şut atamayan bir kısa koyduğunuz zaman ikili sıkıştırmalara net bir cevap veremiyorsunuz.

Öte yandan Harden’ın oyunundan tamamen uzaklaşmasına neden oluyorsunuz. Mike D’Antoni hangi takımı seçecek? Philadelphia’yı seçerse James Harden’ı tekrar D’Antoni’yle birlikte görebilecek miyiz? Bütün bu soruların cevabını Mike D’Antoni’den başka kimse bilmiyor. Ancak bu kadar kariyerli ve NBA için özel bir koçun kariyerinde en azından bir şampiyonluğu hak ettiğini söylemek mümkün. Bu şampiyonluğu ligin en köklü takımlarından biriyle kazandığını görmeyi kim istemez ki?

Baran İşçi

         Paylaş ya da Gönder

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu