NFL

Küçük Süper Kahraman: Andy Reid

Andy Reid’in başarılı koçluk hayatından önce NFL’de oyunculuk yaptığını bilmeyen yoktur. Fakat sonradan gördüğümüz bir fotoğraf ile Reid’in ilk“büyük sahne” tecrübesinin bu olmadığını gördük.

Kansas City Chiefs’i çalıştıran ve takımının 50 yıllık Super Bowl şampiyonluk hasretini bitiren Andy Reid lig genelinde saygı duyulan bir koç. 63 yaşındaki tecrübeli teknik adamın NFL’deki koçluk kariyeri 1992 yılında Green Bay Packers takımında ofansif koç yardımcılığıyla başladı. 1998 yılına kadar görevini başarıyla yerine getiren Reid’in Packers ile bir şampiyonluğu da var. Bu görevdeki başarısı Andy Reid’e uzun yıllar sürecek olan Philadelphia Eagles ve Kansas City Chiefs baş antrenörlüğünü bahşetti,

Andy Reid, saha içerisindeki başarısının yanı sıra saha dışındaki tavırlarıyla da herkesin sevgisini kazanmış bir teknik adam. Gerek kendisinden ilham alınarak hazırlanan “Cadılar Bayramı” kostümleri olsun, gerek geçtiğimiz sezonda taktığı maskeler olsun; hemen hemen bütün futbol severlerin gönlünde taht kuran Reid’in meşhur “küçüklük” videosuna gelelim.

Bahsi geçen videonun ilk olarak ortaya çıkışı, 2010 sezonunda, Eagles ve Colts arasında oynanan maça dayanıyor. Yayıncı kuruluş “CBS”in maçın duraklama anlarından birisinde oynattığı videoda, 13 yaşındaki Andy Reid’in 1971’de katıldığı, NFL tarafından düzenlenen bir yarışmadan görüntüler bulunmakta. Görüntülerde Reid ile rakipleri arasındaki fiziksel fark görülmeye değer. Andy Reid’in adının yanlış yazılmış olması da cabası.

Bariz bir şekilde görünen fiziksel farklılıklar yüzünden NFL, Andy Reid’e ekipman bulmakta zorlanmış. Hatta “Sports Illustrated”in yayınladığı yazıya göre Reid’e dönemin Rams oyuncularından birisinin ekipmanları verilmiş. Kendi yaşıtlarına göre ayarlanan ekipmanlar Reid’e olmayınca soyunma odasından 1.85 boyunda ve 94 kilo olan bir oyuncunun forması uygun görülmüş.

Günümüzde Raider’ın baş antrenörlüğünü yapan Jon Gruden, ESPN’de çalıştığı vakitlerde Andy Reid ile yaptığı bir röportajda şaşkınlığını dile getirmiş:

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Jon Gruden: Bu kim?! Bana bu videodan bahsedebilir misin biraz? Bu sen olamazsın.

Andy Reid: Evet benim. Pazartesi gecesi futbolu zamanı bu.

Gruden: Kaç yaşındaydın?

Reid: 12, 13.

Gruden: İnanılmaz! Kimliğine bakan olmadı mı? Sakalın varmış resmen!

Reid: (Gülerek) Benim için Rams soyunma odasından forma getirmek zorunda kaldılar.

Reid’in katıldığı bir basın toplantısında söylediğine göre yarışmayı kazanamamıştı ama bir çocukluk arkadaşı aksini hatırlıyordu. Sports Illustrated’in yine bu konu ile ilgili olan başka bir hikayesinde bahsi geçen çocukluk arkadaşı Bobby Volkel, “Yarışmayı kazandığına eminim çünkü evine güzel bir ödül ile dönmüştü,” açıklamasını yaptı.

O günkü yarışmanın sonucu ne olursa olsun 13 yaşındaki “Ried” bugüne kadar popülaritesini korumakta. Uzun bir süre de koruyacak gibi duruyor. Nitekim birçok kişi kostümlerinin ilham kaynağı olarak bu görüntüleri kullanmaya devam ediyor.

Melih Yasir Gürler

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu