F1

Veliaht: Mick Schumacher

“Hiçbir zaman babamı sadece dünyanın en iyi pilotu olarak görmedim. O benim için her zaman ilk olarak babam oldu.”

Mick Schumacher

Yaşayan her insan, motor sporlarına ilgisi olmasa bile ’Schumacher’ denildiğinde yedi kez dünya şampiyonu olan efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher’den bahsedildiğini bilir. Emeklilik döneminde Michael’ın yaşadığı trajik kayak kazasından sonra onu bir daha ekranlarda göremedik. Uzun yıllar boyu onun özlemini hisseden hayranları ise gözlerini tahtın varisine yani Mick Schumacher’e çevirmişti. Bu da Mick Schumacher’in üzerindeki baskıyı arttırıyordu. 

Mick Schumacher, 22 Mart 1999 yılında dünyaya geldi. Babası Michael Schumacher, amcası Ralf Schumacher olunca Mick, pistlerde büyüdü ve en iyi rol modellerle yetişti. Motor sporları kariyerine ise ilk olarak 2008 senesinde başladı. Daha 9 yaşındayken karting turnuvalarında yer aldı. Mick Schumacher, babasından dolayı üzerinde oluşacak ilgi ve baskıdan kaçmak için bu serilerde Mick Betsch adıyla yarıştı. Yerel karting yarışlarının ardından 2014 yılında uluslararası karting yarışlarında yer almaya başlayan Mick Schumacher, bu sefer de Mick Jr. adıyla pistlerde yer aldı. Birçok ulusal karting yarışında yer alan Mick, etkileyici performanslar ortaya koymuştu. 2014 yılının sonlarında Jenzer Motorsport ile test sürüşlerine katıldı. 2015 yılında ise ilk kez Formula 4 aracıyla yarışlara çıkacaktı. Zamanının geldiğine karar verdi ve pistlerde Mick Schumacher adıyla yer almaya başladı. Formula 4 yarışlarında gösterdiği ilgi çekici performansla 2016 yılının Kasım ayında MRF Challange serisine katılarak Formula 3 aracıyla ilk kez piste çıktı. Şans bulduğu her an kendini gösteriyor ve soyadıyla değil yetenekleriyle ilgiyi üzerine çekiyordu. Mick 18 yaşına girdiğinde Formula 3 Avrupa Şampiyonası için Prema Powerteam takımında kendine koltuk buldu. Üzerindeki baskıdan mıdır bilinmez ama sezona kötü başladı. Sezonun orta kısımlarına gelindiğinde ise yaşadığı şoku atlatmış olacak ki Belçika’da yarışı kazanmayı başardı. Bu galibiyetle özgüveni yerine gelen Mick, yedi kez daha yarış kazandı. Üstelik bunlardan beşi arka arkayaydı. Durgun başladığı sezonu birinci sırada tamamlayan Mick Schumacher için Formula 2 yolu gözükmüştü. Bu haber, motor sporları dünyasında herkesi fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Schumacher soyadı tekrardan Formula 1’de yer alabilirdi…

2019 senesinde Prema Racing takımıyla Formula 2 sezonunda yer alıyordu. Aynı zamanda Ferrari’nin akademi sürücüsü olarak gösterildi. Bu seçim elbette ki kimseyi şaşırtmamıştı. Ferrari onun evi, ekibiyse onu büyüten ailesiydi. Mick Schumacher, bu sezonu alışma sezonu gibi geçirdi. İstikrarlı sonuçlar alsa da üst sıralarda pek fazla kendini gösterememişti. 2020 yılında yeniden Prema takımıyla Formula 2’de yer alan Mick, Callum Illot ve Yuki Tsunoda ile kıyasıya bir şampiyonluk yarışındaydı. İnanılmaz yarışlara sahne olan bu sezonu Yuki Tsunoda 200 puanla üçüncü sırada, Callum Illot 201 puanla ikinci sırada, Mick Schumacher ise 215 puanla birinci sırada bitirmişti. Bu sezon içerisinde Mick Schumacher, babasının rekorunu kıran Lewis Hamilton’a podyumda Michael Schumacher’in kaskını hediye etmişti. Bu duygusal an uzun süre gündeme oturdu. Artık herkes doğru zamanın geldiğini düşünüyordu. Schumacher soyadı yeniden Formula 1’de olmalıydı. Mick bunu sonuna kadar hak ettiğini kanıtlayan performanslar göstermişti.

2020 Formula 1 sezonunun son haftası Abu Dabi’deydi. Mick Schumacher’de oradaydı ve Kevin Magnussen yerine antrenman seansında Haas aracını kullandı. Sonrasında ise genç sürücü testi için Haas arabasıyla sürüş yaptı. Haas takımının, iki pilotuyla da yollarını ayırmasının ardından Mick Schumacher Formula 1’de kendine koltuk buldu. 2021 sezonunda Haas takımıyla Formula 1’de yer alacağının duyurulması herkesi hem sevindirmiş hem de duygulandırmıştı. Önceki yarışlarda ‘SCH’ kısaltmasıyla yer alan Mick, idol gördüğü babasına olan saygısını göstermek için ‘MSC’ kısaltmasıyla yer almayı seçti. Bu kısaltma, eskiden Michael Schumacher’in Ralf Schumacher ile karışmaması için kullanılıyordu. Mick Schumacher, günümüzde Haas takımıyla Formula 1’de yer alıyor. Birçok insan Mick Schumacher’in daha iyi bir takımla pistlerde zirve yarışında olacağı günleri iple çekiyor.

Göksenin Çağrı SARAÇ

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu