F1

Sıralama Turlarında Takım Arkadaşlarını En Çok Domine Eden 6 Pilot

Formula 1’de antrenman seanslarını saymazsak rekabet cumartesi gününden başlar. Pilotlar kendileri için en iyi zaman turunu cumartesi günleri sıralama turlarında atmaya çalışırken takım arkadaşına geçilmemekte önemlidir. Takım arkadaşına sıralama turlarında geçilmek demek arabadan takım arkadaşına göre verim alamadığın anlamına gelir. Bugün bizde bu yazımızda cumartesi günlerini takım arkadaşlarına dar eden 6 pilotu listeledik, iyi okumalar.

6- Sir Lewis Hamilton (131-76)

İstatistik olarak tarihin en başarılı ismi, kırılmadık rekor bırakmayan Hamilton takım arkadaşlarına karşıda bu üstünlüğü belli bir seviyede tutmayı başarmış.

Mclaren Yılları:

 Mclaren yıllarında ilk olarak Fernando Alonso ile takım arkadaşı olan Hamilton çaylak sezonu olan 2007 senesinde Alonso’ya karşı 9-6 yenilmiştir. Şampiyon olduğu 2008 sezonu ve ardından 2009 sezonunda takım arkadaşı olan Heikki Kovalainen’e karşı 15-7 üstünlük sağlayan Hamilton’u 2010 sezonundan itibaren daah zorlu bir rakip bekliyordu. 2009 senesini Brawn GP takımıyla şampiyon olarak tamamlayıp Mclaren’in yolunu tutan Jenson Button’la 3 sezon takım arkadaşı olan Hamilton 37 sıralama turunun 24’ünü takım arkadaşının üzerinde bitirmiştir.

Mercedes Yılları:

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

2013 Sezonuyla birlikte karting dönemlerinden yakın arkadaşı Nico Rosberg’le takım arkadaşı olan Hamilton birlikte geçirdikleri 4 sezonda yakın performans göstermiş ancak takım arkadaşı olarak çıktıkları 64 sıralama turundan Hamilton 37-27 üstünlükte ayrılmıştı. 2016 Sezonunun sonunda emekli olan Rosberg’in yerine gelen Bottas’la hala takım arkadaşı olan Hamilton 74 sıralama turundan 54-21 üstünlük kurmuş durumda, bakalım Bottas’la birlikte geçireceği sıralama turları onu daha ne kadar yukarıya taşıyacak?

5-Sebastian Vettel (129-72)

Hala yarışan bir başka efsane isim Sebastian Vettel, Ferrari’de 2019 sezonuyla birlikte aradığı ritmi kaybetmişti, 2021 sezonuyla beraber aradığı ritmi bulmaya çalışan Vettel’in takım arkadaşlarına karşı üstünlükleri onu listemizde 5. sıraya taşıdı.

Toro Rosso Yılları:

2007 sezonunun son 3 yarışında Toro Rosso takımıyla yarışmaya başlayan Vettel bu 3 yarışta takım arkadaşı Luizzi’ye karşı 1-2 mağlup ayrılmıştı. 2008 sezonu ise sıralama turları açısından kariyerinin en parlak yıllarıydı onun adına takım arkadaşı Bourdais’i 10 yarışın tamamında mağlup ederek 10-0 üstünlük kuran Seb için Red Bull Racing kapıları aralanmış oldu.

Red Bull Yılları:

2009 sezonuyla birlikte Red Bull kariyeri başlayan Vettel ilk olarak 2009-13 yılları arasında takım arkadaşlığını yapan Mark Webber’e karşı ezici bir üstünlük sağlamış 72 sıralama turunun 56 tanesini alan Vettel bu süre zarfı içerisinde ayrıca 4 şampiyonluk kazanmıştı. 2014 onun için çok parlak bir yıl değildi Webber’in emekliliğinin ardından Toro Rosso takımından yükselen Ricciardo ile takım arkadaşı olan Vettel kimine göre v6 dönemine ayak uyduramadı kimine göre Ferrari’ye geçebilmek için bilerek performansını ortaya koymadı. Bu spekülasyonları geriye bıraktığımızda 2014 sezonunun 14 sıralama turunda 3-11 geride olan bir Vettel görüyoruz.

Ferrari yılları:

Hayali olan kırmızı tuluma 2015 sezonuyla kavuşan Vettel için Raikkonen’le takım arkadaşlığı da oldukça iyi gidiyordu beraber yarıştıkları 2015-18 sezonlarında sıralama turlarında Raikkonen’i 57 sıralama turunda 41-16 ezici bir üstünlük sağladı, Vettel bu süre zarfında 10 pole elde ederken Raikkonen ise sadece 2017 Monaco ve 2018 Monza yarışlarında ilk sıranın sahibi olabilmişti. 2019 sezonunda Raikkonen yerine gelen genç takım arkadaşı Leclerc’le ilk sezonunda bir nebze baş edebilen ancak mental anlamda çöküşte olduğu 2020 sezonuyla birlikte ağır bir şekilde yenilen Vettel 38 sıralama turundan 14-24 mağlup ayrıldı.

Aston Martin Yılları :

Henüz 7. yarışını bitirdiğimiz 2021 sezonunda takım arkadaşı Lance Stroll’e ilk yarışlarda araca alışma sürecinde olduğu için diş geçiremeyen Vettel son yarışlarda araca alışmasıyla durumu 4-3’e getirdi bakalım sezonun devamı onun için nasıl ilerleyecek.

endomine6-1

4-Max Verstappen (72-36)

Son yıllarda takım arkadaşlarını böylesine silip süpüren bir performans ancak Verstappen’den beklenirdi zaten özellikle 2019-20 sezonlarında ki dominant performansı onun listemizde 4. sıraya yerleşmesini sağladı kim bilir belki ilerleyen yıllarda zirveye ortak olabilir.

Toro Rosso Yılları:

Çaylak olduğu yıl 2015 ve 2016 sezonunun ilk 4 yarışı Toro Rosso takımında Carlos Sainz’le takım arkadaşı olan Verstappen takım arkadaşıyla ne kadar başa baş mücadele etse de 11-13’lük sıralama turu derecesiyle Toro Rosso kariyerini bitirdi.

Red Bull Yılları:

2016 Sezonunun 5. yarışı olan İspanya GP ile birlikte RB koltuğuna oturan genç Max için takım arkadaşıyla olan sıralama turu performansı kafa kafaya gitti. 2016 Sezonundan 2018 sezonunun sonuna kadar takım arkadaşı olan ikili sıralama turlarında oldukça yakın olsa da Verstappen 21-20 üstünlükle Ricciardo’yu mağlup etmiştir. 2019 Sezonunda Ricciardo yerine gelen Gasly ise kelimenin tam anlamıyla sıralama turlarında Verstappen’e karşı darma duman olmuştu. Beraber 12 yarışa çıkan ikilinin sıralama performansı 10-2 şeklindedir Gasly, Verstappen’i sadece aracında sorun yaşadığı 2 yarışta geçebilmiştir. 12 Yarışın ardından istenilen performansı veremeyen Gasly yerine gelen Albon’da fark yaratamamış ve Verstappen’e 24-0 gibi büyük bir ezici üstünlükle mağlup olmuştur. 2021 Sezonunda ise henüz 7. yarışı bitirdik ancak Verstappen Pereze karşı 6-1 önde.

3-Michael Schumacher (131-45)

Tarihin en başarılı pilotlarından biri olarak kabul edilen Schumi çoğu takım arkadaşını sıralama turlarından domine etmişti, biri hariç…

Jordan Yılı:

Jordan takımıyla Belçika’da gösterdiği performansla ön plana çıkan Schumi için 3 yarışlık serüveni 2-1 üstünlükle sonuçlandı.

Benetton Yılları:

Geçirdiği 5 sezon içerisinde 5 farklı takım arkadaşıyla yarışan Michael sadece Brundle tarafından sıralama turlarında 3 kez geçilmişti. Benetton yıllarında ki sıralama performansı ise 22-3 gibi ezici bir üstünlüktü.

Ferrari yılları:

Efsaneleştiği takım olan Şahlanan atla yine müthiş bir sıralama performansı oraya koyan Schumacher önce Eddie Irvıne’ı 25-3 mağlup etmiş ardından Barrichello’ya 56-14’le diş geçiren Schumi kırmızılarda son olarak Massa’yı 11-3 yendikten sonra ilk emekliliğini gerçekleştirdi.

Mercedes Yılları:

Schumacher için takım arkadaşının gölgesinde geçen bu 3 yıllık periyot içerisinde Rosberg’e karşı diş geçirkmekte zorlanan yaşlı Michael 15-21 gibi bir sonuçla mağlup olarak ilk defa bir takım arkadaşının gerisinde kalmış oldu.

2-Fernando Alonso (162-37)

Listemizin ilk 2 sırasında ki isimler diğerlerine nazaran biraz daha domine

Minardi Yılları:

Minardi takımıyla 3 yarışa çıkan Alonso hiçbirinde rakiplerinde geçilmedi.

Renault yIlları:

Birinci Renault döneminde ilk olarak Trulli ile takım arkadaşı olan Alonso takım arkadaşını 9-6 ardından  Trulli yerine gelen Villeneuve 3-0 mağlup eden Alonso şampiyon olduğu yıllarda ise takım arkadaşı Fisichella’yı 23-5 gibi ezici bir üstünlükle yenmiştir. 2008 sezonuyla birlikte 2. Renault dönemi başlayan Alonso yine takım arkadaşlarına karşı zorlanmamış ve önce Piquet Jr’ı 12-3 ardından Romain Grosjean’ı sezonun kalan 4 yarışında 4-0 yenerek 2. Renault kariyerini sonlandırmıştır.

Mclaren yılları:

İlk olarak 2007 sezonunda çaylak takım arkadaşı Lewis Hamilton’la birlikte yarışan Alonso genç takım arkadaşını 9-6 mağlup etmiştir. Alonso 2015 sezonuyla birlikte geri döndüğü Mclaren takımında ise önce Jenson Button’u 11-8 ardından ise F2 şampiyonu olarak Mclaren’e gelen genç takım arkadaşı Vandoorne’yi silip süpürerek 14-2 yenmişti.

Ferrari yılları:

2010 sezonunda Ferrari koltuğuna oturan ve 2010 ve 12 sezonlarında kıl payı şampiyonluğu Vettel’e kaptıran Alonso Ferrari’de de takım arkadaşlarına karşı benzer bir üstünlük sağlamıştı önce 4 sene boyunca takım arkadaşlığını yaptığı Massa’yı 58-6 yenen Alonso ardından sadece 2014 senesinde beraber yarıştığı Buz Adam Raikkonen’i ise ezip geçerek 15-1 üstünlük sağladı.

Alpine Yılları:

Henüz Alpine kariyerinin başında olan Alonso geçen 7 yarışlık performansında eskiyi aratmış ve ondan beklenmeyen şekilde Esteban Ocon’a karşı 4-3geride bulunuyor. Bakalım sezon uzun Alonso eski formunu yakalayıp bir takım arkadaşına daha üstünlük sağlayabilecek mi?

1-Ayrton Senna (60-10)

Saf hız deyince aklımıza gelen ilk isim Senna’nın böyle bir listede 1. başkasına kaptırması pek mümkün olmazdı zaten.

Toleman Yılı:

1984 yılında 7 yarış boyunca Toleman takımıyla yarışan Senna bu 7 yarışın hiçbirinde takım arkadaşlarına mağlup olmadı sırasıyla; Cecotta ve Johannson’a karşı 7-0 üstün ayrıldı.

Lotus Yılları:

85 Sezonuyla başlayan Lotus kariyeri boyunca takım arkadaşlarını yenen Senna sırasıyla De Angel’i 5-1, Duamfries’i 3-0 ve son olarak Nakajimayı 7-0 gibezici bir üstünlükle yenerek Mclaren’in yolunu tuttu.

Mclaren Yılları:

Mclaren kariyerinde ilk olarak “Profesör” Alain Prost’la takım arkadaşı olan Senna beraber geçirdikleri 2 sezonda takım arkadaşına 14-6 üstünlük kurarak dönemin en büyüğü benim demişti. Prost’un Ferrariye geçmesiyle birlikte Mclaren’de takım arkadaşı olan Berger, Senna’nın gazabına uğrayacak yeni talihliydi. Beraber geçirdikleri 3 sezon boyunca Senna, Berger’e 16-3 üstünlük kurdu. Mclaren’de ki son senesinde Andretti ve ardından Hakkinen’i 0’a karşı yenen Senna yeni bir macera için Williams’ın yolunu tutuyordu…

Wliiams Yılı:

1994 sezonunda Williams takımıyla yarışmaya başlayan Senna, sezonun  ilk 3 yarışında takım arkadaşı Damon Hill’ı 3-0 mağlup etmişti, San Marino Gp’de yaptığı kaza sonucu hayatını kaybeden Senna erken biten kariyerine rağmen her zaman bu sporun en büyük isimlerinden biri olarak anılmaya devam edecek.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu