NBA

Philadelphia Gerçekçi Bir Şampiyonluk Adayı Mı?

Geçtiğimiz yaz döneminde Josh Richardson ve Al Horford eklemelerini yapan Sixers, ilk beşindeki en kısa oyuncunun 198 cm (Richardson) olmasıyla adından çokça söz ettirdi. Normal sezon için çok da iddialı gözükmese de tam bir play-off takımı kurmayı başardıklarını birçok yerden işittik. Nitekim öyle de oldu, her ne kadar sezon içinde sakatlıklardan başı fazlaca ağrısa da Doğu Konferansını 6. sırada bitirip Boston Celtics ile eşleştiler. Philadelphia ekibi, sezon içinde çok çektiği sakatlıklardan Bubble’da da maalesef kurtulamadı ve Ben Simmons, geçirdiği diz sakatlığı sonrası sezonu kapattı. Peki, sezon başında şampiyonluk hedefiyle yola çıkan Sixers, Simmons olmadan da gerçekçi bir şampiyonluk adayı mı?

Celtics-Sixers Serisi

Normal sezonda, Celtics’in de Sixers’ın da ligin en iyi savunma takımlarından olduğuna tanık olduk. Fakat iki takımın da savunma anlayışları arasında ince bir çizgi var. Boston ekibi, daha çok takım savunmasıyla öne çıkarken Philadelphia ekibi ise daha çok bireysel oyuncu savunmasıyla öne çıkıyor. Fakat Sixers’ın bu bireysel savunmasının başını çeken Simmons’ın, sakat olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Celtics’in savunmakta en çok zorlandığı yer olan boyalı alana hücum edecek olan Joel Embiid, büyük ihtimalle onların en çok zorlanacağı konu olacaktır.

Serinin Kilit Eşleşmeleri

1-) Daniel Theis – Joel Embiid

Sezon başında Celtics’in en büyük zaafı olarak görülen pota altı, Theis’ın beklenmedik yükselişiyle bir nebze iyileşti. Fakat bu bir nebze iyileşme, ligin en dominant oyuncularından biri olan Embiid’i ne kadar durdurabilir, durduramasa bile onu ne derece engelleyebilir? Aynı şekilde Theis da Embiid’e hücum ederken ne derece başarılı olabilir? İzleyip göreceğiz.

2-) Kemba Walker – Josh Richardson

Celtics’in geçtiğimiz yaz dönemindeki en önemli eklemesi olan Kemba, bireysel bir yıldızdan ziyade tıkır tıkır işleyen bir sistemin en önemli parçalarından biri haline geldi ve verimini çok üst seviyelere çıkardı. Kemba, bu denli tehlikeli bir hücum silahıyken onu savunma görevi Richardson’a düşüyor. Richardson, şu ana kadar tipik bir kanat savunmacısından ziyade guardları savunmada çok daha başarılı olan iyi bir savunmacı profili çizdi.

3-) Benchler

Perimetre savunmasında en başarılı takımlardan olan Celtics takımı, Sixers benchinin Furkan Korkmaz, Alec Burks ve Mike Scott gibi üçlük tehditlerine nasıl cevap vereceği fazlasıyla merak konusu. Onun dışında ligdeki çaylaklar arasında belki de en iyi savunmacı olan Matisse Thybulle, agresif savunmasıyla Celtics’in hücum silahlarını ne derece durdurabilecek?

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

4-) Brad Stevens – Brett Brown

Hazır bench konusu açılmışken son kilit eşleşmemiz, takımların koçları. Bir tarafta sene başından beri takım rotasyonunu bir türlü oturtamayan, medya tarafından çok eleştirilen, belki de zamanında bu takımın cefasını çok çekti; şimdi de biraz sefasını sürsün anlayışıyla takımda tutulan Brett Brown. Diğer tarafta da Brown’ın tam aksine medya tarafından çok saygı duyulan, elindeki çok güçlü olmayan benche rağmen rotasyonu iyi oturtmuş Brad Stevens. Stevens’ın, Brown’a karşı üstün olduğunu söylemek, sanırım yanlış olmaz.

Sonuç

Kıran kırana geçecek olan seride, en öne çıkan özellik savunmalar olacaktır. Keyifli eşleşmelerle birlikte kıran kırana geçecek olan seriyi heyecanla bekliyoruz. Kimileri 7. maça uzayacağını söylerken kimileri de serinin dört maçta biteceğini söylüyor. Fakat ben, biraz daha orta yolu bulmuş bir şekilde, seriyi 4-2 Celtics’in kazanacağı düşüncesindeyim.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu