NBA

James Harden DPOY Olabilir Mi?

Bildiğiniz gibi Harden’ın savunmadaki sorumluluğu diğer yıldızlara nazaran daha az. Fakat bu, onu aşağılanacak kadar kötü bir savunmacı yapmıyor. Sanılanın aksine gerekli eforu gösterdiği zaman “elit savunmacı” tanımına fazlasıyla yaklaşıyor.

Genellikle Harden’ın savunması, çoğu kişinin aklında “tembel savunmacı” şeklinde kalıyor. Ama Harden’ın NBA tarihinde en fazla top kullanma yüzdesine sahip olan oyuncu olduğunu ve bundan dolayı da savunmadaki sorumluluğunun biraz daha az olduğunu hatırlamakta fayda var.

Harden, guardlara karşı perimetre savunmasında çok başarılı olmasa da kendisinden daha fizikli oyunculara karşı post-up savunmasında ise bir o kadar başarılı. Birkaç istatistik ile örnek verecek olursam:

Harden; Valanciunas’ın 33 sayı kaydettiği 21 Mart 2019 tarihindeki maçta onu savunurken Valanciunas, 0/6 FG ve 2 top kaybıyla oynadı. Bu istatistik, Capela onu savunurken 8/11 FG’ydi.

Sakal’ın pas yeteneği, onun iyi bir saha görüşüne sahip olduğunun kanıtlarından birisi. Fakat çoğu kişinin gözünden kaçan, bu saha görüşünün getirdiği savunmayı okuma becerisi. Bunu kanıtlar nitelikte yine istatistiklerle örnek vermek istiyorum:

2019-20 sezonu için:
Maç başına 1.8 top çalma (5. sırada)
Maç başında 0.9 blok (Guardlar arasında 1. sırada)
Maç başına 3.2 deflection (11. sırada)
Maç başına 8.1 şuta el gösterme (Guardlar arasında 2. sırada)

Son olarak bazı yıldızların Harden’a karşı hücum istatistikleri:

• Kristaps Porzingis 4/17 FG
• Kawhi Leonard 2/9 FG, 6 top kaybı
• Paul George 2/14 FG
• Jrue Holiday 1/7 FG, 5 top kaybı
• Brandon Ingram 1/8 FG 2 top kaybı
• LeBron James 5/12 FG 2 top kaybı

İstatistikler her zaman her şeyi göstermese de bence burada çoğu şeyi gösteriyor. Savunmadaki istikrarı, hücum sorumluluklarına ve gösterdiği efora bağlı olarak değişir. Sonuç olarak Harden, üzerindeki ön yargılan sebebiyle DPOY olamayabilir fakat yılın savunma beşi için gerçekten bir aday.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu