EuroleagueFenerbahçe

Fenerbahçe Beko’nun Efsanevi Oyuncuları Tek Kadroda Buluştu: “All-Decade Team”

Avrupa basketboluna hasret kaldığımız şu günlerde EuroLeague resmi hesabı, eğlenceli bir etkinliğe imza attı. Üç hafta süre tanındı ve taraftarlardan destekledikleri takıma özel “2010’ların En İyi Kadrosunu” oluşturmaları istendi.

Üç haftalık oylama sürecinin ardından nihayet sonuçlar açıklandı. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun 12 kişilik kadrosundaysa tahmin edileceği üzere 2013’te takımın başına getirilen Zeljko Obradovic’in öğrencileri yer aldı. Bu kaideye tek istisna Hırvat forvet Bojan Bogdanovic. Obradovic’in ilk senesinde ikili birlikte çalışma fırsatı bulsa da Bojan’ın Fenerbahçe kariyeri daha eskiye; 2011’e dayanıyor.

Oylamaya katılım gösteren taraftarların %92,21’inin oyunu almayı başaran Sırp yıldız Bogdan Bogdanovic, bu alanda lider konumda. EuroLeague şampiyonluğu sonrası takımdan ayrılarak rotayı NBA’e çeviren Bogdanovic, günümüzde Sacramento Kings formasını terletmesine karşın sarı-lacivertli taraftarlarla bağını koparmamaya özen gösteriyor. Son olarak sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayının bir bölümünde Zeljko Obradovic’i konuk eden Bogdanovic, Fenerbahçe camiasına dair güzel sözler sarf etmişti. Twitter biyografisinde hala Fenerbahçe Beko’ya yer verdiğini de söylemeden geçmeyelim.

Oylamadaki ilginç detaylardan biri de en çok oyu alan beş oyuncunun EuroLeague şampiyonu kadro oluşuydu.

                PG: Kostas Sloukas (%84,78)
                SG: Bogdan Bogdanovic (%92,21)
                SF: Luigi Datome (%83,88)
                PF: Jan Vesely (%91,67)
                C: Ekpe Udoh (%85,69)

Fenerbahçe Beko taraftarlarının oylarıyla kadroda kendine yer bulan diğer isimler ise şu şekilde: Nemanja Bjelica (%72,28), Ali Muhammed (%61,23), Bojan Bogdanovic (%56,16), Nicolo Melli (%53,80) ve Nikola Kalinic (%51,45).

Bize kalırsa listede sürpriz bir isim yok. Yukarıdaki 12 isim arasından en çok eleştiriye maruz kalan Nikola Kalinic dahi 2017’deki Avrupa şampiyonluğunda kilit bir rol oynamıştı. Kenardan gelerek takımın savunma enerjisini yükseltmesi Kalinic’i özel kılıyordu. Obradovic Fenerbahçe’sinin tehlikeli hücum silahlarına sahip olmasına rağmen savunma takımı olarak öne çıkması Kalinic’in görevini daha da anlamlı kılıyor. Üstelik Olympiakos’a karşı Finalde ortaya koyduğu performansı hala aklımızdan çıkarabilmiş değiliz. Yunan ekibi dış şutunu riske ettikçe sayıya çevirdiği üçlükleri, Murat Kosova’nın “KalinÜÇ!” haykırışlarını hatırlamalı.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Deniz Sarıaslan

NBA, NCAA & EuroLeague connoisseur / Instagram: @dnzsariaslan

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu