NBA

Steven Adams, New Orleans Pelicans için Aranan Kan mı?

Geçtiğimiz takas döneminde New Orleans Pelicans, dört takımlı bir takasla Avustralyalı pivot Steven Adams’ı kadrosuna kattı. Bu takasla birlikte 2019 ilk sıra draftı Zion Williamson ve Steven Adams beraber oynamaya başlayacaklar.

Bu takas gelecek vaat eden New Orleans Pelicans’a başka bir heyecan getirdi. Steven Adams; ligin en güçlü, en sağlam oyuncularından biri ve absürt atletizmiyle yaşına rağmen ligin yine güçlü oyuncularından Zion ile birlikte oynayacak. Bu ikili sağlıklı olduğu sürece Pelicans rakip takımlara pota altında zor anlar yaşatacaktır.

Geçen haftalarda Zion Williamson, Steven Adams hakkında açıklamalarda bulundu: “Steven çok güçlü. Kendimi güçlü zannederdim ama onu daha yakından, yani aynı takımda görünce… O gerçekten çok güçlü.”

Steven Adams, New Orleans Pelicans için Aranan Kan mı?

Takımın yeni koçu Stan Van Gundy ise heyecanını ve iddialı tutumunu şöyle dile getirdi: “Buraya gelip (maçta) harika şut atabilirsiniz. Bizi yenmenin bir yolunu da bulabilirsiniz. Ama bu iki adam beraber olduğu sürece New Orleans Pelicans’la alay edemezsiniz.”

Evet, New Orleans Pelicans Pelicans, Steven Adams’ı kadrosuna katarak güçlü bir pota altı oluşturmuş oldu. Peki Avustralyalı pivot, Pelicans için ne kadar doğru oyuncu? Van Gundy geriye koşmaları, savunma ribauntlarına dikkat etmeleri ve geçiş hücumlarında savunma yapmaları gerektiğini dile getirmişti. Ayrıca kendisi boyalı alan savunmalarına ehemmiyet vereceklerini söyledi.

Steven Adams, New Orleans Pelicans için Aranan Kan mı? – Stan Van Gundy

Steven Adams, belli açılardan boyalı alan savunması ve savunma ribaundu almak gibi hedefleri karşılayabilir. Lakin Steven Adams hızlı bir oyuncu değil. Geçiş oyunu savunmasında ve yüksek tempo oyunlarda etkisiz kalacaktır. Ayrıca Adams, ne üçlük çizgisinin gerisinden ne de orta mesafeden şut atabiliyor. Sadece boyalı bölge çevresinde etkin bir oyuncu. Tek etkinlik alanının boyalı bölge ve çevresi olması, alan açma anlamında Pelicans’ı zorlayacak çünkü New Orleans ekibinin iki genç yıldızı Ingram ve Zion potaya yakın oynamayı seven oyuncular. Pelicans’ın ise hücumda alan açabilecek pek oyuncusu yok. Yani Steven sertlik, yarı sahada savunma, savunma ribaundu gibi artılar katsa da Pelicans’a “cuk” oturduğunu söyleyemeyiz.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

New Orleans Pelicans, bu takastan sonra Steven Adams ile 2 yıl 35 milyon dolarlık extension (uzatma) kontratı imzaladı. Adams kaliteli bir oyuncu olmasının ve bu takıma katabileceklerinin yanı sıra 27 yaşında ve “eski” tip bir uzun.  Önümüzdeki yıllarda büyük ihtimalle etkinliği azalacak, bu kontrat da ağır gelmeye başlayacak.  Bu takıma verebilecekleri aldığı para değerinde olmayacak. Bu yüzden Pelicans açısından pek mantıklı bir sözleşme değil. Ya Van Gundy onu rotasyona bir şekilde uydurur ya da David Griffin takas yoluna başvurur. O zamana kadar Zion Williamson ile pota altında sert bir ikili olarak devam edecekleri kesin.

Nihat Yüksel

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu