F1

Formula 1 Yarışına Kaçak Katılan Pilot: Hans Heyer

İyi bir arkadaş çevresi, önemli makamlardaki tanıdıklar hayatınızdaki belirli alanlarda size yardımcı olabilir. Belki bir evrak işinizi çabucak hallederler belki de size bir iş fırsatı sunarlar. Peki daha önce hiç sizi yarışa sokabilecek bir tanıdığınız oldu mu? Alman yarış pilotu Hans Heyer, sıralamalarda elenerek katılmaya hak kazanamadığı 1977 Almanya Grand Prix’inde kaçak bir şekilde yarıştı.

Hans Heyer ismini çok duyduğumuz bir pilot değil. Kariyerinde birçok kez DTM’de yarışmış, Spa 24 Saat ve Sebring 12 Saat gibi dayanıklılık serilerinde zaferler kazanmış bir isim. Alman pilot ülkesinde düzenlenecek yarıştan önce ATS takımıyla anlaşıyor ve sıralama turlarına katılıyor. O yıl 24 pilotun yarışabileceği yarış için 30 pilot piste çıkıyor ve Hans Heyer damalı bayrağı 27. sırada görerek yarışa katılma hakkı kazanamıyor. Elde ettiği sonuçla yedek 6 pilottan biri olan Heyer’in yarışa katılabilmesi için ilk 24 pilottan en az 3’ünün yarıştan ayrılması gerekiyor. Ancak bu Alman pilota engel olmuyor. Yarış günü geldiğinde Hans Heyer, pist kenarındaki kalabalığın arasında aracıyla birlikte beklemeye başlıyor. Pist görevlileriyle çok yakın ilişkileri olan Heyer, start ışıklarında çıkan bir sorunla uğraşılırken ayağına gelen fırsatı geri çevirmeyerek piste çıkıyor. Görevlilerle yakın olduğu bilinen Heyer’in bu sorunda parmağının olma ihtimali hiç de az gözükmüyor. Startta yaşanan bir kaza kendisinin ekmeğine adeta yağ sürüyor ve Heyer 9 tur boyunca yarışmaya devam ediyor. Yarışın 9. turuna girildiğinde hala hakemler tarafından fark edilmeyen Heyer, aracının vites kutusunda çıkan arıza nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kalıyor. Alman hakemler Heyer’in yarışa kaçak girdiğini ancak yarış dışı kaldıktan sonra fark edebiliyor. Olayın açığa çıkmasının ardından illegal bir şekilde yarışa katıldığı anlaşılan Hans Heyer hemen yarıştan diskalifiye ediliyor. 

Hayatında çıktığı ilk Formula 1 yarışına kaçak bir şekilde giren Heyer’in F1 macerası bu yarışla birlikte son buldu. Ayrıca katıldığı tek yarışta DNQ (Did Not Qualified / Yarışmaya Hak Kazanamadı), DNF ( Did Not Finish / Yarışı Bitiremedi), DSQ (Disqualified / Diskalifiye) alan Hans Heyer, adını F1 tarihine muhtemelen bir daha kimsenin başaramayacağı bir şekilde yazdırdı. 

Kerem ÇETLİ

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu