NBA

Phoenix Suns’ın Bubble’daki Yükselişi

NBA’in yeniden başlamasıyla birlikte şüphesiz bizi en çok şaşırtan takım Phoenix Suns oldu. İstatistiksel bir tahmin sitesi olan FiveThirtyEight’in verdiği orana göre play-off yapma ihtimalleri sadece %1’di. Fakat onlar şu ana kadar oynadıkları yedi maçın tamamını kazanmayı başardılar. Bubble’daki namağlup tek takım olan Suns, buraya gelirken batı konferansındaki en kötü dereceye sahip olmalarına rağmen play-off oynamaya bu denli yaklaştılar. Üstelik bu galibiyetlerin beşini kendinden daha iyi dereceye sahip takımlara karşı aldılar. Ayrıca rotasyonun ana parçası olan Kelly Oubre Jr.’ın ve Aron Baynes’in sakatlıklarından dolayı Bubble’da takıma katılmadığını hatırlamakta fayda var.

Bu beklenmedik başarının altında yatan nedenleri anlamak için biraz geriye gidelim. Suns, Booker’ın draft edilmesinden sonra bu zamana kadar onun çevresine gereken kadroyu kuramamış, takım yapılanmasında fazlasıyla sınıfta kalmıştı. Özellikle Booker’la uyumlu bir oyun kurucu eksiği fazlasıyla göze batmıştı. Bu yaz Ricky Rubio’nun takıma eklenmesi, Booker’ın üzerindeki oyun kurma yükümlülüğünü bir nebze hafifletti ve onun verimini fazlasıyla yukarı çekti.

Phoenix Suns Play-off’lara Kalabilecek mi?

Sezona 5-2’lik dereceyle başlayan Suns, biz basketbolseverleri etkilemeyi başarmıştı ve aklımızda “Acaba bu sene 8. sıranın sahibi Suns’mı olacak?” sorusunu uyandırmıştı. Fakat başta Deandre Ayton’ın vücudunda yasaklı madde tespit edilmesi sonucu aldığı 25 maçlık ceza olmak üzere çeşitli sakatlıklar sebebiyle, sezona başladığı gibi devam edememişti.

Sezon yeniden başladıktan sonra, oyuncular, karantina döneminde kendilerine çok iyi baktığının sinyallerini daha hazırlık maçlarında vermişlerdi. Takıma sezon yeniden başlamadan eklenen Cameron Payne’den bile maksimum verimi almayı başardılar. Takım kimyasının bu denli uymasında ve her oyuncudan alınabilecek en iyi verimi almasında Koç Monty Williams’ı ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Fakat takımın bu denli iyi olmasındaki en önemli sebep Booker’ın, yıldız oyuncu seviyesinden lider oyuncu seviyesine geçiş yapması. Açıkçası Booker, her zaman yıldızdı fakat o lider oyuncu seviyesine bir türlü tamamen ulaşamamıştı. Bu dönemde kendisi ve takımı için bu eşiğe ulaşması çok değerli oldu.

İddiasız olarak gözüken Suns; bakalım play-off yapacak mı, yapamasa bile en azından play-in maçı oynayacak mı?

Bilal Aksoy

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu