NBA

Basketbolcuların Korkulu Rüyası: Aşil Sakatlıkları

Sporcuların başlarına gelmesinden korktukları şeylerin başında şüphesiz ki sakatlık geliyor. Sakatlıklar bazen günlük; bazen de sporcuların kariyerini baştan aşağı değiştirecek kadar ciddi olabiliyor. Maalesef NBA’in yoğun maç fikstürünün etkisiyle de uzun süreli sakatlıklara sık sık rastlıyoruz. Lig yönetimi buna bir çözüm bulmaya çalışsa da şu ana kadar somut bir değişim olmadı. İşte bu bahsettiğimiz sakatlıklardan belki de en acı verici, en kariyer etkileyici olanı aşil tendonu sakatlıkları. Aşil sakatlıkları dokunarak hissedilebilen bir sakatlık olmasına rağmen etkisi o kadar uzun sürüyor ki bazen sporcular hiçbir zaman eski formuna kavuşamıyor. Ayrıca bu sakatlıktan başı yanan yıldız oyuncu sayısı da hiç azımsanacak derecede değil. Gelin, bu yıldız oyunculara bir göz atalım.

Kobe Bryant

Aşil tendonunu denince basketbolseverlerin şüphesiz ilk aklına gelen isim Kobe Bean Bryant. Golden State Warriors’a karşı 2013 senesinde oynanan maçta aldığı darbe sonucu yerde kalan Kobe, o günden sonra hiç eskisi gibi olamadı. Olaydan 3 sene sonra basketbolu bırakırken dediği şu cümle aşil sakatlığının hem mental hem de fiziksel açıdan ne kadar zor bir sakatlık olduğunun kanıtı: “Basketbolu ruhen o gün bıraktım.” 

Dominique Wilkins

Çoğu genç basketbolseverin belki adını bile duymadığı, duysa bile geçirdiği sakatlıktan haberdar olmadığı bir isim Dominique Wilkins. Yaptığı atletik smaçlar sayesinde “Human Highlight Reel” lakabını alan Wilkins, aşil sakatlığından tam anlamıyla dönmeyi başarabilmiş tek oyuncu diyebiliriz. Her ne kadar atletizmine dayalı bir oyun yapısı olsa da sakatlıktan sonra oyununu olgunlaştırmayı başarmış ve eskiden atletizmi üzerinden sağladığı avantajları oyun tekniği ve bilgisiyle sağlamıştır.

Kevin Durant

Hatırlayacağıınız üzere Kevin Durant, 2019 NBA Finallerinin 5. maçında sakatlıktan yeni dönmüş ve çok iyi bir ilk çeyrek oynamıştı. 2. çeyrekte Serge Ibaka ile girdiği bir pozisyon sonucunda yerde kalan Kevin Durant hemen elini ayak bileğine götürdü. Ayak bileğini kontrol ettikten sonra hemen yüz ifadesi değişen Durant, o anda başına geleceklerin farkına vardı. O günden itibaren hiçbir resmi maçta oynayamadı. Umarız formunu bir şekilde bulmayı başarır.

Klay Thompson

Dün gelen haberle birlikte Klay Thompson’ın bir sezon boyu daha sahalardan uzak kalacağı açıklandı. Batının en güçlü takımlarından biri olarak gösterilen Golden State, tam tamına 2 yıldır sakatlıklarla başa çıkmaya çalışıyor. Klay’in sakatlığıyla beraber Golden State için bu sene de işler çok ama çok zor olacak.

John Wall

Aşilden başı yanan bir başka isimde John Wall. Sakatlığından önceki sezon kariyer zirvesine ulaşan John Wall, Washington Wizards’ı Doğu Konferansı Yarı Finalleri 7. maçına kadar taşımıştı. Açıkçası arada “N’oldu bu adama, acaba basketbolu mu bıraktı?” diye merak ettiğim bile oldu. 2 sezondur tek bir maça çıkmayan John Wall, sezon öncesi çok iddialı konuşmuştu ancak bu noktadan dönmek hiç kolay gibi gözükmüyor. ESPN tarafından kendisinin artık basketbol oynamak istemediği söyleyen bir haber bile yapılmıştı. Umarız dediği kadar iyi döner ve Bradley Beal’ı Wahington’da kalmaya ikna eder.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Baran İşçi

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu