F1

Yeniden Doğuş: Pierre Gasly

‘Herhangi bir menajerim yoktu. Bu yüzden tek başıma, buradaki bütün büyük köpekbalıklarıyla savaşarak yer kapmaya çalışıyordum. Bunu hiç kimseyi araya sokmadan kendi yöntemimle başardığım için mutluyum.  Ayrıca genç sürücüler için buna tanık olmanın ilham verici olduğunu görebiliyorum. Bunu yapabilirsin. Her şey parayla ilgili değil. Bunu gösterdiğim için de mutluyum.’

Pierre Gasly

ROUEN’DEN RED BULL AKADEMİYE

Pierre Gasly, 7 Şubat 1996 yılında Fransa’nın Rouen şehrinde dünyaya geldi. Daha 13 yaşındayken motor sporlarında olma hayalleri doğrultusunda şehrinden ayrıldı. French Minime Championship serisinde yer alarak karting aracıyla tecrübe kazanmaya başladı. Her geçen gün daha iyiye gidiyor ve en büyük hayali, amacı olan Formula 1’de yer almak için çabalıyordu. 2009 yılında uluslararası yarışlarda da yer almaya başlayan Pierre, adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştı. 17 yaşında Formula Renault Eurocup serisinde şampiyonluk unvanını kazandı. Her şey harika gidiyordu ve Pierre Gasly, Red Bull akademi pilotu olarak seçilmişti.

BEKLENMEDİK HABER

2016 yılında GP2’de kendine yer bulan Gasly, harika bir performans gösterdi ve sezonu zirvede tamamladı. Kariyer basamaklarını hızla tırmanan genç pilot, Formula 1 koltuğu bulmayı bekliyordu. Medyada, Gasly’nin Toro Rosso koltuğunu kapacağı haberleri çıksa da beklenildiği gibi olmadı. Toro Rosso, Daniil Kvyat ile sezona devam etme kararı aldı. Gasly, bu gelişme sonucunda hayal kırıklığına uğramış olsa da pes etmek ona göre değildi. Super Formula serisinde yarışmak için Japonya yolunu tuttu.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

FORMULA 1’E İLK ADIM

Super Formula’da hak ettiği yerin Formula 1 olduğunu tekrar gösteren Pierre Gasly, aradığı fırsatı 2017 sezonunun sonlarında buldu. Malezya Gp’de, Daniil Kvyat yerine Toro Rosso koltuğuna oturmuştu. Çocukluktan bu yana hayallerini kurduğu yerdeydi. Malezya’da 14. sırada yer alan Gasly, sezonun kalanında da Toro Rosso’da yarışacaktı. Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen yarış harici diğer yarışlarda yer aldı ve istikrarlı sonuçlar kaydetti. Puan sıralamasına giremese de her zaman oraya yakın oldu ve beklenen haber geldi. Pierre Gasly, Brendon Hartley ile birlikte yeni sezonda Toro Rosso’nun ana sürücüleri olacaktı. Bu, Gasly’nin Formula 1’de kalıcı olması için belki de tek fırsatıydı.

SÜRPRİZ GELİŞME

İlk yarışı tamamlayamayan Pierre, ikinci yarışta oldukça iyi bir performans gösterdi. Aracı sonuna kadar zorlamış ve yarışı dördüncü sırada bitirmişti. Sezon boyu üst sıralarda yer almasa da takımın beklentisini karşılayan puanlar toplamayı başarmıştı. Sezonu, takım arkadaşı Hartley’in dört sıra önünde 15. sırada 29 puan toplayarak bitirmişti. 2019 sezonuna girerken, Daniel Ricciardo’nun Red Bull’dan ayrılışının ardından boş kalan koltuk artık onundu. Pierre Gasly, yeni sezonda Red Bull ile zirve için yarışacaktı.

HAYAL KIRIKLIKLARI VE İNTİKAM

Pierre Gasly, Red Bull aracıyla sezonda puan toplayarak ilerlese de Red Bull’un hedefi puan toplamaktan ziyade zirvede yer almaktı. Gasly ise bunun bir alışma sezonu olduğunu düşünüyordu. Red Bull onun kadar sabırlı değildi ve sezon ortasında Pierre Gasly yerine Alexander Albon’u takıma dahil etti. Pierre Gasly, yeniden Toro Rosso takımına gönderilmişti. Senelerdir Red Bull için yetiştirilmiş fakat bu fırsatı bulduğunda işler pek yolunda gitmemişti. Formula 1 arenasında kalmaya devam etmek için bir şeyleri kanıtlamalıydı. Daha önce yaptığı gibi asla pes etmemeliydi. Artık sezonun son iki yarışına giriliyordu. Brezilya’da Fransız pilotun grid sırası altıydı. Işıklar söndü ve Gasly inanılmaz bir iş çıkarttı. Adeta intikam için, Red Bull’a hata yaptıklarını göstermek için yarışıyordu. Pierre Gasly, Brezilya GP’yi ikinci sırada bitirerek kariyerindeki ilk podyumu kazandı ve 2020 sezonunda yeni adıyla AlphaTauri’de yer alacağı duyuruldu.

HIZ VE TECRÜBE

2020 sezonu Gasly için ne iyi ne kötü başlamıştı. İstikrarsız sonuçlar alıyordu. Kendini gösterebileceği bir an kolluyordu. Brezilya’daki podyumun bir şans olmadığını, yeteneklerini yeniden kanıtlayabileceğini göstermek istiyordu ve bu fırsatın karşısına çıkacağını biliyordu. Monza’da yaşanan kazalardan hasarsız kurtulan Pierre Gasly, inanılmaz bir iş çıkarttı. Belki de kendisi bile bunu beklemiyordu. Gasly, Monza yarışını kazanmıştı. Alexander Albon’un da Red Bull’da kötü bir performans göstermesiyle medyada Red Bull’un hata yaptığı yönünde haberler artmış, Gasly’nin de destekçileri çoğalmıştı. Pierre Gasly, sezonu onuncu sırada bitirdi. Tekrar Red Bull koltuğunda yer almayı beklese de bunun 2021 sezonunda olmayacağı haberi geldiğinde pek üzülmemişti. Pierre Gasly, ona yeteri kadar şans verildiğinde neler yapabileceğini herkese göstermişti. Belki de Red Bull koltuğunda ikinci şansı olacağından emin bir halde bekliyor, bu bilinmez ama bilinen tek şey Formula 1 hayranlarının Pierre Gasly’i yeniden zirve için yarışan bir araçta görmek istediği.:.

Pierre Gasly, 2021 sezonunda AlphaTauri takımında Yuki Tsunoda ile takım arkadaşı olarak yer almaya devam ediyor. Her geçen gün gelişiyor ve hızlanıyor.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu