NBA

Kevin “Durdurulamaz” Durant | Analiz

Kevin Durant, yaklaşık 1.5 yıllık bir aradan sonra parkeye döndü. Bir sporcunun eski formuna yeniden kavuşmasını frenleyen ciddi bir aşil sakatlığına rağmen Durant sezona gayet iyi başladı. Bir kere daha gördük ki sağlıklı bir Durant, NBA arenasının halen en etkili skorerlerinden biri, muhtemelen de birincisi. Durant’in fiziksel üstünlüğü, şut yeteneği ve topu yönlendirme becerisiyle birleştiğinde savunmacısını çaresiz bırakıyor. Bu ifadenin son ispatıysa 12 Ocak’ı 13 Ocak’a bağlayan gece yarısı oynanan Brooklyn Nets vs. Denver Nuggets müsabakasıydı. Rakip potaya 34 sayı bırakan Kevin Durant skor katkısı vermekle kalmadı; 13 asist ile takım arkadaşlarını da besledi.

LeBron James gibi kafasına koyduğu zaman perimetreyi gayet iyi savunabilen bir mega yıldız bile Durant şuta kalktığında çözüm bulamıyor. 2017’deki NBA final serisinin Ohio’da oynanan 3. maçını anımsayın. Durant bitime 45 saniye kala topu getirip LeBron’un üzerinden soktuğu üçlükle Warriors’a hayat öpücüğü vermiş, GSW’nin şampiyonluğunu müjdelemişti.

Kevin “Durdurulamaz” Durant | Analiz: @Quicken Loans Arena, 2017 NBA Finalleri

Evet, Durant LeBron düzeyinde oyun kuruculuk yapıp takım arkadaşlarını besleyemiyor ama gerektiğinde topu karşı sahaya geçirip eli titremeden en kritik şutu sokabiliyor. Modern basketbolda kullanımı giderek artan side step, step back ve fade away atışlarının hepsi Durant’in hücum repertuarında mevcut. Bu gelişkin şut özellikleriyle birlikte post-up eşleşmelerindeki etkili ayak hareketleri (foot work) ve elit seviyedeki forvet fundamentalı da Durant’e izolasyon hücumlarında büyük avantaj sağlıyor. Onun avantajı, rakibinin dezavantajı oluyor tabii.

2.08’lik boyuna göre ayakları gayet hızlı olan, 2.25’lik kulaç uzunluğu sebebiyle topuna hamle yapmanın pek mümkün olmadığı Kevin Durant, sağlığına kavuştuktan sonra bu kez Brooklyn Nets formasıyla şampiyonluk yüzüğünü takmak istiyor. Kendisine benzer biçimde oldukça aykırı bir karakter olan Kyrie Irving’le Instagram canlı yayınında Nets’teki rolleri üzerine hararetli bir şekilde tartışmaları, bu ikilinin karakteri hakkında yeterince ipucu veriyor. Steve Nash gibi olgun bir personanın mentorluğundaki Durant & Irving birlikteliğinin evrileceği noktayı sahiden çok merak ediyorum.

Mehmet Şükrü Özen

         Paylaş ya da Gönder

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu