F1

Formula 1’in Sempatik Yüzü: Daniel Ricciardo

‘’Hayvanlar aleminin en korkusuz üyesi olması gerekiyor. Baktığınızda sevecen ve tatlı bir hayvan olarak görülüyor. Ama birileri onun bölgesini geçerse saldırganlaşıyor ve kaplan, piton demeden peşine düşüyor.’’ (Ona neden bal porsuğu denildiği sorusuna Daniel Ricciardo’nun cevabı.)

Daniel Ricciardo, 1 Temmuz 1989 tarihinde Avustralya’nın Perth şehrinde dünyaya geldi. Avustralyalı olmasına rağmen soyu İtalya’ya da dayanmaktaydı. Daniel’in çocukluğunda yapmayı sevdiği iki aktivite bulunuyordu. Bunlardan birisi şişe mantarı biriktirmek bir diğeri de motor sporları. Daha 9 yaşındayken karting aracına oturma fırsatı yakalamıştı. Tiger Kart Club’ın bir üyesi olduğu için yıllar boyu karting aracı sürebilmişti. Daniel’in yeteneği dışarıdan fark edilebilir hale gelmişti. Batı Avrustralya Formula Ford Şampiyonası’na katılma şansı onu fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Hayallerine bir adım daha yaklaşıyordu.

Formula Ford Şampiyonası’nı sekizinci sırada bitiren Daniel Ricciardo, Eurasia Motorsport takımıyla Formula BMW Asya Şampiyonası’nda yarışmak için anlaştı. Bu şampiyonada harika bir performans gösterdi ve genel sıralamada ikinci sırada yer aldı. Aynı yıl içerisinde Formula BMW Dünya Finalleri’nde de beşinci sırada yer almayı başardı. Oldukça verimli geçen bir sezonun ardından 2007 yılında Daniel Ricciardo, RP Motorsport takımıyla Formula Renault serilerinde yarışmak için hak kazandı. 18 yaşındaki Avustralyalı pilot Avrupa ve İtalya serilerinde yarışacaktı. Daniel bu sezon içerisinde Avrupa’da dört yarışta, İtalya’da ise 14 yarışta yer aldı. İtalya serisinde bir podyum başarısı göstererek yedinci sırada yer alan Ricciardo, Avrupa serisinde puan alamadı. 2008 yılında ise Formula Renault serilerine daha tecrübeli bir şekilde dönüyordu. Avrupa ve Batı serilerinde yarışması kesinleşmişti. Belki de bu onun son şansıydı. Daniel Ricciardo, bir önceki seneye kıyasla adeta uçuyordu. Batı Avrupa Şampiyonası’nda genel sıralamada zirvede yer almayı başardı. Avrupa Şampiyonası’nda da harika bir performans göstererek ikinci sırada yer aldı. Birinci sırada ise gelecek vadeden Finlandiyalı pilot Valteri Bottas yer alıyordu.

Fark edilmemesi imkansız olan bir gelişim gösteren Daniel Ricciardo. 2008 yılında Formula 3 Euro Series’de yarışlara çıkmaya başlamıştı. İlk yarışında sekizinci sırada başlayan Daniel, öndeki iki aracın motor problemlerinden faydalanarak yarışı altıncı sırada tamamladı. Bu sezon içerisinde Formula 3 Britanya’da şampiyon olmayı da başardı. 2009 yılında Formula 3.5 serisi için Tech 1 takımıyla anlaşmıştı. Takım arkadaşı olarak da gelecek vadeden pilotlar arasında gösterilen Brandon Hartley yer alıyordu. Daniel’in vazgeçemediği hobilerinden birisi de bisiklet sürmekti. Bu hobisi bir kaza sonucunda onun için kabusa dönüşmüştü. Yaşadığı bisiklet kazası sonucunda Ricciardo sezon öncesi testlerini kaçırmıştı. Hazırlıksız bir şekilde dönüş yapsa da bu sezonda da istikrarlı sonuçlar aldı. Bu yıl içerisinde Daniel Ricciardo asla unutamayacağı bir an yaşamıştı. Red Bull Racing F1 aracıyla sürücü testlerinde piste çıkıyordu. Bisiklet kazası yüzünden sezon öncesi testlerini kaçırdığı yılda böyle bir şansa sahip olacağını tahmin bile etmemişti. Testlerde harika bir performans gösteren Daniel Ricciardo, inanılmaz turlar atıyordu. Bu performans Christian Horner’ın da dikkatini çekmişti. Ani bir kararla Daniel Ricciardo’nun yedek sürücü olarak Red Bull’a getirilebileceği yönünde açıklamalar yaptı. Hartley’in Red Bull Junior takımından ayrılışından sonra Daniel Ricciardo bu koltuk için hazırdı.

2010 yılında sezon sonu testlerinde Daniel Ricciardo şaşırtan turlar atmaya devam ediyordu. En hızlı turu, o sezon şampiyon olan Sebastian Vettel’in turundan 1,3 saniye daha iyi durumdaydı. Bu testler Daniel Ricciardo’nun Formula 1’de koltuk bulabilmesi için iyi bir fırsattı ve o da bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmişti. Yeni sezonda Daniel, Toro Rosso ve Red Bull takımı için yedek sürücü koltuğunda bulunuyordu. Sezon boyu testlerde istikrarlı sonuçlar alarak hazır olduğunu göstermişti. 2012 sezonu için pilotlar belli olmaya başlarken Daniel Ricciardo’nun beklediği açıklama geldi. Yeni sezonda Toro Rosso takımının pilotları Daniel Ricciardo ve Jean-Eric Vergne olacaktı. Sezonun ilk yarışı kendi vatanı olan Avustralya’daydı. Daniel etrafına gülücükler saçıyordu. Herkes ilk yarış mutluluğu sansa da o her zaman böyleydi. İlk yarışında dokuzuncu sırada yer alarak puan almayı başardı. Sezon boyu da aracın gücünün yettiği derecede sonuçlar almaya devam etti. Sezonu 10 puanla takım arkadaşının bir sıra gerisinde bitirdi. 2013 sezonu da benzer şekilde geçiyordu. Geçen sezonla arasındaki fark ise bu sefer Daniel Ricciardo takım arkadaşını yeniyordu. Sezonu Vergne’nin bir sıra önünde 14. olarak bitirdi. 2014 sezonu başlamadan önce ise herkesin aklında Mark Webber’den boşalan Red Bull koltuğuna kimin geçeceği vardı. Horner’ın tercihi Daniel Ricciardo’dan yana olmuştu. Daniel, Red Bull takımında zirve için yarışma fırsatı bulmuştu. Takım arkadaşı ise dört kez dünya şampiyonu olan Sebastian Vettel olmuştu.

Red Bull ile ilk iki yarışta yarış dışı kalan Daniel, ilerleyen zamanlarda işleri yoluna koydu. İspanya’da kariyerindeki ilk podyum sevincini yaşadı. Bir sonraki hafta Monako’da yine podyumdaydı. Ondan sonraki hafta Kanada’da muhteşem bir iş çıkarttı ve yarışı kazandı. Bu sezon içerisinde üç yarış kazandı ve toplam sekiz podyum başarısı gösterdi. Sezon sonu tablosuna baktığımızda da genel sıralamada üçüncü sırada yer alıyordu. Hem de takım arkadaşı Sebastian Vettel’in iki sıra önündeydi. 2015 sezonunda Sebastian Vettel, Ferrari takımına geçmişti. Bu sezon Daniil Kvyat ile takım arkadaşı olan Ricciardo, sezon boyu iki podyum görebilmişti. Genel sıralamada Kvyat’ın bir sıra gerisinde sekizinci olarak yer almıştı. Gözle görülen bir gerçek de Red Bull’un yavaşladığıydı. 2016 sezonunda Ricciardo geçen sezona oranla daha iyi haldeydi. Daniil Kvyat yaptığı büyük hata sonucunda koltuğunu kaybetmişti. Bu olayın ardından Daniel Ricciardo ve Max Verstappen takım arkadaşı oldular. Güzel bir sezon geçiren Ricciardo, sekiz podyum başarısı gösterdi. Bununla birlikte Malezya GP’de zafere ulaştı. Sezonu takım arkadaşının iki sıra önünde üçüncü sırada tamamladı. 2017 sezonundaysa Daniel Ricciardo tuhaf bir istatistiğe sahipti. Toplam 6 yarışta yarış dışı kalmıştı. Buna rağmen yine sekiz podyum başarısı göstermiş hatta neredeyse bir önceki sezonla aynı puanı toplamayı başarmıştı. Sezonu, takım arkadaşının iki sıra önünde beşinci olarak bitirdi. 2018 yılında ise Red Bull takımının göz bebeği Max Verstappen olmuştu. Daniel Ricciardo bu durumun farkındaydı. Üzerindeki baskılara rağmen Monaco’da inanılmaz bir yarış kazanmayı başardı. Azerbaycan’da ise Max Verstappen ile yaşadığı kaza bardağı taşıran son damla olmuştu. Yeni sezonda Daniel Ricciardo, Renault takımında yarışacaktı. Bu sezonu da iyi sonuçlar alarak altıncı sırada bitiren Ricciardo, Renault takımında Nico Hülkenberg ile takım arkadaşı olacaktı. Ricciardo’nun boşalttığı koltuk belki de hiç dolmayacaktı…

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
Daniel_Ricciardo-2

Renault takımında ortalama bir sezon geçiren Daniel Ricciardo sıralamada takım arkadaşının 4 sıra önünde dokuzuncu sırada yer almıştı. Renault ise Hülkenberg ile yollarını ayırmaya karar verip yeni sezonda Esteban Ocon ile anlaştı. 2020 sezonunda Renault aracıyla iyi işler çıkartan bir Daniel vardı. Sezonu iki podyumla takım arkadaşının yedi sıra önünde beşinci sırada bitirdi. Sezona damga vuran olay ise Daniel Ricciardo’nun gelecek sezonda McLaren için yarışacağını açıklamasıydı. Formula 1’in sempatik yüzü Daniel Ricciardo 2021 sezonunda McLaren takımında yarışmakta. Her ne olursa olsun yüzünden gülümseme eksik olmayan Avustralyalı pilot, pistlerde yer almaya devam ediyor.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu