Futbol

Beşiktaş Duble Yaptı! | Antalyaspor – Beşiktaş Maç İncelemesi

Ligde şampiyonluğu son maçta İzmir’de kazanan Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası’nı da İzmir’de alarak duble yaptı. Sergen Yalçın ve oyuncular, sezonun en iyi takımı olduklarını bir kez daha gösterdi.

Maç başlamadan önce de iki takımın konumu gereği Beşiktaş favori olarak gösteriliyordu. Maça başlarken Beşiktaş, sene boyunca uyguladığı baskılı futbolu Akdeniz ekibine karşı da gösterdi ve maça golle başladı. Antalyaspor’un etkisiz kalmasının sebebi ise önde baskı yapan Larin’in yanına Atiba geçerek Nuri Şahin’e basıyor ve Antalyaspor’un çıkmasında çok önemli bir rolü olan, regista pozisyonunda oynayan Nuri Şahin’in etkinliği tamamen yok oluyor. Golden sonra Antalyaspor Beşiktaş yarı sahasında oynamaya çalışsa da ileride çok etkili olamadı. Topu kanatlara taşıyarak pozisyon bulmaya çalışan Antalyaspor da bekler çok aksadı ve bu açıkları sol kanatta N’Koudou, sağ kanatta ise V.Rosier çok iyi değerlendirdi. Zaten gol de bu açıkları değerlendiren Rosier’den geldi. Beşiktaş skoru aldıktan sonra daha temkinli bir oyun oynadı, çünkü takımda çok belli olan bir sezon yorgunluğu vardı. Oyuncular az rotasyon sonucu çok oynamaları gerektiği için, ister istemez mental ve fiziksel yorgunluk belirtileri gösterdiler. İlk yarıda özellikle Beşiktaş’ın hücum organizasyonlarında, sağ kanatta oynayan Ghezzal kendini daha çok merkeze alarak bir 10 numara gibi oynamaya çalıştı, bu Rosier’ e de alan sağladı.

İkinci yarı başlarken geride olan Antalyaspor’un önde baskı yaparak ya da gole ihtiyacı olduğunu bilerek oynamasını bekleyebiliriz, ancak ikinci yarıya alanları kapatarak baskılı başlayıp kendisini daha garantiye almaya çalışan taraf Beşiktaş oldu. Ersun Yanal ikinci yarıya başlarken Hakan Özmert’ i çıkartıp yerine Mert’i aldı ve Nuri Şahin’i tek orta saha bıraktı. Hücumda bir kişi fazla olup, gole daha yakın olmak istese bile bu aynı zamanda defanstan boşluklar vermek demekti. Beşiktaş’ın hızlı oyuncuları kontra atak için boşluklar bulsada, bitirme konusunda o kadar becerikli olamadılar.  Antalyaspor’un sorunu ise geride olmasına rağmen çok temposuz ve isteksiz olmalarıydı. 2-0 geride olmalarına rağmen en fazla çabalayan oyuncu 36 yaşındaki Lukas Podolski idi. Takım oyunundan uzak ve baştan teslim olmuş gibi bir duruşları vardı. Sergen Yalçın’ın değişiklikleri sonrası Larin sol kanada, Gökhan Töre ise santrafor pozisyonuna geçti. Bu bölümde Beşiktaş, Antalyaspor’un verdiği boşlukları bonkörce harcadı. Bireysel performanslara bakarsak Beşiktaş’ta Vida ve Rosier başta gelen oyuncular arasında, kaleci Utku ise bunların aksine çok hata yaparak kötü bir performans sergileyen taraf oldu. Neyse ki son vuruşlarda başarısız olan Antalyaspor bu hataları değerlendiremedi ve Beşiktaş ligin ardından kupayı da alarak duble yaptı.

Doğukan Önal

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu