F1

Monaco GP Antrenmanları Neden Perşembe?

Monaco GP… Kimileri için altın bir gerdanlık olan Formula 1’in incisi, kimileri için de sıkıcı bir Grand Prix’ten başka bir şey değil. Peki bu görkemli ve geleneklerine sıkı sıkı bağlı bu Grand Prix, neden ilk antrenman seanslarını Perşembe günü yapıyor? Sizin için açıkladık.

Gelenekler

Sizi diğer haber kaynakları gibi yormayalım, hemen sorunuzu cevaplayalım. Bu durumun tek sebebi gelenekler. Monaco GP ilk yapılmaya başladığında, ülkenin de kültürüyle iç içe olan bir bayram olan “İsa’nın Miracı” Gününün haftasında yapılıyormuş. Bu bayram, Paskalya’dan 39 gün sonra olduğu için, her zaman perşembe gününe denk geliyor. Monaco GP’nin şehrin sokaklarında yapılmasından dolayı, tatil gününde sokakları ulaşıma kapatmak daha mantıklı bir çözüm yolu olarak gözüküyor ve de ilk antrenmanları bu günde yapmaya karar veriyorlar. Cuma günü de yollar trafiğe açılıyor ve ziyaretçilerin ulaşımının gerçekleşmesi sağlanıyor. Cumartesi’den itibaren de yarış hafta sonu normalde olduğu gibi devam ediyor. Yıllar geçtikçe bu tatilin şehir içerisindeki etkisi azalsa da, Formula 1’den bile eski olan Monaco GP geleneklerinden vazgeçmemeyi seçiyor ve günümüze kadar bu yarış hafta sonu düzeni bu şekilde devam ediyor. 

F1’in kilometre alt sınırına uymayan tek pist olması, seyirci konumundaki yatlarla ve ünlü virajlarıyla ikonik bir yapıya sahip olmasıyla Monaco GP, şüphesiz ki Formula 1 denince akla gelen ilk pistlerden biri (belki de ilki). F1’in zenginliğe dayalı yapısını açıkça gösteren ve bu özelliğiyle adeta gövde gösterisi yapan, kültür abidesi bir etkinlik olan Monaco GP, çok uzun yıllardır Formula 1’in bir parçası ve uzun süre de öyle kalacak gibi gözüküyor. Umalım ki bu kültür hep sürsün. Bu ilginç durumla alakalı yorumlarınızı instagram’daki hikayeye cevap olarak atmayı unutmayın!

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Berkin Özdal

2002 yılında Karabük’te doğdum. İTÜ Mimarlık Bölümü öğrencisiyim. Yazıyorum, çiziyorum ve hayattan olabildiğince zevk almaya çalışıyorum.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu