F1

Sanaldan Gerçeğe: Cem Bölükbaşı

Her ülkede Motor sporlar denildiğinde akıllara gelen isimler vardır. Bizim ülkemizde ise Motor sporlarını bilen, bilmeyen çoğu kişinin aklına gelen isim Cem Bölükbaşı’dır. Daha çok genç olmasına rağmen ülkemize motor sporlarını tanıtan Cem’in kariyerini sizin için anlatıyoruz.

Cem, motor sporlarına 4 yaşındayken ailesinin isteği üzerine Motocross’un alt yaş serilerinde yarışarak başladı. İki teker serilerinde geçirdiği 1 yıl içerisinde kendi yaş grubunda Türkiye Motocross Şampiyonasını 1. olarak tamamladı. iki teker serilerinin tehlikeli olması üzerine ailesi Cem’in Kartinge geçmesine karar verdi. Alt yaş gruplarında çok iyi işler yapan Cem, sonrasında Petrol Ofisi’nin düzenlediği 25 Küçük Adam projesine seçildi. 

Türkiye’de yakaladığı başarılar sonrası Avrupa’daki Karting serilerinde yarışma fırsatı buldu ve çokça başarıya imza attı. 16 yaşına geldiğinde O yıl F1’de yarışan Minardi Motorsports Team, Cem’i F4 araçlarını test etmek için İtalya’ya çağırdı. İtalya’daki testlerin takımın istediği gibi geçmesi üzerine Minardi, Cem’e Formula alt serilerinde yarışması için teklif yaptı ama bunun yanında belli bir miktar sponsor bütçesi istediler. Cem yıllar sonra bu olay için şu şekilde açıklama yaptı: “2012 yılında Avrupa Karting Şampiyonasında yarışırken Gian Carlo Minardi bizi İtalya’ya çağırdı. Onların Formula 4 araçlarının test ettikten sonra bize Formula serisinde yarışmam için teklif sundular ama bir sponsor bütçesi istediler. O zaman istedikleri bütçe büyük bir miktar olduğu için sponsor bulamadık.”

2015 yılına gelindiğinde Cem, gerçek pistlerde iyi bir koltuğa sahip olamadığı için gerçek pistlerden sanal pistlere yani E-Spora yöneldi. Cem, E-Sporu son bir umut olarak çıkış kapısı olarak gördüğünü söylemişti. E-Spor’da yıllarca deneyim kazanan Cem 2017 yılında, Formula 1’in ilk E-Spor Şampiyonasına 40 bin kişi arasından son 20 kişi arasına seçilerek katıldı. Bunların yanında E-Sporun en başarılı kulüplerinden birisi olan G2 E-Spor Cem’i takımlarına dahil etti. Sonrasında Fernando Alonso’nun bir E-Spor takımı kurması üzerine oraya seçilmiş oldu. Bir süre Fernando Alonso ile çalışan Cem, 2018 yılında RedBull Racing’in bünyesine girdi. RedBull ile geçirilen 2 Formula 1 E-Spor sezonunda Cem toplam 8 yarış galibiyeti ve 12 podyum elde etti.

Cem sanal yarışlarda kazandığı başarılar sonrasında 2019 yılında Formula Renault serisine çağırıldı. Bu seride 2 hafta sonuna çıkan Cem dikkatleri üzerine çekti.  Formula Renault sonrasında GT4 Avrupa klasmanında yarışan Türk takımımız Borusan Otomotiv, Cem’i takımlarına dahil etti. Burada geçen 2 sezonda toplam 16 yarışa çıkan Cem, 2 galibiyet ve 8 podyum ile noktaladı. 

Cem bu başarılar sonrasında Black Art Racing ile 2021 Formula 3 Asia şampiyonasında yarışacağını açıkladı. Formula araçlarına geri dönmesi çoğu motor sporları izleyicisini çok şaşırttı. Sadece 2.5 yıl önce F1 E-Spor’da yarışan birinin gerçek pistlerde, Formula 3 Asia serisinde olması ilk defa görülen bir şeydi. Bu seride katıldığı 15 yarışın 13’ünde puan alan Cem, seriyi genel klasmanda 9. , çaylaklar klasmanında ise 3.olarak tamamladı. 

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Cem F3 Asia şampiyonası sonrası tekrardan GT4 2021 Avrupa şampiyonasına geri döndü. Burada 4 yarışa çıkarak 1 podyum elde etti. GT4 dışında sadece bir yarışlığına da 2021 Avrupa Le Mans Serisinde LMP 3 klasmanındaki Euro International takımı ile tek bir yarış için anlaştı. 6 saatlik bu yarışta 3 ayrı pilot ikişer saat araç başında oldular. Yarış kariyeri boyunca hiç dayanıklılık serilerinde yarışmayan Cem, bu yarışta 2 saat aralıksız araç sürmesine rağmen fazla sıkıntı çekmedi ve takım olarak 2.olmayı başardılar. 

Katıldığı her seride başarı elde eden ve ülkemizi gururlandıran Cem, dün açıkladığı habere göre Euro Formula Open serisinde yarışacağını açıkladı. Peki, bu seride kaç yarış oluyor, yarışların formatı nedir, acaba bu seri sonrası Cem’in geleceğinde neler olabilir? Hepsini sizin için araştırdık

Serinin formatına göre 8 ayrı pistte, her pistte 3 yarış üzerinden toplamda 24 yarış düzenleniyor ve şuan için 3 pistteki 9 yarış tamamlandı. Evet, Cem seriye biraz geç katıldı ama yarışlara hemen başlıyor, Haftaya serinin Macaristan ayağında Van Amersfoort Racing ile direksiyon başına geçiyor. Önünde 5 ayrı pistte (Hungaroring, İmola, RedBull Ring, Monza, Barcelona) 15 tane yarış var. 

Peki, bu seri sonrası kariyeri nasıl şekillenebilir? Cem’in Formula serilerindeki deneyimi ile bu seride çok iyi bir performans göstereceği ortada, eğer bu seride iyi işler yaparsa gelecekte F2, F3 serilerinde görmemiz mümkün. Size bir örnek verecek olursak şuan Alpha Tauri ile Formula 1’de yarışan Yuki Tusunoda 2019 yılında bu seride yarıştı ve 4.olarak şampiyonayı tamamladı.

E-spordan gerçek pistlere uzanan bu hikâyede büyük başarılar elde eden Cem Bölükbaşı ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.

İzzet Emir TÖNGÜ

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu