Futbol

Fenerbahçe’de Jorge Jesus Dönemi

Başarılı olabilir mi ?

Herkese merhabalar, KAP bildiriminin de gelmesiyle birlikte önümüzdeki sezon Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Jorge Jesus oldu. Biz de bu resmi açıklama sonrası Jorge Jesus’u, oyun tarzını ve neler yapabileceğini konuşacağız.

Jorge Jesus kimdir?

Jorge Fernando Pinheiro de Jesus, 24 Temmuz 1954’de Portekiz’in Amadora şehrinde dünyaya geldi. Babası da futbolcu olduğu için futbol ile büyüdü ve ilk olarak da Sporting’de futbola başladı. Çok ışıltılı bir futbol kariyeri olmayan Jorge Jesus, 80’lerin sonu 90’ların başı gibi teknik adamlık görevine başlıyor. İlk başlarda Portekiz’in alt kategori takımlarıyla başlıyor ve hemen her takımı bir üst liglere taşımayı başarıyor. Bu da onun Portekiz piyasasında tanınmasını sağlıyor.

Sonrasında 2008 yılında geldiği Braga’yı Avrupa Kupalarına taşıması ona ülkedeki diğer büyük takımların talip olmasını da yanında getiriyor. Bunun ardından Benfica kariyeri başlıyor ve kandi kariyeri adına büyük patlamayı bu süreçte yaşıyor. 2015 yılına kadar Benfica’da 3 lig, 5 Portekiz Kupası ve 2 Avrupa Kupası Finali oynatmayı başardı. 2018 yılına kadar süren Sporting kariyerinde de 1 lig ve 1 Portekiz Süper Kupası’nı kazandı. Oradan da birer yıl önce Al-Hilal, diğer yıl da Flamengo’da çalıştı ve onlarla da kupalar kazanmayı başardı. Son kez Benfica’ya geri dönen Jesus, belkide kariyerinin en düşük sezonunu burada geçirdi.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Oyun Tarzı ve Metodu

Jesus, teknik adamlık kariyerine başlarken Johan Cruyff ekolünden çok etkilenerek başlasa da tamamen buna bağlı bir oyun benimsememiş ve seneler içinde kendi metodunu oluşturmuş bir teknik adam. Kendi açıklamalarında da şunu belirtir: “1-0 kazanılan bir maçtan, 4-3 kazanılan bir maçı tercih ederim.” Oynattığı oyunlarda görsel zevke çok önem veren bir hoca. Bu yüzden oyun planlarında da 3. bölgede oynama, geriden oyun kurma, baskılı ve kaybedilen topu çabuk kazanma gibi tarzlar mevcut. Ancak bunlar zaten şu anki dünya futbolunda olan, fark yaratan özellikler değiller.

Jesus hocayı bir tık öne çıkaran özellik futbolseverlerin diliyle tam bir kurt hoca olması. Yani iyi bir taktisyen ve bunun yanında zor bir insan, disiplinli, oyuncu yönetimi kuvvetli, insan ilişkilerinde akıllı ve dürüst, pragmatik çözümler bulup kendi sistemine takıntılı olmayan bir hoca profilinde. Diziliş tercihleri ise genelde 4-1-3-2 ya da düz 4-4-2 ama bu dizilişler gittiği takımlara ve oyunculara göre evirebiliyor. Geldiği yere adaptasyonu yüksek bir teknik adam.

Fenerbahçe’ye Olası Etkisi

Jesus kariyeri ve kişiliği gereği geldiğinde bir otoritesi illaki olacaktır. Medyadaki haberlerde 6 numara çapa rolünde bir oyuncu istediği yazıldı. 4-1-3-2 dizilişinde o tek adamı emanet edecek birini istiyor olabilir. Takımdaki oyuncular üzerinde de baskın bir tavır sergileyebilir. Burada yönetim ile arasındaki iletişimin önemli olduğunu düşünüyorum. Ali Koç yönetiminde geçmişte gelen hocalarda uygulanan tutum Jesus’ ta ters tepebilir. Jesus, çalışma yapısı gereği saha içindeki sorumluluklarına asla karıştırmayacağını düşünüyorum. Öyle bir şey yapılsa bile bu Fenerbahçe’ye zarar verebilir. Çünkü geri adım atmadan fikrini söyleyen bir teknik adam.

Oyun tarzında ön oyuncularına özgürlük tanıyan Jesus, Fenerbahçe’nin hücum bölgesindeki oyunculara da bu özgürlüğü verip onlardan yüksek katkı bekleyecektir. Stoper hattında bir satış veya başka bir ayrılık olmaz ise ekstra bir oyuncu istemeyebilir. Onun dışında iki bek pozisyonuna da takviye gerekiyor zaten. Fenerbahçe, son zamanlardaki teknik adamlarına göre bu sezon daha lider bir hocayla çalışacak. Bakalım Jorge Jesus’un Fenerbahçe’si nasıl bir performans sergileyecek.

Doğukan Önal

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu