NBA

4. Yüzük LeBron James İçin Ne İfade Ediyor?

Gün geçmiyor ki Konferans Finallerinde boy gösterecek bir LeBron James izlemeyelim. 2011’den bu yana sadece geçen senenin Konferans Finalinde oynayamayan Lebron James, 17. sezonunda olmasına rağmen 35 yaşındaki bir veteran gibi değil. Bu adam yaşlanmak nedir bilmiyor, bu yaşında bile normal sezonun MVP’lik yarışında en büyük iki adaydan birisi. Şampiyonluğun en büyük favorisi Clippers’ın da elenmesiyle takımı Los Angeles Lakers’ın şampiyonluk için en büyük aday haline gelmiş olması diyebiliriz. Peki, LeBron için 4. yüzük ne ifade ediyor? Açıkçası herhangi bir sezonda kazanılan bir yüzükten çok daha fazlası…

Bu seneye inanılmaz formda giren Los Angeles Lakers, Anthony Davis ve LeBron James’in müthiş uyumunun da etkisiyle konferansını lider götürüyordu. NBA tarihinin en başarılı organizasyonlarından biri olan Lakers, 2012 senesinden beri play-off’ta yer almamış, hatta ligin son sıralarına demir atmıştı. Bu takımı tekrardan eski günlerine geri döndürmeyi başaran LeBron’un önüne öyle bir engel çıkmalıydı ki sezon tamamen iptal edilmeliydi. O engel ise insanoğlunun yaşama alışkanlıklarını tamamen değiştiren COVID-19 oldu. Ancak bu hikayeyi daha da özel kılan olay 20 senesini Lakers’a adayan, tarihin gördüğü en büyük Laker’lardan Kobe Bryant’ın trajik ölümü oldu. LeBron James’in kazanmak için artık herkesten daha önemli bir nedeni vardı. Zaten LeBron’da şu ana kadar üstüne düşen görevi eksiksiz yerine getirdi.

2020 NBA Play-offları tarihin gördüğü en zor play-offlardan birisi, hem mental açıdan hem de fiziksel açıdan. Orlando’daki “bubble”da oyuncular ailelerinden uzaktalar. İç saha avantajının olmadığı bir play-off’ta mücadele ediyorlar. Dolayısıyla takımların saha içi liderlerinin psikolojilerinin ne kadar güçlü olduğu hayati önem taşıyor. Ancak Lakers bu konuda en avantajlı takım çünkü tarihin gördüğü en iyi saha içi liderlerinden birine sahipler. Detayları toparlayacak olursak: NBA’ın en şahşalı organizasyonlarından biri olan ancak bir türlü eski günlerine dönemeyen Lakers’a kurtarıcı olarak bir adam geliyor. Her şey yolunda giderken araya bir pandemi giriyor ve bu takımın en büyük efsanelerinden, hatta kimine göre en büyüğü, helikopter kazasında trajik bir şekilde aramızdan ayrılıyor. Onun bıraktığı mirasa sahip çıkmak ise o efsanenin küçük kardeşi olarak gördüğü kurtarıcının elinde. Sizce de bir yüzükten çok daha fazlası değil mi?

Baran İşçi

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu