Futbol

BJK, FB ve GS Arasındaki İkili ve Üçlü Averaj Hesaplama

Yıllardır basketbol ve amerikan futbolu için yaptığımız averaj incelemelerini bu sene futbol için de yaptık.

Süper Lig’deki olası ikili averajları ve üçlü averajı sizler için en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız.

BJK, FB, GS Arasındaki İkili Averajlar

Fenerbahçe, iki rakibine karşı da maçlarını tamamladı. Üçlü averajların oluşması için sadece Galatasaray – Beşiktaş maçı eksik. O maçtaki ihtimallere göre ikili ve üçlü averajlara bakalım.

TakımPuanAveraj
1.Beşiktaş8145
2.Fenerbahçe7931
3.Galatasaray7839Fenerbahçe, ikili averajlarda ve üçlü averajda iki rakibine karşı da geride. Fenerbahçe’nin, rakibine ya da rakiplerine karşı üst sırada yer alması için mutlaka puan olarak öne geçmesi gerekiyor.

İkili ve üçlü averajın belirlenmesi için Galatasaray – Beşiktaş maçının sonuçlanması bekleniyordu o maçı Galatasaray 3-1 kazandı ve Beşiktaş ile olan ikili averajını eşitledi.

İkili ve Üçlü Averaj Kuralı

Takımların birbiri ile yaptığın maçlarda puan eşitliği olursa birbiriyle yaptığı maçlardaki averaja bakılır. Eğer eşitlik devam ediyorsa lig genelindeki averaja bakılır. Hala üstünlük sağlanmadıysa lig genelinde daha çok gol takım, üst sırada yer alır. Atılan gollerde eşit ise 2 takım arasında tek maçlık eleme usülüne göre bir maç yapılır ve o maçı kazanan takım üst sırada yer alır.

Şimdi bu bilgilerle beraber Galatasaray – Beşiktaş maçının olası sonuçlarına göre incelememizi yapalım.

Galatasaray – Beşiktaş Maçındaki İhtimaller

Beşiktaş, Galatasaray’ı yenerse ya da maç berabere biterse veya 1 fark ile yenilirse ikili averajda da, üçlü averajda da Beşiktaş üst sırada yer alır.

Galatasaray, Beşiktaş’ı 2 farkla yenerse, iki takım arasındaki maçlarda puan olarak da gol farkı olarak da ikili averajlar eşitlenmiş olur. 2-0 ya da 3-1’lik skor arasında ikili averaj için hiçbir fark yok. İkili averaj eşitlenirse, genel averaja bakılacak. Şu anki puan tablosunda lig genelindeki averaj aynı şekilde devam ederse o da eşitlenmiş olacak ve lig genelinde daha çok gol takıma bakılacak. Şu an için Beşiktaş’ın attığı gol daha fazla; eğer bu durum bu şekilde devam ederse Beşiktaş üst sırada yer alacak.

Eğer lig sonunda iki takımın ikili averajı eşit olursa, genel averaj ve attığı gol sayısı da eşit olursa; eleme usülüyle tek maçlık bir final oynayacaklar.

Galatasaray, Beşiktaş’ı 3 ya da daha farklı bir skor ile yenerse ikili ve üçlü averaj bakımından üstünlük sağlamış olacak.

Bu ihtimallere gerek kalacak mı kalmayacak mı bilinmez ama hem genel kuralı hatırlamak adına hem de olası eşitlikler halinde gelecek soruları şimdiden yanıtlamış olalım.

Sorularınızı yazının altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu