F1

80 Sonrasının En İyi 8 F1 Sezonu

 Biz Formula 1 takipçileri neden bu spora bu kadar ilgi duyuyoruz. İçinde barındırdığı aşırı hız ve sınırları zorlama kavramından dolayı mı? Peki F1’de her zaman bu iki kavram bulunmasına rağmen neden bazı sezonlardan iyi ve kötü olarak ayırıyoruz. Belki de asıl ilgimizi çeken aradığımız dramayı, hata payının bu kadar düşük olduğu bu sporda bulma ihtimalimizin çok yüksek olmasıdır. Dolayısıyla benim en dramatik bulduğum F1 sezonlarını derledim. Ayrıca listede hakkında daha fazla blgi bulunabilmesi için mümkün oldukça 80 sonrası sezonları tercih ettim.

2008

Bir sezon düşünün ki şampiyon, şampiyonluk iddialılarından birisi yarışı bitirdiğinde farklı, diğeri bitirdiğinde farklı olsun. 2008 Felipe Massa’nın 30 saniyelik şampiyonluğu dışında CrashGate, Massa’nın benzin pompası, Raikkonen ve Hamilton’ın Spa’daki buz pateni gösterileri gibi çok heyecanlı ve dramatik anlara sahiptir.

eniyi8

1999

Sezonun yegâne favorisinin sezon ortasında yaptığı kazadan dolayı sezon dışı kaldığı ve diğerlerinin ortadaki unvana atıldığı bir sezonun kötü olma ihtimali yoktur. M.Schumacher’in Silverstone’da geçirdiği kaza, ardından şampiyonluk mücadelesine giren Hakkinen ve Irvine’nın yaptığı hatalar ve Jordan pilotu Heinz-Harald Frentzen’in onlarla son yarışlara kadar mücadele etmesi son derece heyecanlı ve gerilimli bir sezon ortaya çıkarmıştı.

eniyi8

2010

Red Bull’un takım içi mücadelesi, Mark Webber’in sondan bir önceki yarışta elindeki şampiyonluğu vermesi, son yarışta 4 şampiyonluk iddaalısndan en az şansı olan Lewis Hamilton’ın bir noktada ciddi bir iddaasının olması ve tabi ki de Ferrari’nin Red Bull’un stratejisine kanıp Alonso’nun şampiyonluğu kaybetmesi. Sadece son birkaç yarışta bunları barındıran 2010 sezounu,, ilk yarıştan itibaren bu tür dramalar ve gerilimler ile doludur.

eniyi8-2

1986

 Senna ve Mansell arasında tarihin en yakın yarış sonun olduğu, birden çok defa liderin son turda benzinin bittiği ve yetmezmiş gibi şampiyona lideri Nigel Mansell’ın son yarışta şampiyonluğu kazanmak üzereyken lastik patlattığı 1986 sezonunu en iyi F1 sezonları başlığı altında adının anılması gereken sezonlardan birisidir.

1994

F1 tarihin en trajik ve en kaotik sezonlarından birisidir. Ayrton Senna ve Roland Ratzenberger’in hayatını kaybetiği, Flavio Briatore’nin yönettiği Benetton takımının sezon boyunca farklı nedenlerle cezalar aldığı ve illegal sürüş yardım sistemleri nedeniyle sürekli gündemde olduğu sezonda, son yarış haricinde çok fazla heyecanlı yarış olmasa da genel kapsamda takip etmesi en zevkli sezonlardan.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

2007

Komplo mu demiştik? Karmaşa ve komplonun belki de en üst seviyede olduğu 2007 senesinde SpyGate’ten McLaren’de yaşanan Fernando Alonso- Lewis Hamilton gerilimin Ron Dennis’in de etkisiyle takımın iç yapısını etkilemesi ve Raikkonen’in inanılmaz sezon sonu performansıyla 2007 efsanevi bir sezonudur.

eniyi8-4

1976

Biliyorum 1980 öncesini almayacağımı söylemiştim listeye. Ancak gerek hakkında bir film olması gerekse kaynak erişimin görece uygun olması bu mükemmel sezonu bu listeye dahil etmemi sağladı. James Hunt ile Niki Lauda arasındaki iniş ve çıkışın yaşandığı bu sezonda pilotların gösterdiği fantastik performanslar, Niki Lauda’nın Nürnburgring’de geçirdiği korkunç kazadan sonra sadece 2 yarış sonra geri dönmesi ve son yarışta Lauda’nın yarıştan çekilmesi ve Hunt’ın gösterdiği inanılmaz performans gibi müthiş hikayeler barındıran bu sezon tarihin en iyi sezonları arasında.

1982

Daha önce içinde ayrı ayrı trajedi, drama ve karmaşa bulunduran sezonları gördük listede. Peki bu üç kavramın çok şiddetli bir şekilde aynı sezonda yer alması? Sezonun en kuvvetli aracına sahip olan Ferrari’nin pilot ikilisi olan Gilles Villeneuve ve Didier Pironi’nin aralarının bozulması ve bir yarış sonra Zolder’de Villeneuve’ün hayatını kaybetmesi, Pironi’nin ise Hockenheim’da bir daha yarışmasına mani olacak bir kaza yapması şampiyonluğu sahipsiz şekilde ortada bırakmıştı. Yine Renault’ların sezona yaptıkları mükemmel başlangıçtan sonra hem takım içinde hem de araçla yaşadıkları problemler şampiyonluğun o sezon tek bir yarış galibiyeti alan Keke Rosbergle neredeyse ilk beş içinde başladığı yarış olmayan John Watson arasında geçmesi bu sezonu son derece ilginç, garip ve unutulmaz bir sezon yapmıştı. 

Ali Uygar ÇAYAK

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu