Futbol

Son Şampiyon Portekiz | Takım İncelemesi

Turnuvanın hiç kuşku yok ki ölüm grubu olarak adlandırılan gruplarının başında gelen, F grubunun en dişli takımlarından olan ve turnuvanın son şampiyonu Portekiz’i inceleyelim.

Teknik direktör Fernando Santos’ un 2014 yılından beri takımın başında olduğu Portekiz, turnuvanın en iyi savunma yapan takımlarından biri. 2016’da kazandıkları dönem turnuvanın sürpriz takımı olarak görülüyordu. Oyuncu kadrosu ve iyi teknik direktörü ile tam bir turnuva takımı olduklarını göstermişlerdi. Şimdi ise o kadro daha da güçlenmiş bir şekilde Euro 2020’de boy gösterecek. Kadrosunda Cristiano Ronaldo gibi bir efsanenin olmasının yanı sıra, diğer oyuncular da Avrupa’nın en iyi oyuncular arasına sayılan oyuncular. Bu da onları doğal olarak turnuvanın favorisi yapıyor. Hem son şampiyon olmaları hem de Uluslar Ligi’ni kazanmaları onları bu turnuvada da iştahla hale getiriyor.

Kadro olarak baktığımızda Fernando Santos’ un elinde çok çeşitli oyun oynamasını sağlayan oyuncular var. Biraz da onları incelemek gerekirse,  Rúben Dias, Pepe ya da Fonte gibi iyi stoper ikililerin önüne Danilo’yu koyarak sol tarafa Raphaël Guerreiro, sağda ise bu sene Manchester City’de 2. oyun kurucu olarak oynayan João Cancelo. 3’lü stoper 2+1 gibi kanat beklerinin çıktığı, hücumda ise çok çeşitli oyuncularla rahat gol bulunabilecek bir oyun stili. Başka bir oyun stili olarak ise bu sezon Bundesliga’da 25 gol atan Andre Silva’ nın kullanıldığı bir santraforlu oyun oynanabilir, sağda João Felix, solda Cristiano Ronaldo, forvet arkası Bruno Fernandes ve önde Andre Silva. Orta saha ise João Moutinho, Danilo Pereira ya da Rúben Neves ve Renato Sanches gibi oyuncuları kullanabileceği bir rotasyon var, orta saha bağlayıcısı olarak bu rotasyondan Danilo Pereira veya João Moutinho’ yu tercih edeceğini düşünüyorum. Bunların yanı sıra Bernardo Silva ve Diogo Jota bu oyun seçeneklerinin hemen hemen hepsinde oynayabilirler ve özellikle skor katkısı olarak yüksek verim sağlayabilirler.

Efsaneye gelmek gerekirse, Cristiano Ronaldo milli takımı ile 5. Avrupa Şampiyonası’nı oynuyor olacak. İlk kez 2004’te Yunanistan’a kaybettikleri turnuva ile Milli Takım formasını giymişti. Bitmeyen hırsı ve çalışma azmi onu bu yaşında hala bu turnuvada oynayabiliyor olmasını sağlayan en önemli etkenlerden. Fernando Santos ise böyle kaliteli bir kadrodan nasıl bir oyun oynatacağına tam karar verememesi hem olumlu hem de olumsuz etki yaratabilir. Teknik direktörler için böyle geniş ve kaliteli kadrolar mutluluk verici olsa da kadro içindeki memnuniyeti sağlamak ve bu kadar iyi oyuncuyu birlikte iyi oynamaya inandırmak zor iştir. Bakalım Portekiz ve Fernando Santos bu turnuvadan nasıl bir sonuç alacak?

Doğukan Önal

         Paylaş ya da Gönder

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu