Futbol

Kerem Attı, Cimbom Kazandı!

Galatasaray, son haftalarda formda olan Göztepe deplasmanından kazanarak çıkmayı başardı. Aslında maça ön kısımda, alan daraltarak, kazandığı toplarla hızlı çıkan ve Diabate’nin harika golüyle önde başlayan taraf Göztepe oldu. Galatasaraylı oyuncular ise maça çok savruk, dağınık ve konsantrasyonu yerlerde bir görüntü vererek başladı. Özellikle yedikleri golde adam paylaşımı hiç yoktu. Sonrasında toparlanmaya başlayan Galatasaray, sezonun özellikle ilk maçlarında görmüş olduğumuz hızlı pas oyununu denemeye başladı. Feghouli, Gedson, Taylan ve Emre Kılınç bu sistemin çarklarını çevirmede önemli rol oynadılar. Onlar pas yaparken Kerem ise Göztepe defansının arkalarına koşular atmaya başlayınca birbirine çok benzeyen 2 gol geldi.

Halil Dervişoğlu’nun, Falcao ve Mustafa Muhammed’in yokluğunda kazandığı forma şansını iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Hücum bölgesinde, merkez dışında kanatlara gelerek pas trafiğine yardımcı oldu. Göztepe 2-1 geriye düştükten sonra orta sahada boşluklar vermeye başladı. Defans arkasına çok adam kaçırdılar. Hatta Galatasaray son vuruşları iyi yapabilseydi maç ilk yarıdan bitebilirdi.

Bu sezon Galatasaray, öne geçtiği maçlarda skoru tutmak için kontra atak oynamayı tercih ediyordu ama bu maçın ikinci yarısı başlarken önde baskı yaparak başladılar. Göztepe’nin oyun tarzı, aynı oyuncuları gibi seri, hızlı ve rakibin boşluklarını değerlendiren bir yapıya sahip. Ancak Göztepe bu maç geriye düştükten sonra ileride hiç etkin olamadı. İzmir ekibi risk aldıkça Galatasaray açıklar bulmaya devam etti ve  penaltıdan 3. gol gelince maç Galatasaray için kontra atak oyununa döndü. Ünal Karaman gol bulmak için hamleler yapsa da orta saha direncini kıramadığı için çok fazla etkili olamadı. Galatasaray maçı kazanmış olsa da, defansta özellikle Şener Özbayraklı’nın kanadı çok aksadı ve çok boşluk verdi.

Bu galibiyet sonucunda Galatasaray savunmasının iyi olduğunu düşünmek hata olur. Orada düzeltilmesi gereken önemli eksikler var. Ön taraftaki güzel oyunun sebebi olarak, Fatih hocanın cezasının bitmesi ya da başkanın hafta içi yapmış olduğu sert açıklamalara oyuncuların bir tepkisi diyebiliriz. Fakat hangisi olursa olsun, maçı kazanması şampiyonluk yolunda Galatasaray için önemliydi. Bakalım Galatasaray hafta içi oynayacağı Trabzonspor maçında neler yapacak.

Doğukan Önal

         Paylaş ya da Gönder

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu