F1

Liderlik Savaşı: Multi 21

“Multi-21 mi o ne, Mark’ın vitamin hapı mı?”

(Sebastian Vettel, Haziran 2013 GQ magazine)

Tarih 24 Mart 2013. Şampiyonluk mücadelesinde üst üste 3 kez Şampiyon Sebastian Vettel Malezya’ya turnuva 3.sü olarak gelmişti . O yıllar herkes onun yarış galibiyetlerine alışıktı. Peki tam o gün, 2013 Malezya Grand Prix’sinde gerçekleşen bu olay neden bu kadar önemli? Gelin o gün yaşananlara ve Red-Bull takımının içindeki tarihi çekişmeye beraber konuk olalım.

Yarışa Vettel Pole pozisyonunda başlayacaktı olayların 2. kahramanı Mark Webber ise 5. sıradan start alıyordu. 5 Kırmızı ışığın sönmesiyle beraber  Sebastian Vettel temiz bir startla ilk virajı lider döndü. Fakat 2. turda şaşırtıcı şekilde erken fren yapınca 2. giden Alonso, Alman pilotun arkasına çarparak ön kanadına zarar verdi. Bu esnada arkadan gelen Webber önündeki 2 Mercedes’i geçerek 3. sıraya tırmandı. Vettel yarışın henüz 4. turunda erken bir pit yaptı ve piste 7. olarak Mclaren pilotu Perez’in önünde döndü. Önündekilerin pit stop yaptığı turlarda Pistte kalmayı tercih eden Webber 5. turda liderliğe yükseldi ve 7. turda pite girene kadar lider devam etti. Pit stopu’nun ardından Mark Webber piste takım arkadaşı Sebastian Vettel’in önünde döndü. 15. tura geldiğimizde 2 takım arkadaşı arasındaki fark 2.2 saniyeye düşerken aralarındaki gerilimde aynı oranda yükselmeye başlamıştı. Bu esnada Mark Webber tekrardan pite daldı ve piste Jenson Button’un ardından 5. olarak döndü. Vettel 2. pitinin ardından Weber’e Overcut atmak istemiş ancak piste tekrardan takım arkadaşının arkasında dönmüştü. 

multi21

Pist üstündeki çekişme de tam bu saniyelerde iyice kızışmaya başlıyordu, 25. turda iki Red Bull aracının arasındaki fark 1 saniyeden aşağı düşüyor. Ancak Vettel takım arkadaşını DRS açık olsa dahi bir türlü geçemiyordu. Bu esnada Vettel’in yarış mühendisi ona arkadan Hamilton’un yaklaştığını ve lastiklerini korumasını istedi.Son turlara yaklaşıldığında iki Red Bull pilotuna da telsizden “MULTI MAP- 21” mesajı verildi ve sık sık tekrarlandı. Bu stratejinin amacı motor haritasını küçültüp lastikleri korumak ve yarışı ilk iki sırada tamamlamaktı. Buna rağmen her saniye 2 pilotun arasındaki fark giderek azalıyor ve Vettel liderlik için takım arkadaşının vites kutusuna yaklaşıyordu. Bu çekişme esnasında telsizlerden özellikle Vettel’e yerini koruması mesajı geçildi. O sırada ekranlarda ve Vettel’in telsizinde “MULTI 21” sesleri tekrarlandı. Fakat, kazanmaya susamış genç yetenek takım emirlerini resmen hiçe sayarak 47. turda 4. virajın çıkışında takım arkadaşını geçerek, istediği 1. sıraya yükseldi. Liderliği ele geçirmesinin ardından Vettel’e Horner telsizden “Bu yaptığın saçmalık Seb, kendine gel” diyerek çıkıştı. Webber ne kadar denese de, çabaları sonuç vermedi ve yarışı 2. sırada bitirdi.

Webber ne kadar sinirlenmiş olacak ki podyum öncesi Vettel’e “MULTI 21 Seb, MULTI 21” diyerek tepkisini gösterdi. Aslında bu an Red Bull’da takım içi gerilimin hat safaya çıktığı nokta oldu. Bu sezonu en çok galibiyet rekorunu egale edip 13 yarış kazanarak bitiren Vettel, 4. dünya şampiyonluğunu aldı. Mark Webber ise sezonu hiç galibiyet alamadan 3. sırada bitirdi, ve sezonun sonunda Formula 1’den ayrıldı. 

Beril Aydın, Eralp Issı

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu