F1

İstikrar: Sergio Perez

Sergio Perez 26 Ocak 1990 tarihinde Meksika’nın Guadalajara kentinde dünyaya geldi. Ailenin en küçük çocuğu olan Sergio daha 6 yaşındayken kartinge başladı. Motor sporlarına erken bir adım atan Sergio, bu süreçte kendini oldukça geliştirdi. Kartingle geçen 8 yılın ardından 2004 yılında Meksikalı iş adamı Carlos Slim, Sergio Perez’in yeteneklerinin farkına vardı ve ona destek oldu. Slim’in desteğiyle Sergio Perez ABD’de Skip Barber serisinde yer aldı. Bu seride tecrübelenmesinin ardından hayalleri doğrultusunda Avrupa’ya taşınmaya karar verdi. Bir motor sporları tutkunu olarak onun da hayali Formula 1’di.

Avrupa’ya taşınmasının ardından Alman Formula BMW serisinde yarışlara çıkmaya başladı. Bu seride de iki yıl boyunca yarışan Sergio Perez aldığı istikrarlı sonuçlarla 2007 yılında İngiltere’de T-Sport adına yarışmaya başladı. İngiltere’de kendini gösteren Sergio Perez, hayallerine düşündüğünden daha yakındı. Aldığı etkili sonuçlarla kendini kanıtlamıştı ve çalışmasının karşılığını da alacaktı. 2009 yılında Sergio, GP2’de önce Campos takımı adına yarışmaya başladı. Devamında da Arden International ile yarışlarda yer aldı. Bu yıllarda GP2’nin orta sıralarda yer alan sürücüsü olmaktan ileriye gidememişti. Hayallerine erişebilmek için bundan çok daha fazlası gerekiyordu ve o da bunun farkındaydı. 2010 senesinde Barwa Addax takımıyla yine GP2’de yer aldı. Bu Sergio’nun belki de son şansıydı. Bu şansı çok iyi kullanması gerekiyordu ve öyle de yaptı. Sezonu ikinci sırada bitiren Sergio için artık beklediği davet gelmişti. Zaten daha sezon bitmeden Ferrari için sürücü geliştirme programında yer almaya başlamıştı ve 2011 yılında Sauber takımı Formula 1’de Sergio Perez’e koltuk verdi.

Kamui Kobayashi ile Sauber koltuğunda yer alan Perez henüz 21 yaşındaydı. Çaylak sezonu pek iyi geçmese de Sauber takımı onun potansiyelini biliyordu. Sergio Perez’den kolay vazgeçmek iyi bir fikir olmazdı. Bu yüzden bir sonraki sezon aynı pilot kadrosuyla Formula 1’de yer alan Sauber doğru bir karar verdiğini sezon sonunda görmüştü. Sergio Perez bu sezonun ikinci yarışında Malezya’da Formula 1 kariyerinde ilk kez podyuma çıkmayı başardı. 2012 sezonu içerisinde bunu toplam 3 kez başaran Perez, sezonu takım arkadaşı Kobayashi’nin iki sıra önünde 10. sırada bitirdi. Perez’in başarılı geçirdiği sezonun ardından spekülasyonlar artmıştı. Medya, onun Massa yerine Ferrari’ye geleceğine inanıyordu ama bu gerçekleşmedi. Sergio Perez yeni sezonda Lewis Hamilton’dan boşalan Mclaren koltuğunda yarışacaktı.

McLaren’in gerilemeye başladığı yıllara denk gelmesi Perez’in kariyeri boyunca asla peşini bırakmayacak şanssızlıklardan sadece biriydi. Yine ortalama bir araç kullanmak zorunda kalan Sergio, istikrarlı sonuçlar alsa da aracın bir senedeki düşüşü daha çok konuşulmuştu. Perez bu sezonu takım arkadaşı Jenson Button’ın iki sıra gerisinde 11. sırada bitirdi. McLaren takımıysa bu durumu düzeltmek için Perez’i gözden çıkarttı. Button ile yaşadığı kazanın da etkisiyle Perez ile ayrılma kararı alındı. Sergio Perez’in 2014 sezonu için yeni takımı Sahara Force India oldu. Takım arkadaşı ise Nico Hülkenberg.

Yine ortalama bir araç kullanıyor olan Sergio Perez sezona güçlü bir giriş yaptı. Üçüncü yarışta podyuma çıkma başarısı gösterdi. Sezonun kalanında da istikrarlı bir performans göstererek puanlar toplamaya devam etti. Sezonu takım arkadaşı Nico Hülkenberg’in bir sıra gerisinde 10. sırada tamamladı. Sahara Force India, bu performanstan memnun kaldı ve pilot kadrosunu bozmama kararı aldı. 2015 sezonu, Perez’in belki de en iyi sezonuydu. Özellikle sezonun ikinci kısmında sürekli ilk beşte yer alan veya o bölüme girmeyi zorlayan bir pilot haline gelmişti. Rusya’da kariyerine bir podyum başarısı daha ekledi ve bu sefer sezonu takım arkadaşının bir sıra önünde dokuzuncu sırada bitirdi. Sahara Force India, 2016 sezonu için de pilot kadrosunu bozmama kararı aldı. 2016 sezonunun ilk üç yarışı Sergio Perez için fiyasko olsa da sezonun kalanında muhteşem bir performans gösterdi. Monaco ve Azerbaycan’da podyuma çıkan Perez, sezonun kalanında da sadece iki yarışta puan alamadı. Sezonu takım arkadaşı Hülkenberg’in iki sıra önünde yedinci sırada bitirdi. Perez her sene performansının üzerine koymaya devam ediyor ve bu da takımın vereceği kararı etkiliyordu. Esteban Ocon’un pilot kadrosunda yer alması için bir pilotun gönderilmesi söz konusuydu. Takım kararını vermişti ve Nico Hülkenberg ile yollar ayrılmıştı. Perez’in yeni takım arkadaşı Esteban Ocon olmuştu.

2017 sezonu Sahara Force India için ilginç bir sezondu. İki pilotta neredeyse her yarışta puan aldı ama takımın iki pilotu birbirleriyle yarışmaya ve temas yaşamaya başlamıştı. Sergio Perez bu sezonu Esteban Ocon’un sadece bir sıra önünde yedinci sırada bitirdi. 2018 sezonunda Force India mali krizler yaşamaya başladı. Sergio Perez sezona iyi bir başlangıç yapamasa da Azerbaycan’da podyuma çıkmayı başarmıştı. Takımınsa bundan daha büyük problemleri vardı. Kapanma eşiğine gelen takımı Lawrence Stroll satın alarak kurtardı. Sezon ortasında takımın ismi Racing Point olarak değişti. Zengin iş adamının bir şartı da gelecek sezon oğlu Lance Stroll’un pilot kadrosunda olmasıydı. Bu da Sergio Perez ve Esteban Ocon düellosunun bu seneki sonucuna bakılacağı anlamına geliyordu. İki pilotta elinden geleni yaptı ve Sergio Perez sezonu Esteban Ocon’un dört sıra önünde sekizinci olarak tamamladı. Bu koltuk savaşının kazananı Sergio Perez olmuştu. Yeni sezonda Lance Stroll ile birlikte Racing Point koltuğunda olacaktı.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

2019 sezonunda yine ortalama sonuçlar alan ve puan toplayan Perez sessiz bir sezon geçirmişti. Takım arkadaşı Lance Stroll’ün büyük bir farkla önünde yer almış ve onuncu sırada sezonu bitirmişti. 2020 sezonu ise bu kadar sakin olmayacaktı. Perez, sezona iyi bir başlangıç yapmıştı ancak Racing Point’in gelecek sezon Aston Martin olacağı ve bir pilotunun da Sebastian Vettel olacağı sezon ortasında açıklandı. Lawrence Stroll’un oğlundan vazgeçmeyeceği gerçeği Sergio Perez’in yüzüne tokat gibi çarpılmıştı. Üstelik çoğu takım da gelecek sezon kadrolarını açıklamıştı. Sergio Perez hak etmediği bir şekilde Formula 1’de koltuksuz kalacaktı. Sezon içerisinde bunu biliyor olmasına rağmen adeta takıma ne kaybettiklerini gösteren bir performans gösterdi. İstanbul’da podyuma çıkan Sergio Perez çıtayı daha da arttırarak Bahreyn’de yarış kazandı. Artık Sergio Perez’in Formula 1’e iz bırakarak veda ettiği düşünülüyordu. Sergio Perez’in ise telefonu kariyerinin en iyi fırsatı için çalıyordu. Arayan da Red Bull takım patronu Christian Horner’dı. Sergio Perez, günümüzde 2021 sezonunda Red Bull takımında Max Verstappen’in takım arkadaşı olarak yarışmaya devam ediyor. Kariyerinde her zaman olan o şanssızlıklar peşini bırakmasa da mücadele etmeye devam ediyor.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu