F1

F1 Pilotları 2021’de Ne Kadar Kazanıyor?

Motor sporları organizasyonlarının en büyüğü olan Formula 1, para faktöründe de bir numaralı konumda bulunuyor. 2021 Yılı itibariyle takımlara bütçe kısıtlaması getirilen sporda pilotların maaşlarındaki kısıtlama konusu ise F1 yönetiminin gündeminde olsa da kesinlik henüz kazanılmış değil. Biz de sizler için bu yazımızda La Gazette Dello Sport’un haberine göre güncel pilot maaşlarını açıkladık.

1- Sir Lewis Hamilton

Başarılı olunan her alanında zirvesinde bulunan istatiksel olarak tarihin en başarılı ismi Hamilton, önceki yıllarda olduğu gibi bu sezonda maaş anlamında zirvede bulunuyor. Hamilton bu sezon Mercedes takımından tam $45.000.000 kazanacak. Sözleşme süresi ise sadece 1 senelik.

2- Max Verstappen

Sezonun Hamilton ile birlikte en büyük favorisi konumunda olan Max, güncel  maaşıyla da rakibine bu sezon biraz daha yaklaşmış gibi duruyor. 2020 sezonu başında sözleşmesi uzatılan Verstappen, 2023 sezonu sonuna kadar her yıl Red Bull takımından $40.000.000 kazanacak.

3- Sebastian Vettel – Daniel Ricciardo- Charles Leclerc

Sebastian Vettel : 6 Senelik Ferrari macerasının ardından bu sene başında Aston Martin bünyesine katılan Vettel’in yeni takımıyla 1’i opsiyon olmak üzere 2 senelik sözleşmesi bulunuyor. Aston Martin takımından yıllık $15.000.000 kazanan Vettel’in takımdan ayrıca yüzdesi bilinmeyen miktarda hissesi de bulunuyor.

Daniel Ricciardo : Vettel gibi bu sezon başında takım değişikliğine giden Bal Porsuğu eski takım arkadaşıyla maaş konusunda da aynı kaderi paylaşıyorlar. Mclaren takımıyla 2 senelik sözleşmesi bulunan Ricciardo senelik olarak $15.000.000 kazanacak.

Charles Leclerc : Ferrari’nin geleceği olan Charles, geçtiğimiz sezonun başında Ferrari ile birlikte takım tarihinin en uzun kontratını imzalamıştı. 2024 sezonu sonuna kadar geçerli olacak bu kontrattan, Charles yıllık olarak $15.000.000 kazanacak.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

4- Carlos Sainz- Valtteri Bottas- Fernando Alonso– Kimi Raikkonen – Lance Stroll

Listemizin 4. sırası biraz karışık grid de bulunan pilotların 1/4’i 2021 sezonu için aynı maaşı alacaklar bu isimler;

Carlos Sainz : Sezon başında takım değiştiren bir diğer isim olan Carlos yeni takımı Ferrari ile 2022 sezonu sonuna kadar sözleşme imzaladı. Bu sözleşmeye göre Sainz yeni takımından senelik $10.000.000 kazanacak.

Valtteri Bottas : Mercedes takımıyla sözleşmesi sezon sonunda son bulacak olan Bottas, pist üstünde olduğu gibi maaş konusunda da takım arkadaşının bir hayli gerisinde. $10.000.000 yıllık kazancıyla listemizde 6. sırayı paylaşanlardan olan Bottas için bu sözleşme aldığı son bol sıfırlı kontrat olabilir.

Fernando Alonso: 2018 Sezonunun ardından Formula 1’e veda eden Matador, 2021 Yılı itibariyle spora geri dönmüş bulunuyor. Alpine takımıyla 2 senelik sözleşmesi bulunan El Nano senelik $10.000.000 maaşıyla listemizde en çok kazanan pilotlar listemizin 4. sırasında.

Kimi Raikkonen : Yaşlı Kurt Raikkonen’in, Alfa Romeo takımıyla yenilediği sözleşmesi bu yılın sonuna dayanıyor. Kimi’nin emekli olup olmayacağı ise hala merak konusu olan bir konu. Raikkonen bu yıl belki de F1’den alacağı son pilot maaşında ise $10.000.000 kazanıyor olacak.

Lance Stroll : Babasının sahibi olduğu takımı Aston Martin takımıyla pistlerde boy gösteren Lance kazanacağı $10.000.000’lık miktar için maaş demeyelim de babası harçlık vermiş diyelim.

5- Sergio Perez

Takım değiştiren bir başka isim de 2020 sezonunda başarılı bir yıl geçiren Checo. Racing Point takımıyla 3 yıl daha sözleşmesi bulunmasına rağmen koltuğunu Vettel’e bırakan Perez, Red Bull takımıyla anlaştı. Red Bull takımıyla tek sezonluk olan sözleşmesinde kazanacağı miktar ise $8.000.000.

6-Lando Norrris – Esteban Ocon – Pierre Gasly

Orta sıra mücadelesinde bulunan 3 isim maaş konusunda birbirleriyle eşitler.

Lando Norris : 3 Sezondur Mclaren bünyesinde bulunan Lando’nun sözleşmesindeki opsiyon haricinde bu yıl sözleşmesinin son senesi. Lando bu sözleşmeye göre yıllık $5.000.000 kazanıyor.

Esteban Ocon : Sözleşmesi sezon sonu bitecek başka bir isim olan Ocon ülkesinin takımı Alpine’le 2020 sezonu öncesi 2 yıllık sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşmeye göre Ocon bu yıl sonuna kadar $5.000.000 daha kazanacak.

Pierre Gasly : Yine sözleşmesi sezon sonu bitecek olan bir isim. Gasly, Alpha Tauri aracıyla potansiyelini tam anlamıyla konuşturduğu yıl olan 2020 sezonunun ardından Red Bull koltuğuna oturamamıştı, bakalım Red Bull ona 2022 öncesi bir şans daha tanıyacak mı yoksa Pierre başka bir takıma mı gidecek. Alpha Tauri takımıyla güncel sözleşmesinin son senesi olan Pierre bu sezon sonuna kadar takından toplam $5.000.000 kazanacak.

7- Antonio Giovinazzi – Mick Schumacher – Nikita Mazepin – George Russell – Nicholas Latifi

Listemizin 4.sırasıyla birlikte en kalabalık bölümü 7. sıra. 

Antonio Giovinazzi : Alfa Romeo takımıyla sözleşmesi sezon sonu bitecek olan Antonio $1.000.000 maaşı cebine koyacak.

 Mick Schumacher : Efsane pilot Michael Schumacher’in oğlu olan Mick bu sene HAAS takımından $1.000.000 kazanacak.

Nikita Mazepin : Gridin en çok tartışılan ismi olan babasının HAAS takımına sponsor olmasıyla birlikte koltuk bulan Mazepin takımdan takım arkadaşı gibi $1.000.000 kazanacak.

George Russell : Bottas sonrası Mercedes koltuğunun en büyük adayı olan Russell’ın güncel takımı Williams ile sözleşmesi sezon sonu bitecek. Sözleşmesinin son senesinde George takımdan $1.000.000 alacak.

Nicholas Latifi : Williams takımının diğer pilotu olan Latifi, takım arkadaşı Russell gibi $1.000.000 kazanıyor. Latifi’nin sözleşmesi bu yılın sonunda son bulacak.

8- Yuki Tsunoda

Gridde milyon dolar maaşın altında alan tek isim  Japon pilot Yuki Tsunoda. Tsunoda’nın güncel maaşı sadece $500.000.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu