F1

Formula 1 Tarihine Geçen Casusluk Skandalı: Spygate

Üç pilotun şampiyonluk için yarıştığı 2007 sezonuna casusluk skandalı damga vurdu. Ferrari’ye ait bilgilerin Mclaren’e sızdırıldığı iddiasıyla başlayan soruşturmalar, 100 milyon dolarlık rekor para cezasıyla sonuçlandı.  

Michael Schumacher’in emeklilik kararını açıklaması ve hemen ardından takımın teknik patronu Ross Brawn’ın 2007’yi dinlenerek geçirmeye karar vermesinin ardından skandalın merkezindeki Ferrari başmekanikeri Nigel Stepney, Brawn’dan boşalan koltuğa bir terfi bekliyordu. Ancak Ferrari yönetimi Stepney’nin beklentilerini boşa çıkararak kendisine fabrikada masabaşı bir iş verince Formula 1 tarihine damga vuran skandalın fitili ateşlendi. Haziran ayındaki Monaco yarışı öncesi Ferrari araçlarının yakıt deposunda bulunan beyaz toz benzeri bir madde Nigel Stepney’in üzerinde bulununca Stepney sabotaj iddiasıyla görevinden uzaklaştırıldı ve hakkında İtalyan Mahkemelerinde soruşturma başlatıldı. 

Bir beyaz tozla başlayan iddialar, temmuz ayının başlarında İngiltere’deki bir fotokopi dükkanı çalışanının Ferrari’ye ait yaklaşık 800 sayfa belgenin çoğaltıldığını iddia etmesiyle alevlendi. Fotokopiyi çektiren ise Nigel Stepney’e yakınlığıyla bilinen McLaren baştasarımcısı Mike Coughlan’ın eşi Trudy Coughlan’dı. Ferrari’nin İtalyan Mahkemelerinde açtırdığı soruşturma kapsamında Mike Coughlan’ın evine baskın düzenlendi. Yapılan baskında Ferrari’ye ait teknik bilgilere ulaşılınca McLaren, Coughlan’ı görevinden uzaklaştırdı. Bu gelişmelerin üstüne Ferrari, Stepney aleyhinde teknik bilgi hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle yasal süreç başlattı. Bir gün sonra McLaren, Coughlan’ın evinde bulunan bilgilerinin hiçbirinin araçlarında kullanılmadığını ifade ederek FIA’yı inceleme yapmak üzere fabrikasına davet etti. 26 Temmuz günü olağanüstü toplanan Uluslararası Motorsporları Konseyi’nde McLaren patronu Ron Dennis, Coughlan’ın elinde bulunan belgelerden takımdan kimsenin haberi olmadığını savundu. Ferrari’ye ait bilgilerin ele geçirildiğini ancak araç üzerinde kullanılmadığını saptayarak herhangi bir yaptırım kararı almayan konsey, Ferrari’ye ait bilgilerin kullanıldığının tespit edilmesi durumunda ceza alabileceğini Mclaren’e bildirdi. Karara tepki gösteren Ferrari mücadelesine devam edeceğini açıklayarak kararı temyize götürdü. Eylül ayında FIA, ulaşılan yeni kanıtlar nedeniyle temyiz duruşmasını iptal ederek konseyi bir kez daha topladı. Konseye iki takım da yüzlerce belgeyle katıldı. Tarafları dinleyen ve belgeleri inceleyen konsey, McLaren’in o güne kadar topladığı 166 puanın silinmesine ve 100 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Cezadan McLaren pilotları Lewis Hamilton ve Fernando Alonso etkilenmezken takımın sezonun son dört yarışında da markalar klasmanı puanı toplayamayacağı ve kazandığı yarışlarda podyumda takımdan bir görevlinin yer alamayacağı açıklandı. Puanları silinen McLaren klasmanda sonuncu olarak sezon sonu sıralamaya göre dağıtılan F1 gelirinden pay alamadı.  

2008 yılında üreteceği aracı detaylı incelemelerden geçirilecek olan Mclaren, 2007 yılında şampiyonluğu da rakibi Ferrari’ye kaptırdı. Üç pilotun şampiyonluğu kovaladığı son yarışta Kimi Raikkonen zafere ulaşarak sert cezalara çarptırılan rakiplerine son darbeyi vurmuş oldu. 

Kerem ÇETLİ

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu