Futbol
Trend

Valerien Ismael’in Kariyeri ve Futbol Anlayışı

Valerien Ismael’in Kariyeri ve Futbol Anlayışı

Bilindiği üzere Beşiktaş Teknik direktörlük pozisyonu için 47 yaşındaki Fransız teknik adam Valerien Ismael ile anlaştı. Gelin bu yazıda Ismael’in kariyerine ve futbol anlayışına 4 başlık altında bir göz atalım.

Teknik Adamlığa Başlangıç

Valerien Ismael uzun yıllar Almanya Bundesliga’da Bayern Münih’te oynamış eski bir stoper. Fransız çalıştırıcı aktif futbol yaşantısını sonlandırdıktan sonra teknik adamlık kariyeri için çalışmalara başlıyor. Ismael, hocalık lisansını dünyanın en önemli futbol okullarından biri olan Almanya’daki Hennes Weisweiller Akademisi’nden alıyor. Bu akademinin saygınlığını nereden aldığını soracak olursanız hemen söyleyelim: Mezun ettiği teknik adamlardan. Şu an dünyanın en iyi hocaları arasında gösterilen Jurgen Klopp ve Thomas Tuchel de bu okuldan mezun. Normal bir teknik adam UEFA pro lisansını almak için 240 saatlik bir eğitimi tamamlamak zorunda ancak Hennes Weisweiller akademisinden mezun olmak için 800 saatlik bir futbol eğitimini tamamlamanız şart. Dolayısıyla Fransız hocanın teorik altyapısının çok kuvvetli olduğunu söylemek mümkün.

Teknik Adamlık Kariyeri

Valerien Ismael’in teknik adamlık kariyerine baktığımızda onu çalıştırdığı şu 3 takımla özetleyebiliriz. Fransız koçun belki de hocalık kariyerinin en başarılı yıllarını geçirdiği kulüp Avusturya ekibi Lask Linz. 2019-2020 sezonunda Linz 22 haftalık normal sezonu Redbull Salzburg hegemonyasını kırarak lider tamamlıyor. Ancak play-off’lar öncesinde araya pandemi giriyor. Pandemi döneminde kuralların dışına çıkarak takımına gizlice antrenman yaptıran Valerien’in bu hareketinden ötürü Lask’a puan silme cezası uygulanıyor. Bu nedenle avantajını kaybeden Avusturya ekibi şampiyonluktan uzaklaşıyor ve sezonu 4. tamamlıyor. Aynı sezonda Lask ,Sporting, PSV ve Rosenborg’dan oluşan UEFA Avrupa Ligi grubunu lider tamamlıyor. Üstüne bir de AZ Alkmaar’I eliyor ancak bir sonraki turda Manchester United’a eleniyor. Ardından İsmael için Barnsley dönemi başlıyor. Takımı 8. hafta sonrasında küme düşme hattından alıp sezon sonunda 5.’liğe taşıyor ve Premier League play-off’larına sokuyor. Bu başarısı neticesinde West Bromwich Albion hocanın 2 milyon euroluk sözleşme fesih bedelini ödeyerek onu transfer ediyor. Ancak West Brom’da 1 seneyi bile tamamlayamadan görevinden ayrılmak zorunda kalıyor.

Valerien Ismael’in Futbol Anlayışı

Valerien Ismael’in Kariyeri ve Futbol Anlayışı

Gelelim Ismael’in saha içi tarafını konuşmaya. Fransız çalıştırıcı takımlarını 3-4-3 dizilişiyle sahaya çıkartıyor. Hatta bu dizilişine o kadar katı bir biçimde bağlı ki West Brom’dan ayrılışını otoriteler buna bağlıyor. Çünkü o takımın 3 lü savunmaya uygun olmadığı düşünülüyor. Valerien hocanın belki de oyuncularından en çok arzu ettiği şey fiziksel yeterlilik çünkü Ismael tam bir kontra pres spesiyalisti. Öyle ki West Brom kariyerinde 3. bölgede en çok top kazanan takımlar sıralamasında 400 top çalmayla birinci. İkinci takım ise 260’larda. Aradaki farkı siz düşünün. Ancak işin karmaşık tarafı şu ki Valerien hoca bir topa sahip olma takımı hayatında hiç oluşturmadı. Hatta şöyle anlatalım. West Brom’da 10 pas ve üzeri sekanslar sıralamasında takımı sondan beşinci. Daha çok uzun toplarla rakip kaleye giden bir sistemin hocası Valerien. Takımlarına baktığımızda en fazla topa sahip olma yüzdelerinin yüzde 50’ye ulaştığını görüyoruz ancak Beşiktaş neredeyse iki sezondur ortalama yüzde 60 gibi yüzdelerle sezonu bitiriyor. Bu nedenle hocanın bu konuda kendisini biraz güncellemesi gerekecek aksi takdirde büyük takım futbolu oynatmıyor eleştirilerine kurban gidebilir.

Beşiktaş’a Uygunluk

Peki bu sistem Beşiktaş’a uygun mu? Açıkçası uygun olan oyuncuları var ancak hiç uygun olmayan oyuncular da mevcut. Özellikle atletizme ve fiziksel dirence bu kadar önem veren bir teknik adamın stoper hattında Vida, Wellinton gibi biraz hantal isimlerle nasıl bir kurgu oluşturacağını anlayabilmek güç. Öte yandan kanat bekleri için aynı şeyleri söyleyemeyiz çünkü Türkiye Ligi’nin belki de en tempolu ve atletik iki beki Rıdvan ve Rosier Beşiktaş kadrosunda. Ismael hoca orta ikili de ceza sahası koşuları yapan ve skorer isimler tercih ediyor. Bu nedenle Pjanic’den ziyade hocanın ilk tercihi Can Bozdoğan ya da gelecek sezon için Gedson Fernandes olabilir. Ön 3’lüye gelecek olursak Ghezzal’ın bu sisteme nasıl ayak uyduracağını merak ediyorum açıkçası çünkü Ghezzal daha çok çizgide oynamayı seven bir kanat oyuncusu ancak bu dizilişte ön üçlünün daha çok merkezde konumlanması gerekiyor bu nedenle asist özelliğini daha geride bırakmış daha skorer bir Ghezzal bekleyebiliriz. Diğer kanatta ise ben Nkodou tercihi bekliyorum. Özellikle geçen sezonun son bölümünde kanattan merkeze akin eden skorer Kevin Nkodou Valerien hocanın tam da aradığı tarz bir isim. En uçta ise Ismael’in Aboubakar tipi daha bağlantı oyuncusu forvetlerden ziyade biraz daha eski tip klasik 9 numaralar kullandığını görüyoruz bu nedenle gelecek sezon için transferde adı geçen Burak Yılmaz söylentileri gerçeğe dönüşebilir.

Evet 4 başlık altında Valerien Ismael’I inceledik. Bakalım Fransız teknik adam Pascal Nouma ve Valentin Rosier’in ardından Beşiktaş taraftarının kalbine kazıyacağı sıradaki Fransız olabilecek mi? 

Nurullah Yusuf Duru

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu