NBA

Rajon Rondo 56 Senedir Yapılamayanı Yaptı, Tarihe Geçti

Los Angeles Lakers 2020 NBA Finalleri 6. maçında rakibi Miami Heat’i 106-93’lük skorla mağlup ederek franchise tarihindeki 17. şampiyonluğa ulaştı. Böylelikle Los Angeles ekibi, ezeli rakibi Boston Celtics’in şampiyonluk rekorunu egale etti. Öte yandan Lakers saflarında Rajon Rondo sıra dışı bir başarıya imza attı.

Lakers’ın tecrübeli oyun kurucusu Rajon Rondo NBA tarihinde hem Celtics hem Lakers ile yüzük kazanan ikinci oyuncu unvanına erişti. Rondo’nun Hall of Fame seçilmek için halihazırda eli kuvvetliydi: 4 All-Star deneyiminin yanı sıra kısa ama ihtişamlı zirve günlerinde akıllarımıza kazınan elit pasları, keskin oyun görüşü…

Ancak Rajon Rondo, 4 All-Star tecrübesinin hepsini Boston Celtics formasıyla yaşadı. Boston’dan ayrılışı sonrası ritmini bir türlü bulamayan oyun kurucu takım takım gezdi: Dallas Mavericks, Sacramento Kings, Chicago Bulls, New Orleans Pelicans… Bu süreçte Rajon Rondo’nun hakkını yemek olmaz. Gittiği her takımda istediği süreleri bulan Rondo, ritim bulamadığı sezonlar dahi maç başına en az 26 dakika parkede kaldı:

  • 2014-15: Dallas Mavericks: 28.7 dakika, 9.3 sayı, 6.5 asist
  • 2015-16: Sacramento Kings: 35.2 dakika, 11.9 sayı, 11.7 asist (Bir takımın oyun kurucusundan her maç 12 sayı – 12 asist bandında katkı almasından daha tatmin edici ne olabilir ki?)
  • 2016-17: Chicago Bulls: 26.7 dakika, 7.8 sayı, 6.7 asist
  • 2017-18: New Orleans Pelicans: 26.2 dakika, 8.3 sayı, 8.2 asist

Nihayet Los Angeles Lakers’da kendini bulan Rondo bu şampiyonlukla adını tarihe yazdırmış oldu.

Peki bu başarıya ilk erişen oyuncu kimdi? Clyde Lovellette.

University of Kansas formasıyla Clyde Lovellette #16

İlk şampiyonluğunu Minneapolis Lakers ile 1954’te kazanan Lovellette, Bill Russell’lı Boston Celtics’te 1963 ve 1964 şampiyonluklarının sahibi oldu. İlginçtir ki Clyde Lovellette, aynı Rajon Rondo gibi 4 kez All-Star olmuştu. Tesadüfler burada bitmiyor. Rajon Rondo 2008’de Boston Celtics ile yüzük alırken Finallerde Kobe Bryant’ın önderliğindeki Los Angeles Lakers’ı devirmişti. 12 sene sonra ilk yüzüğünü alırken devirdiği rakip takımın formasıyla tarihe adını kazımak gülümseten bir ironi olsa gerek.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Deniz Sarıaslan

NBA, NCAA & EuroLeague connoisseur / Instagram: @dnzsariaslan

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu