NBA

Oyun Kurucu mu, Pivot mu: Nikola Jokic | Analiz

Nikola Jokic, nev’i şahsına münhasır karakteri ve oyunuyla pek çok basketbolseverin beğenisini kazanmış bir oyuncu. Şu günlerdeyse sergilediği olağanüstü performanslarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Denver Nuggets’ın Sırp uzunu, NBA tarihinde eşine çok az rastlanacak bir oyuncu çünkü onun ‘muhteşem’ oyun tarzı kendisiyle aynı pozisyondaki oyuncularda yok, sadece ona yakın olanlar var.

Nikola Jokic, şu ana kadar 25,1 sayı 11,4 ribaunt ve 10 asist (bu alanda lig lideri) ortalamayla oynuyor. Ayrıca 31.8 verimlilik puanıyla bu alanda da ligin zirvesinde. En basitinden bu istatistikler bile onun adını MVP yarışında en tepeye yazmaya yetiyor.

Jokic’in olağanüstü bir pas yeteneği var. Muhteşem paslarından birine şahit olmanız için sahanın kendince özel bir yerinde bulunmasına da gerek yok. Pota altından, köşelerden, üçlük yayının dışından ya da kendi potası çevresinden doğru oyuncuyu sayıya ulaştıracak pası anında gönderiyor. Bu sayede Denver Nuggets’ın en önemli hücum silahı, ligin ise en iyi birkaç oyuncusundan birisi olmayı başarıyor.

Oyun Kurucu mu, Pivot mu: Nikola Jokic | Analiz

Tabi ki Joker’i bu kadar etkili yapan şey sadece pasları değil.  %57 saha içi isabetiyle oynuyor ve bu şutları %64 doğru şut yüzdesiyle*1 atıyor. Clutch anlarındaysa %58 isabetle sayı buluyor. Pivotlarda alışık olmadığımız şekilde hem pas hem şut tehdidine sahip oluşu rakip takımı onu savunmakta çaresiz bırakıyor.

Jokic’in takım arkadaşları ve 2015’ten beri takımın koçluğunu yapan Michael Malone da onun performanslarından etkilenenlerden.

Takım arkadaşı P.J. Dozier, Jokic hakkında “…hepimiz onun MVP kalibresinde olduğunu biliyoruz. Onu böyle görmek heyecan verici. İstatistiklerinde tutarlı ve bu takımımıza çok yardımcı oluyor. Bu kadar iyi bir hücum gücü olduğu ve savunmada mücadele ettiği için bireysel olarak da heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Malone ise şakayla ona olan sert sevgisini şöyle dile getirdi: “Onu ofisime çektim ve gazoz şişeleri dolu yastığımla onu dövdüm*1. Daha fazla sayı atması gerektiğini söyledim ve sonraki maçta 1 top kaybıyla 27/12/6’yla oynadı. Bazen birebir savunulduğu zamanlarda ona yeterince top vermediğimizi düşünüyorum.”

Oyun Kurucu mu, Pivot mu: Nikola Jokic & Denver Nuggets baş antrenörü Michael Malone

Rakip takımlardan da övgüler eksik olmuyor tabi ki. Phoenix Suns koçu Monty Williams, “…onun oyununda eksiklik yok’’ demişti. Oklahoma City koçu Mark Daigneault ise onu savunmayı Amerikan futbolundan bir analojiyle anlattı: “Bir quarterback’e baskı yapmak istersiniz. Onu öylece bırakırsanız sizi parçalar. Onun yapacağı şey de bu.”

Jokic enfes oyunuyla bu sezonun en büyük MVP adaylarından biri. Sakatlık ya da oyununda düşüş gibi herhangi bir problem çıkmadığı müddetçe MVP ödülünü sezon sonunda ellerinde görmemesi için hiçbir neden yok.

*1: Doğru şut yüzdesi, oyuncunun ne kadar efektif şut attığını ölçmeye yarayan; serbest atış, iki ve üç sayılık atışları kümülatif olarak ele alan gelişmiş bir istatistik.

*2: 1982 yapımı Bad Boys filmine gönderme yapılmış.

Nihat Yüksel

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu